שתף קטע נבחר

עבריין מין שוחרר מהכלא – והפך לאדמו"ר

יעקב יצחק ראטה, שנידון ל-16 שנות מאסר בגין אונס, השתחרר מהכלא - והפך לאדמו"ר, תפקיד שירש מאביו שנפטר בעת מאסרו. כעת, לא ברור אם חסידי אביו יתנכרו אליו, או דווקא יראו בו קדוש מעונה, וינהרו אחריו

אסירים משוחררים פונים בדרך כלל לשיקום, אבל יש מי שמיד עולה לגדולה – ואפילו בלי תקופת צינון. יעקב יצחק ראטה, שהורשע באונס ונידון ל-16 שנים באגף התורני של כלא מעשיהו, שוחרר אתמול ממאסר והפך מיד לאדמו"ר – תפקיד שירש מאביו, שנפטר בעת מאסרו. כעת, חלוקות הדעות ברחוב החרדי האם יהיו לו גם חסידים.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >> 

 

 

אביו של הרבי-האנס היה הרב אברהם חיים ראטה, שכונה "האדמו"ר משומרי אמונים" והלך לעולמו בקיץ האחרון. הוא עמד בראש חצר קטנה המונה כ-200 מאמינים שמרכזה בירושלים.

 

כדי למנוע מלחמות ירושה קבע הרבי בצוואתו שכל בניו וחתניו יתפסו את מקומו בהנהגה, כל אחד בריכוז אחר של חסידיו - זאת בניגוד למקובל שבן אחד מתמנה תחת אדמו"ר שמת. לפיכך, בנו, האסיר המשוחרר יעקב יצחק, בשנות החמישים לחייו, יוצא מהכלא היישר לראשות אחת מקהילות "שומרי אמונים", הפזורות ברחבי הארץ.

 

החמיץ הדמנות לזכות במאמינים

באתר החרדי "כיכר השבת" דווח על "שמחה גדולה בחצר החסידות", כאשר "הרב הצדיק, רבי יעקב יצחק ראטה, שוחרר ממאסר של 16 שנה", עוד נכתב כי הוא צפוי לכהן כאדמו"ר בעיר החרדית, ביתר עילית, שם עדיין לא אוישה הנהגת "שומרי אמונים".

 

"הרבי הכחיש את העבירות שיוחסו לו, וסרב להודות במעשים, ובעקבות כך אף נמנע מלחתום על עסקת טיעון - מה שהרע את מצבו המשפטי", הסביר הכתב ישראל כהן בדיווחו הסלחני, "גם אביו, האדמו״ר זצ״ל, הביע בו תמיכה שקטה, וסבר כי הוא חף מפשע".

 

בשיחה עם ynet, סיפר כהן כי לא ברור אם עבריין המין המשוחרר יהפוך למנהיג רוחני של ממש: "מצד אחד, הוא והאחים שלו הם לא דמויות שמושכות מאמינים כמו שהיה האדמו"ר, והוא, ספציפית, גם שהה בכלא כשחסידיו של האב התחלקו בין הבנים, והחמיץ את ההזדמנות לזכות בחלק מהם. מצד שני, יכול להיות שדווקא בגלל הסיפור שלו, יהיו מי שיראו בו קדוש מעונה שנרדף על ידי השלטונות וינהרו אחריו".

 

בלתי נתפס

אסירים שישבו עם ראטה בכלא הופתעו לשמוע על התפקיד שממתין לו בחיי החופש:

"איך אחד שמרצה עונש מאסר בפועל על עבירות מין מתמנה להיום לאדמו"ר?", תהה אחד מהם, "מדהים לגלות עד כמה יכול להיות התפקיד הזה זול".

 

בכלא אמרו כי ראטה לא נחשב לאסיר שהתנהגותו טובה. "הרבה אסירים לא אהבו אותו כי הוא התנהג בכוחניות כלפי חבריו", אמר האסיר. "איך אפשר שקהילת מאמינים דתיים ילכו אחרי אדם שהורשע בעבירות חמורות שמבזות את מי שביצע אותן?", אמר אסיר אחר. "זה בלתי נתפס שהוא יהיה עכשיו אדמו"ר".

 

 

 

הרב כשליח האל: כתות בעולם החרדי 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאסיר לאדמו"ר. כלא מעשיהו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים