שתף קטע נבחר

המחלוקות בדרך לממשלה: משרדי החינוך והפנים

לאחר שהסכימו על מתווה לשוויון בנטל, פירקו אתמול נתניהו, ליברמן, לפיד ובנט מוקש נוסף כשקבעו את מספר השרים וסגני השרים. ולמרות ההתקדמות, הרכבת פאזל הממשלה עדיין בעיצומה ושני משרדים "אזרחיים" ניצבים בלב המחלוקת, לצד ועדת הכספים. ומתי הפגישה הבאה? היא טרם נקבעה

חרף המשא ומתן של היממה וחצי האחרונות, עדיין עומדות שלוש מחלוקות מהותיות בין בנימין נתניהו לבין יאיר לפיד והן מעכבות את החתימה על ההסכם להקמת הקואליציה. גם אחרי הפגישה הארוכה אתמול (ב'), ראש הממשלה ויו"ר יש עתיד עדיין לא סיכמו מי יאייש את משרדי החינוך והפנים, ואיזו מפלגה תשלח נציג לראשות ועדת הכספים. אחרי שהושגו פשרות בנושא השוויון בנטל ובעניין מספר השרים, בתום הפגישה התפזרו הצדדים ללא הסכמה סופית על איוש התיקים. טרם נקבע מועד לחידוש המו"מ.

 

רוב המינויים כבר מוסכמים על שני הצדדים. לפיד יכהן כשר אוצר, יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט יקבל את משרד התמ"ת עם סמכויות מורחבות, ואביגדור ליברמן יחזור למשרד החוץ - אם יהיה כשיר לכך לאחר שיסיים את ענייניו המשפטיים. עד אז יעמוד ליברמן בראש ועדת החוץ והביטחון.

 

קשיי קואליציה - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

אבל שאלת תיק החינוך עדיין על השולחן: נתניהו רוצה שגדעון סער ימשיך לקדנציה שנייה, בין היתר משום שהוא חושש ששר מטעם יש עתיד ינקוט צעדים נגד החינוך התורני - דבר שיפגע בו בעתיד בקרב ציבור בוחרים פוטנציאלי. מנגד, ביש עתיד מייעדים את התיק לרב שי פירון, אבל גורמים בליכוד טוענים שאין בכוונתם לוותר על המשרד, וח"כ מירי רגב אף טענה אמש שדרישת יש עתיד בנושא היא "חוצפה ועזות מצח".

 

לפיד. בדרך לפגישה עם נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
לפיד. בדרך לפגישה עם נתניהו(צילום: אוהד צויגנברג )

בנט. מחוץ למחלוקת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בנט. מחוץ למחלוקת(צילום: גיל יוחנן)

 

בנוגע לתיק הפנים, כבר היה נדמה שנציג מטעם יש עתיד יחליף את אלי ישי במשרד - אחד מראשי הערים לשעבר יעל גרמן או מאיר כהן - אבל ביומיים האחרונים חלה תפנית וכעת נראה שבליכוד מתקשים לוותר על התיק. אחת הסיבות לכך היא הביקורת הגוברת והולכת בליכוד על נתניהו, ולפיה למפלגת השלטון נותרו תיקים בכירים ספורים בלבד. עם זאת, בליכוד לא מסומן כרגע מועמד מוביל לתיק.

 

לפחות סיכמו על מספר השרים

כאמור, אתמול אחר הצהריים נועדו נתניהו, לפיד, בנט וליברמן במשך כארבע שעות ובסופן הסכימו על גודל הממשלה הבאה. על פי סיכום זה, ככל הנראה ימונו 20 שרים ושמונה סגני שרים, לא כולל ראש הממשלה.

 

בליכוד הסכימו להיענות לדרישת לפיד להתפשר על גודל הממשלה ולצמצם אותו משמעותית, זאת בתנאי שמספר השרים מהליכוד יהיה הגבוה מבין השותפות הקואליציוניות. היחס בין חברי כנסת לשרים בליכוד יהיה גדול מאשר אצל הסיעות האחרות. כמו כן, סיעת קדימה המחזיקה בשני מנדטים תיכנס לממשלה על מפתח התיקים של לפיד, לפיו היו"ר שאול מופז יקבל את אחד ממשרדי הממשלה.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

בליכוד התעוררה תסיסה נוכח הדיווחים על הצמצום במספר משרדי הממשלה. חברי המפלגה יזמו צעד של החרמת השבעת הממשלה בכנסת, נוכח כוונתו של נתניהו לא לקדם חברי כנסת שדורגו גבוה בפריימריז לתפקידי שרים. אתמול קראו פעילי שטח לנתניהו בעצומה שלא להתעלם מרצונם של המתפקדים,

ולמנות חברי כנסת צעירים שירעננו את השורות.

 

בין חברי הכנסת שמצפים לשדרוג: מירי רגב, דני דנון, יריב לוין, זאב אלקין, ציפי חוטובלי ואחרים. איתם מתחרים על תפקידים סגנית השר לענייני צעירים במשרד ראש הממשלה, גילה גמליאל, שאמנם לא דורגה בפריימריז גבוה אך נחשבת מקורבת לנתניהו וההערכה היא שמעמדה לא ייפגע; וכן שרת התרבות והספורט לימור לבנת ושר האוצר יובל שטייניץ, שגם הם דורגו נמוך, אך נתניהו צפוי ככל הנראה לשמור על מקומם על חשבון חברי הכנסת הצעירים.

 

"יש לנו ביקורת גלויה על הכוונה לשכפל את הממשלה היוצאת", אמר אחד מחברי הכנסת. "אנחנו חושבים שיש להתייחס לתוצאות הפריימריז וגם לרענן את השורות. יש תחושה לעתים שנתניהו לא סופר את רצון המתפקדים והדבר הזה לא מקובל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ולפיד. תיק לפה, תיק לשם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים