שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

המתנחלים מרוצים: "הממשלה - חלום רטוב"

כניסתם הצפויה של משה יעלון למשרד הביטחון ושל אורי אריאל למשרד השיכון מפיחה אופטימיות בקרב בכירי המתיישבים. "תנאי ההתחלה טובים, אפילו בלפיד יש פוטנציאל"

הסיכום הקואליציוני בין הליכוד-ביתנו לבין הבית היהודי ויש עתיד מעורר שביעות רצון בקרב המתנחלים: בראש כל התיקים הנוגעים לפיתוח ההתיישבות ולאישור בנייה ותשתיות עתידים לעמוד אנשי ימין שמזוהים עם ההתנחלויות, ואנשי הימין כבר מרשים לעצמם לפתח ציפיות: "אחרי התקופה שעברנו, מקווים שתנופת ההתפתחות תימשך".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

אונס קבוצתי בהודו: תיירת הותקפה לעיני בעלה

לשתות כוס תה עם האיש שהרג את אבא שלי

 

הרכב הממשלה ה-33 טרם נקבע סופית, אולם בקרב ציבור המתנחלים מורגשת אופטימיות. על-פי ההערכות, על כיסא שר השיכון עתיד לשבת אורי אריאל (הבית היהודי), מתנחל בעצמו, וכשר הביטחון ישמש משה (בוגי) יעלון (הליכוד-ביתנו). "תנאי ההתחלה טובים, ודאי שבזכות הבית היהודי והליכוד, אבל גם בנוכחות של יאיר לפיד יש פוטנציאל טוב", ציין יו"ר מועצת יש"ע, אבי רואה, שמכהן גם כראש מועצת בנימין. "נקווה שזה יבשיל למצב שיביא את ההתיישבות להמשך ההתפתחות".

 

נתניהו ויעלון בכנסת היוצאת (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
נתניהו ויעלון בכנסת היוצאת(צילום: אוהד צויגנברג)

 

הפגם היחיד שזיהה רואה הוא העובדה שהחרדים אינם שותפים לממשלה המסתמנת: "חבל שהם נשארו בחוץ. הם היו שותפים לעשייה ושותפים להתיישבות במשך שנים רבות. נקווה שהם יוכלו להצטרף במעלה הדרך". הוא הבהיר גם כי "חובת ההוכחה היא לא עלינו, אלא על הצד השני. הסתיימו הימים שישבנו כעניים בפתח, ההתיישבות זכאית לקבל את כל הזכויות בכל התחומים, לרבות הבינוי, התחבורה והתיירות, כמו כל אזרחי מדינת ישראל".

 

גם ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, נשמע מלא תקווה בכל הקשור להרכב הממשלה החדשה, אך לא פסל אפשרות להתפתחויות לא צפויות. "לכאורה באמת מדובר בחלום רטוב - בוגי יעלון בביטחון ואורי אריאל בשיכון זה עניין עם פוטנציאל גדול, אבל בדברים האלה אי אפשר לנבא מה יקרה". הוא הזכיר כי "בפעם השנייה ששרון התמודד, התקשרתי לכל מכריי וביקשתי שיצביעו לו, וכולנו יודעים לאן הוא הביא

אותנו. חובת ההוכחה מוטלת עליהם", הסכים מסיקה עם יו"ר מועצת יש"ע, "נקווה שיהיה בסדר".

 

אופטימיות המתנחלים תעמוד למבחן בקרוב, כשהממשלה החדשה תיתקל באתגר הראשון שלה - סוגיית פינוי המאחז הלא חוקי עמונה. לפי רואה, "כולם מבינים היום שכל הפינויים והניסורים לא מובילים לשום מקום. דו"ח לוי התייחס לכל הדברים האלו ונקווה שיאמצו אותו".

 

מנגד, אישים אחרים בקרב המתנחלים מבקשים לצנן את ההתלהבות. "אני לא רואה שום מצב שאריאל ויעלון מתחילים לאשר בנייה ופיתוח בסיטונאות, כשלפיד ובוודאי ציפי לבני משלימים עם זה", ציין גורם בכיר בהתיישבות, שהטיל ספק גם בסיכויי ההצלחה של החיבור בין נתניהו לבנט וללפיד. "גם ביקור אובמה וגם הסוגיה של פינוי מאחזים שאמורה להתברר בקרוב תקרע את המסכות מעל לפנים של כולם ולצערי, לא נראה שהמתנחלים ירוויחו מזה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין נתניהו
צילום: אוהד צויגנברג
אבי רואה
צילום: בן קלמר
גרשון מסיקה
צילום: גור דותן
מומלצים