שתף קטע נבחר

"מאז הקיצוץ בשעות הסיעוד מתו 30 ניצולי שואה"

בקרן לרווחת נפגעי השואה טוענים כי היקף הסיוע וכמות הזכאים התרחבו, אולם באוצר לא הגדילו את התקציב. לדבריהם, עדיף לקצץ שעות מאשר לא לתת לכולם. סגן שר האוצר יצחק כהן טען אחרת וביקש לקצץ במשכורות, אך הותקף על ידי ח"כ אלעזר שטרן שתהה מדוע לא יילקח הכסף ממפעלי ים המלח

 

הכנסת קיימה הבוקר (ד') דיון חירום בעקבות קיצוץ בשעות הסיעוד שביצעה הקרן לרווחת נפגעי השואה לכ-6,000 ניצולים. הקיצוץ, שפרטיו נחשפו לראשונה ב-ynet, מתייחס לניצולי שואה נכים בשיעור של 150 אחוז, שמטופלים על ידי עובד ישראלי וצפויים כעת לקבל שש במקום תשע שעות טיפול. מדובר בניצולים שמקבלים 19 שעות שבועיות מהביטוח הלאומי, מלבד שעות הסיעוד אותן הם מקבלים מהקרן לרווחת נפגעי השואה. ביום שישי מתוכנן "מיצג הנעליים" מול בית ראש הממשלה, ובו יונחו זוגות נעליים במחאה על הקיצוץ ומצבים של הניצולים.

 

עוד בחדשות ynet:

 

את הדיון יזמו חברי הכנסת יפעת קריב, דב חנין ואלעזר שטרן, ששימש עד לבחירתו כיו"ר הקרן. המנכ"ל רוני קליסנקי טען כי צורכים של הניצולים גדלו ואחרים נוספו למעגל הזכאים, אולם התקצוב מצד משרד האוצר נשאר כפי שהיה. "חסרים לנו 50 מיליון שקל, ואם לא נקצץ בשעות לא נוכל לתת שעות בכלל", אמר המנכ"ל. "אנחנו מדברים על הניצולים הנזקקים ביותר, שרובם משתכרים פחות מ-3,000 שקלים בחודש. מאז שהודענו על הקיצוץ מתו 30 ניצולים"

 

 

ח"כ שטרן. "למה לא לקחתם כסף ממפעלי ים המלח?" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ שטרן. "למה לא לקחתם כסף ממפעלי ים המלח?"(צילום: גיל יוחנן)

 

סגן שר האוצר יצחק כהן (ש"ס), הסביר כי הסיוע הכולל שמעבירה המדינה לניצולים דווקא גדל במאות מילוני שקלים

בשנים האחרונות ועומד על שלושה מיליארד שקלים. "יש לקרן תקורות של 11 מיליון שקל, שזה שכר. אני אשמח אם

 יקבלו החלטת להתכנס לתוך הרשות לסיוע לניצולי השואה ולחסוך את התקורות כדי שיילכו לטובת הניצולים. לדעתי, התקורות האלה מיותרות".

 

ח"כ שטרן השיב לו: "איך סגן שר אוצר מסור כל כך לא אמר על בני הישיבות 'איך המספרים גדלו ואף אחד לא עצר את זה'. מה לעשות שמספר ניצולי השואה הנצרכים עלה בשנים האחרונות? לא יכולתם לקחת ממפעלי ים המלח ולתת לניצולים?". כהן לא נשאר חייב והשיב: "אתה אולי עבדת בהתנדבות כיו"ר הקרן אבל עדיין יש 11 מיליון שקלים כמשכורות. אין מי שדואג יותר לניצולים מאשר הממשלה ומשרד האוצר. אתה לא תטיף לנו מוסר. זו חוצפה וציניות. אני מתחייב שמדינת ישראל תמצא פתרון גם לזה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים