שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

ההסכם: צמצום ההקלות לחרדים, מהפכה בגיוס

היום צפויים להיחתם ההסכמים הקואליציוניים. אחרי הפשרה על חלוקת התיקים, מסתמן שביש עתיד השיגו הבטחות לשינוי קריטריונים להטבות מהמדינה, חיוב לימודי ליבה, מתווה גיוס חדש (רק שנתיים חובה) וגם לתיקונים בשיטת הממשל: הגבלה ל-18 שרים והפלת ממשלה ברוב של 65 ח"כים. ומה עוד?

הערפל מתפזר, והממשלה ה-33 יוצאת לדרך. אחרי ישיבה לילית של צוותי המשא ומתן, במהלך היום (ה') צפויים להיחתם ההסכמים הקואליציוניים ולעבור לאחר מכן לשולחן הכנסת, לקראת ההשבעה בתחילת השבוע. המשבר עם יש עתיד נגמר אמש בפשרה, ובמסגרתה לא מעט הישגים ליאיר לפיד ולנפתלי בנט. יו"ר הבית היהודי אמר הבוקר מחוץ לביתו כי הצדדים "מגלים הרבה מנהיגות ונחישות. תהיה ממשלה טובה, אני רואה פה ממשלה עם הזדמנות היסטורית ואני מאוד אופטימי".

 

ממשלה חדשה, הכותרות האחרונות:

ש"ס תוקפת: בודדים עבדו עם נתניהו ללא בחילה

בדרך לממשלה: החינוך ליש עתיד, הפנים לליכוד

בנט נפגש עם לפיד בביתו לדיון במבוי הסתום 

 

 

ההסכם עונה על דרישתו הראשונה של לפיד להקמת ממשלה מצומצמת - גם אם פחות מצומצמת מהמתוכנן - שתכלול לכל היותר 22 שרים ואת מתווה השוויון בנטל, שבמסגרתו הצליח גם להותיר את המפלגות החרדיות באופוזיציה. בצהריים תתכנס סיעת הליכוד לשמוע על ההבנות - בצל ה"אינתיפאדה" והמאבק על חלוקת התפקידים.

 

חברי הסיעה צפויים לאשר את מועמדותו של ח"כ יולי אדלשטיין כמועמד המפלגה לתפקיד יו"ר הכנסת, זאת לאחר שהשבוע התברר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מתכוון לתמוך ביו"ר המכהן, ראובן (רובי) ריבלין. גם סיעת הבית היהודי צפויה להתכנס ולאשר את ההסכם. במהלך היום ייפגשו נתניהו, בנט ולפיד כדי לחתום. 

 

לפיד בפייסבוק. מסביר את שתיקתו ()
לפיד בפייסבוק. מסביר את שתיקתו

 

"טוב, זה כנראה הסוף. או בעצם ההתחלה", כתב לפיד הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו. "מתנצל על השתיקה הארוכה, אבל היו עכשיו כמה ימים שבהם כל מילה שהייתי אומר היתה זוכה ליותר מדי פרשנויות וספינים. אחרי שנחתום סופית (כנראה הלילה) אעדכן ואסביר, אבל היה לי חשוב להגיד לקהילת הפייסבוק של 'יש עתיד' שאני עדיין כאן ואמשיך להיות כאן מפני שהדיאלוג בינינו הוא חלק מהפוליטיקה החדשה, שבה נבחרי ציבור לא סוגרים דלת ונעלמים יום אחרי שקיבלו תפקיד".

 

אז מה בדיוק בהסכם בין הליכוד ליש עתיד?

בנושא השוויון בנטל, תגובש הצעת החוק שיחליף את "חוק טל" על ידי הממשלה עוד לפני הגשת התקציב. המתווה החדש קובע חובת שירות צבאי או אזרחי לכל אזרח ישראלי מעל גיל 18 לצד חשיבות ומרכזיות לימוד התורה כערך מרכזי במדינת ישראל. ניתנה העדפה לכלי אכיפה כלכליים על פני כלים פליליים נגד משתמטים משירות.

 

הבשורה הגדולה לחיילים היא ששירות החובה יקוצר ויימשך שנתיים בלבד, בניגוד לשלוש שנות חובה לבנים כיום. על פי דרישת ראשי צה"ל חיילים שימשיכו לשירות של שלוש שנים יתוגמלו בעבור שירות זה בשכר מינימום ובמענק כספי ללימודים אקדמיים עתידיים.

 

אם ובנה בבקו"ם. אפשר להשתחרר אחרי שנתיים? (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
אם ובנה בבקו"ם. אפשר להשתחרר אחרי שנתיים?(צילום: gettyimages)

 

מדי שנה יוענקו כ־1,800 "פטורים" לתלמידים שייקראו "מתמידים" ויקבלו מלגה מיוחדת, אך מי שיפסיק את לימודיו בגיל 26-21 לאחר שקיבל פטור צבאי ייקנס בסנקציה כלכלית. עד לגיל 21 המתגייסים החרדים יוכלו לקבל דחיית שירות ולאחר מכן יחולקו לשלוש קטגוריות: אלה שישרתו בצבא, אלה שיעשו שירות אזרחי וה"מתמידים". במקביל, יבקשו בממשלה להגדיל את מספרם של בני המיעוטים המשרתים בשירות אזרחי. ועדת שרים בראשות הבית היהודי ובשותפות כל המפלגות בקואליציה צפויה להעביר את הצעת החוק תוך 45 יום.

 

עוד לפי ההבטחה בהסכם, בתוך שנתיים וחצי ילמדו כל תלמידי ישראל לימודי ליבה (שכוללים מתמטיקה, מדעים ואנגלית) ויינקטו צעדים כלכליים נרחבים לעידוד שילובם של החרדים בשוק העבודה. יותקנו תקנות ולפיהן הטבות, פטורים והנחות שהמדינה מעניקה יותנו במיצוי כושר השתכרות.

 

 (באדיבות "ידיעות אחרונות") (באדיבות
(באדיבות "ידיעות אחרונות")

 (באדיבות "ידיעות אחרונות") (באדיבות
(באדיבות "ידיעות אחרונות")

 (באדיבות "ידיעות אחרונות") (באדיבות
(באדיבות "ידיעות אחרונות")

 (באדיבות "ידיעות אחרונות") (באדיבות
(באדיבות "ידיעות אחרונות")

 

כן יוקם "קבינט דיור" בראשות שר האוצר לפיד ליישום תוכנית הדיור להשכרה של יש עתיד. בתוך 30 יום יתוקנו הקריטריונים לזכאות לשיכון כך שמיצוי כושר ההשתכרות יהווה קריטריון במקום ותק בנישואים. הממשלה, כך אומרים ביש עתיד, תאשר את תוכנית המפלגה לסיוע לעסקים קטנים.

 

פרק נוסף נוגע לשינוי שיטת הממשל ולפיה ייקבע בחוק כי:

  • הממשלה הבאה תורכב מ-18 שרים וארבעה סגני שרים.
  • לא יהיו שרים ללא תיק.
  • אחוז החסימה יעלה ל-4% (במקום 2% כיום).
  • הפלת ממשלה תתאפשר רק ברוב של 65 ח"כים ומועמד חלופי מוסכם.
  • חברי כנסת שיתפצלו מסיעתם יאבדו את כספי מימון המפלגות.

 

ב"יש עתיד" אומרים עוד שבהסכם הקואליציוני נקבע שהמשא ומתן עם הפלסטינים יחודש, הממשלה תטפל בסוגיית הדרת נשים בכלים משפטיים, וכן יוגדל הסיוע לניצולי השואה. הפרטים המדויקים בעניין זה לא ברורים.

 

התיקים: רווחה ובריאות ליש עתיד

אמש הושגה ההסכמה המיוחלת בסוגיית התיקים, שעיכבו את הסיכום הסופי. יש עתיד קיבלה את תיק החינוך עבור הרב שי פירון, וויתרה על תיק הפנים לליכוד. לפיד יהיה כאמור שר האוצר ומפלגתו תחזיק גם בתיקי הבריאות, הרווחה והמדע. ועדת הכספים תלך לבנט,

 הליכוד יזכה לסגן שר נוסף והסיכום שהושג עם ציפי לבני יישאר בעינו - עמיר פרץ יתמנה לשר מטעם התנועה.

 

לפי ההבנות, הליכוד יקבל את תיק הביטחון, והמיועד לתפקיד הוא משה (בוגי) יעלון. שר הפנים יהיה ככל הנראה גדעון סער, וגם גלעד ארדן נמצא בתמונה, אולם סיכוייו של הראשון גבוהים יותר משום שאיבד את תיק החינוך. ישראל כץ יישאר שר התחבורה ולימור לבנת תישאר במשרד התרבות והספורט, אף שרצתה להתמנות לשרת התקשורת. גם סילבן שלום צפוי להישאר בתפקיד השר לפיתוח הנגב והגליל. לכולם ברור שהוא לא יהיה מרוצה, ולכן מנסים לעבות את סמכויותיו עם אחריות בתחום האסטרטגיה או המודיעין.

 

חתימה רשמית על ההסכמים הקואליציוניים עדיין אין אבל מי שכבר בירכה על המוגמר היא יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', שלצד הברכות מבטיחה להיות אופוזיציה לוחמת. "אנחנו הולכים בגאווה ובתחושת שליחות לייצג את העם מהאופוזיציה", כתבה בעמוד הפייסבוק שלה. "עמדנו במילתנו לבוחרים שלנו וסירבנו להיכנס לממשלה תמורת כיבודים ותיקים שמאחוריהם לא היה דבר אלא המשך מדיניות הימין הכלכלי של נתניהו. אני מתחייבת לכך שננהיג אופוזיציה אמיתית שתדאג לכל אזרחי ישראל, ללא הבדל דת, גזע, מין, עוני ועושר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפיד ונתניהו. יוצאים לדרך
צילום: גיל יוחנן
יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, הבוקר
צילום: עידו ארז
מומלצים