שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

נתניהו לפרס: "יש ממשלה, זו תהיה שנה מכרעת"

ראש הממשלה הודיע הערב לנשיא שהצליח להרכיב ממשלה: "ישנו שיתוף פעולה ואני מאמין שנוכל להביא בשורה בכל התחומים". מחר כבר יתפנה לטפל בסערה מבית, כשיודיע לח"כים בליכוד מי יהיה שר או סגן שר, ומי לא. "יתקשה לסיים המערכה בלי פצועים". מסתמן: ח"כ יריב לוין יהיה יו"ר הקואליציה

יממה לאחר החתימה על ההסכמים הקואליציוניים בין הליכוד-ביתנו, יש עתיד והבית היהודי, ומעט פחות מחודשיים מאז יום הבחירות, הגיע הערב (שבת) ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא המדינה שמעון פרס כדי להודיע לו על הקמת הממשלה ה-33. לפני כן עדכן נתניהו את יו"ר הכנסת בפועל, בנימין בן אליעזר, בנושא. ביום שני צפויה להתכנס מליאת הכנסת לישיבת השבעת הממשלה.

 

"הטלת עליי את המשימה וביצעתי אותה", אמר נתניהו לפרס. "אנחנו עומדים בפני שנה מכרעת בביטחון, בכלכלה ובמאמצים לקידום השלום וכמו כן ברצון של אזרחי ישראל לחולל שינוי. בממשלה הזו ישנו שיתוף פעולה, ואני מאמין כי נוכל להביא בשורה בכל התחומים לכלל אזרחי ישראל, זוהי משימתי ואני יודע כי גם תפילתך".

 

פרס בירך אותו והוסיף כי "מלאכת הרכבת ממשלה הינה מורכבת ודרשה מאמצים עצומים ותושייה רבה. ישנן בעיות תלויות אך מלאות הזדמנויות בתחום הביטחוני, החברתי והן בעשיית ובקידום תהליך השלום. המדינה זקוקה לכך והעם זקוק לכך- הזמן הגיע".

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

ראש הממשלה מודיע לנשיא על סיום הרכבת הממשלה  (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
ראש הממשלה מודיע לנשיא על סיום הרכבת הממשלה (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

 

מאוחר יותר, אמר נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי ואחד ממרכיביה המרכזיים של הממשלה, כי "אנחנו עומדים לרשותו של ראש הממשלה נתניהו. ההצלחה שלו היא הצלחה של כל עם ישראל". באירוע של מגזין התרבות הדתי "מוצ"ש", הוסיף בנט כי "אנחנו לא מקימים ממשלה בתוך ממשלה אלא באים לשרת את עם ישראל מתוך הממשלה של נתניהו. זו הזדמנות היסטורית. אנחנו הולכים לעשות דברים גדולים ב-4 השנים הקרובות. אנחנו מחוייבים לכל העם. המטרה היא לא לדאוג רק לדתיים. נדאג לאחינו החרדים גם אם הם לא נמצאים בממשלה".

 

בתום משא ומתן מרתוני - רווי ויכוחים, הכפשות ואינטרסים - יזכה נתניהו למעט רגעי חסד, ואז יפנה לזירה הפוליטית הפנימית שלו, שם ייאלץ להתמודד עם השלכות חלוקת התיקים לחברי מפלגתו. תוצאות הבחירות והמגעים הקואליציוניים הותירו את הליכוד עם מעט תיקים יחסית, ונתניהו יצטרך להותיר מחוץ לממשלה גם חברי כנסת שהגיעו למקומות גבוהים בפריימריז. "הוא יצטרך להיות קוסם כדי לסיים את המערכה הזאת בלי פצועים", אמר חבר כנסת מטעם הליכוד, "הוא עלול להביא עליו מהומה קשה".

 

בכירי הליכוד בתום הפריימריז (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
בכירי הליכוד בתום הפריימריז(צילום: ירון ברנר)

 

בליכוד שורר מתח רב לקראת חלוקת התיקים. ביום ראשון צפוי ראש הממשלה לערוך את השיחות האישיות עם חברי סיעתו ולמסור להם את החלטותיו. בליכוד יש הסבורים כי נתניהו מבקש לקיים את השיחות הדרמטיות סמוך ככל האפשר למועד השבעתה של הממשלה - שתיערך כנראה ביום שני - על מנת "למנוע את האינתיפאדה שכבר חזו לו, לדחות את הקץ", כדברי ח"כ בליכוד. "בינתיים הליכוד הפסיד בגדול לא רק בחזית של בנט ולפיד, אלא גם מול השותף ליברמן שגרף הכול על חשבון הגב שלנו".

 

המתח בליכוד גואה במיוחד על רקע העובדה שלפחות חלק מהצעירים שהגיעו למקומות גבוהים בפריימריז, דוגמת יריב לוין, מירי רגב, דני דנון, זאב אלקין וציפי חוטובלי, ומצפים לקבל תפקידים בכירים כעת - לא יקבלו אותם, ולו בשל מספר התיקים המצומצם יחסית שיהיה בידי הליכוד. לפי שעה מסתמן שח"כ יריב לוין ישמש כיו"ר הקואליציה הבא.

 

בימים האחרונים הופעל על לוין מכבש לחצים לקחת את התפקיד. לוין, כמו חברי כנסת אחרים דוגמת דני דנון ואופיר אקוניס סירב, אולם במהלך סוף השבוע ואחרי שיחות רבות ושכנועים התרצה ככל הנראה וישיב בחיוב. מדובר באחד התפקידים המורכבים בקואליציה, שדורש יחסי אמון עם נתניהו ומנגד יכולת תמרון ותיאום עם כלל שותפות הקואליציה. 

 

ישיבת הסיעה של הליכוד, השבוע (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ישיבת הסיעה של הליכוד, השבוע(צילום: גיל יוחנן)

 

גם בקרב המועמדים הבכירים שוררת אי ודאות, וכך למשל עדיין לא ברור סופית מי יזכה בתיק הפנים הבכיר, אף שמי שמסתמן כמועמד המוביל לתפקיד הוא שר החינוך היוצא, גדעון סער, שאיבד את המשרד שלו ל"יש עתיד" במסגרת המשא ומתן הקואליציוני.

 

"לנתניהו הועברו מסרים שבחלק מהמקרים אם התפקיד לא יהיה אטרקטיבי מספיק, חברים בסיעה מעדיפים לוותר על אותו תפקיד ולהיות ח"כים רגילים. הכוונה היא לעשות מעשה ריבלין, וכך תהיה אופוזיציה משוחררת מכל מחויבות בסיעה". ריבלין נמנע בעצמו השבוע בהצבעה על מועמד סיעת הליכוד-ביתנו לתפקיד יו"ר הכנסת, אחרי שהבין שנתניהו אינו מתכוון לתמוך בו לכהונה נוספת בתפקיד.

 

אחרי שבועות ארוכים של משא ומתן הושלמו אתמול המגעים הקואליציוניים, כשיש עתיד והבית היהודי חתמו שתיהן על ההסכמים הקואליציוניים עם הליכוד ביתנו. במסגרת ההסכם עם הליכוד-ביתנו קיבלה הבית היהודי שליטה על רוב רובו של הציר הכלכלי-חברתי בממשלת נתניהו, והעומד בראש המפלגה נפתלי בנט יהיה שר הכלכלה והתמ"ת. הבית היהודי תקבל גם את המשרד לשירותי דת והמשרד לענייני ירושלים והתפוצות. גם משרד הבינוי והשיכון יהיה של הבית היהודי.

 

רקם את ההסכם. בנט בבית לפיד השבוע  (צילום: שאול גולן, "ידיעות אחרונות") (צילום: שאול גולן,
רקם את ההסכם. בנט בבית לפיד השבוע (צילום: שאול גולן, "ידיעות אחרונות")

 

במסגרת ההסכם עם יש עתיד נקבע כי יאיר לפיד יהיה כצפוי שר האוצר, וכי אם שר כלשהו יתמנה לסגן ראש הממשלה או למשנה לראש הממשלה, גם לפיד יקבל את התואר הזה. בהסכם בין הליכוד-ביתנו ליש עתיד נקבע כי ועדת שרים בראשות יש עתיד תגיש לממשלה בתוך 45 יום הצעת חוק לשוויון בנטל. עוד נקבע כי הממשלה תביא לאישור הכנסת כבר במושבה הראשון את שינוי שיטת הממשל, כך שהשיטה תחול החל מהכנסת ה-20. לפי העקרונות שנקבעו בהסכם בשיטת הממשלה החדשה מספר חברי הממשלה לא יעלה על 18 (בנוסף לראש הממשלה) ומספר סגני השרים לא יעלה על ארבעה. לא יהיו שרים ללא תיק ולא ניתן יהיה לשנות הוראות אלו, אלא ברוב של 70 ח"כים. בנוסף,

אחוז החסימה יעלה לארבעה אחוזים (חמישה מנדטים).

 

אחרי החתימה על ההסכם הקואליציוני, התייחס אמש לפיד לראשונה להסכמתו להתמנות לשר האוצר. לפיד פנה אל התמהים על המינוי, ואמר: "תנו לי קרדיט, ידעתי מה הסיכונים. תפקידי לא להיות פופולרי, אלא להנהיג". הוא הודה: "אני לא כלכלן, אבל רק פוליטיקאי עם כוח יכול להיות שר האוצר. הבנתי שאם אקח תפקיד אחר - פירוש הדבר שאני עושה לעצמי הנחות". יו"ר יש עתיד דחה את התיאוריה שלפיה נתניהו ממנה אותו לשר האוצר כיוון שמדובר בתפקיד שיפגע בפופולריות שלו, ואמר שאם הוא ייכשל כשר האוצר - גם נתניהו ייכשל, וכי האינטרסים המשותפים יאחדו ביניהם.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 16/03/2013 18:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. עכשיו הקרבות בבית
צילום: גיל יוחנן
התיקים הלכו לסיעה של ליברמן
צילום: אוהד צויגנברג
האוצר הולך ללפיד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים