שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ראש אמ"ן: קולות באיראן לשקול תוכנית הגרעין
  האלוף אביב כוכבי מסר סקירה מקיפה ובה התייחס לאיומים האזוריים. על איראן: "היא לא רואה סבירות גבוהה לתקיפה בינלאומית". על הפלסטינים: "אין אנרגיות לאינתיפאדה שלישית". על סוריה: "אסד מתכונן לשימוש בנשק כימי"

  ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי, מסר היום (ה') בכנס השנתי של המרכז הבינתחומי בהרצליה סקירה נרחבת על הסוגיות הביטחוניות במזרח התיכון. בנושא האיום האיראני אמר כוכבי: "צצים קולות בצמרת האיראנית שאומרים שאולי צריך לחשוב מחדש על תוכנית הגרעין אל מול לחץ הסנקציות". עם זאת, הוסיף כוכבי, "תוכנית הגרעין מתקדמת ואיראן תקצר טווחים בשנה הקרובה, אבל היא מקפידה שלא לחצות קווים אדומים, כפי שהקהילה הבינלאומית רואה אותם. היעד העיקרי שלהם זה שרידות הממשל".

   

  ראש אמ"ן הוסיף כי "ברגעים אלה פועלות עשרת אלפים צנטריפוגות, בעיקר בקום ובנתנז, בקצב ההעשרה של 240 קילו בחודש, וזה מספיק לייצור של בין חמש לשש פצצות, אם המנהיג האיראני יחליט ללכת על פצצה". האלוף כוכבי הוסיף כי "ייצוא חביות הנפט ירד מ-2.3 מיליון ביום ל-1.2 מיליון וההכנסות מנפט צנחו מ-90 ל-50 מיליארד דולר בשנה. איראן לא רואה סבירות גבוהה לתקיפה בינלאומית על מתקני הגרעין שלה ותמשיך לפעול לקידום התוכנית. הגרעין האיראני מהווה גם היום האיום המרכזי על ישראל".

   

  האלוף כוכבי מדבר על האיומים הביטחוניים    (צילום: אסי כהן)

  האלוף כוכבי מדבר על האיומים הביטחוניים    (צילום: אסי כהן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  שיחות הגרעין עם איראן בחודש שעבר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  שיחות הגרעין עם איראן בחודש שעבר(צילום: רויטרס)

   

  לגבי הסוגיה הפלסטינית אמר כוכבי: "אנחנו רואים נורות שעולות ומבעבעות מהרחוב הפלסטיני שנובעות גם מהמצב הכלכלי, אך גם מסוגיית האסירים שהיא אותנטית ומייצרת דלק לבעירה. גם אירועי תג מחיר וחוסר התוחלת המדינית משפיעים, אך רוב האירועים מוגבלים ולא היה אירוע שעבר 4,000 משתתפים.

   

  "אנחנו מעריכים שאין אנרגיות לאינתיפאדה שלישית. לראשונה זה עשרות שנים לישראל יש ארבעה גבולות שמאוימים מחדירת טרור, אך לצד כל אלו אנו מזהים שמונה הזדמנויות ובהן התמסדות אויבינו באופן שמאפשר מענה מבצעי ומודיעיני. המדינות סביבנו עסוקות בעצמן ויש מפגש אינטרסים עם מדינות סוניות".

   

  עימותים ברמאללה. לקראת עימות נרחב? (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  עימותים ברמאללה. לקראת עימות נרחב?(צילום: EPA)

   

  על סוריה אמר כוכבי: "זו מדינה מתפוררת בפרמטרים רבים, עם 60 אלף הרוגים עד כה, מתוכם 50 אלף אזרחים וכ-13 אלף חיילים, 1.4 מיליון פליטים, רובם באזור ירדן ובקצב של 800 ביום, אלפי פיגועים קשים - ולכן כדאי להתייחס לסוריה לא כאל מדינה שלמה. צריך לדבר על מדינת אסד ומדינת המורדים. שני שליש מתוך שני שליש שהם שטחים מיושבים בסוריה נשלטים על ידי המורדים.

   

  "אסד מרכז מאמצים בחלב ובדמשק מתוך תפיסה שם ייקבע גורלו. בחלב, מרכז העיר בידי אסד, אבל השכונות הסמוכות נמצאות כבר בידי המורדים. במזרח, אזור דיר א-זור נשלט על ידי המורדים ואזורים נוספים בשליטה כורדית. רוב הערים במדינה בידי המורדים באופן חלקי או מלא. בגולן יש רצף מובלעות של מורדים או של הצבא הסורי במלחמה יומיומית. 11 מתוך 17 מעברי הגבול של סוריה בידי המורדים וזה אומר זרימה של אמל"ח, ציוד ופליטים".

   

  אסד, איבד שליטה על ערים רבות במדינה ()
  אסד, איבד שליטה על ערים רבות במדינה

   

  ראש אמ"ן הוסיף כי "אסד עושה הכנות מתקדמות לשימוש בנשק כימי". לדבריו, הוא "עדיין משדר שליטה על הנשק הכימי, על חיל האוויר ועל מערכי האש". הוא ציין כי הנשיא הסורי עבר להשתמש בטילים כמו סקאד ו-M600. "הוא ירה כבר 70 כאלו, בנוסף ל-600 רקטות שירה עם ראש קרב של 300 קילו חומר נפץ לרקטה", אמר כוכבי.

   

  על ההתפתחויות נוספות במזרח התיכון אמר ראש אמ"ן: "הטלטלה היא כאן להישאר ותמשיך לבעבע ולהשפיע על כל המזרח התיכון וליצור ריאקציות. ההישג המרכזי של הטלטלה שייך לציבור וזכותו להשתתף בתהליך החברתי, אבל מנגד אנחנו לא רואים רעיונות חדשים שצמחו כתוצאה מהטלטלה.

   

  "הכוחות שהניעו את ההמונים בכיכרות לא תורגמו לכוחות פוליטיים. לוואקום שנוצר נכנסו מפלגות איסלאמיסטיות והתנועה המרכזית שצמחה היא של האחים המוסלמים". הוא הוסיף והזכיר כי "לראשונה מזה שנים במזרח התיכון ארבע המעצמות - איראן, סעודיה, טורקיה ומצרים נשלטות על ידי הנהגה דתית". לדבריו, "מדינת ישראל נתפסת לפי תפיסה זו כדבר לא מקובל ולכן יגדל הקושי בשנים הקרובות ליצירת הסדרים ונורמליזציה".

   

  האלוף כוכבי התייחס בדבריו גם להשפעת אל-קאעידה והג'יהאד העולמי: "מנהיג אל-קאעידה אומר ומנחה את אנשיו לעבור מג'יהאד עולמי לג'יהאד מקומי ולנסות להידבק כמה שיותר על דפנות גבולות ישראל ואת זה הוא אומר במדויק".

   

  Read this article in English

   


  פורסם לראשונה 14/03/2013 08:27

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ראש אגף המודיעין, האלוף אביב כוכבי
  צילום: עידו ארז
  המנהיג העליון של איראן חמינאי. שומע את הקולות?
  צילום: MCT
  מומלצים