שתף קטע נבחר

צילום: AFP

סקר בארה"ב: שיא בתמיכה בישראל

64% מהאמריקנים הביעו תמיכה בישראל על פני הפלסטינים - שיא של 25 שנה. האהדה עולה אצל רפובליקנים, אך יורדת בקרב צעירים. התמיכה בפלסטינים רבה יותר אצל בעלי תואר אקדמי

"כן לישראל". 64% מהאמריקנים תומכים בישראל על פני הפלסטינים – כך עולה מסקר של מכון "גאלופ" המתפרסם ערב ביקורו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, במזרח התיכון. האהדה לישראל בארה"ב עומדת זה 3 שנים מעל 60% אך התמיכה בסקר האחרון היא הגבוהה ביותר שנרשמה בסקרי "גאלופ" ב-25 השנים האחרונות.

 

מחכים לאובמה - ההכנות לקראת הביקור הנשיאותי:

תרגיל במלון: כך יחולץ אובמה עם מנוף

אובמה: איראן תוכל לייצר נשק גרעיני בתוך שנה

פלאפל וחומוס - הארוחה שפרס מכין לאובמה

 

הפעם האחרונה ש-64% מהאמריקנים התייצבו לצד ישראל הייתה במלחמת המפרץ ב-1991. בסקר שערך המכון לפני 25 שנה, ב-1988, בחרו 48% להימנע מלהביע תמיכה באחד הצדדים, בעוד רק 37% תמכו בישראל לעומת 15% שצידדו בפלסטינים.

  

ההכנות לביקור הנשיאותי. התמיכה בישראל - עולה עם הגיל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ההכנות לביקור הנשיאותי. התמיכה בישראל - עולה עם הגיל(צילום: AFP)

 

לפי המשאל האחרון שנערך בתחילת החודש שעבר, 12% מהאמריקנים תומכים בפלסטינים בעוד ש-23% לא הביעו תמיכה באף צד. בשנים האחרונות ניכרת מגמה של עלייה בתמיכה בישראל, שעמדה בשנה שעברה על 61% - בעוד שאחוז הנמנעים יורד. בהתאם לשנים קודמות, האהדה של ישראל רבה יותר בקרב רפובליקנים לעומת דמוקרטים ביחס של 78% לעומת 55%. ואילו מהאמריקנים שהעידו על עצמם כמצביעים עצמאיים 63% הביעו תמיכה בישראל.

 

האהדה לישראל איננה רק חוצה מפלגות בארה"ב, אלא גם דומיננטית בקרב קבוצות דמוגרפיות. "הכי פחות סביר שליברלים ודמוקרטים יזדהו עם ישראל, לעומת שמרנים ורפובליקנים", קובעים החוקרים ב"גאלופ".

האהדה לישראל גם עולה עם הגיל. 55% מהצעירים בני 18 עד 34 הביעו תמיכה בישראל, לעומת 65% בטווח הגיל 35-54. ואילו בקרב אמריקנים בני 55 ומעלה 71% מצדדים בישראל. התמיכה בפלסטינים זהה בקרב קבוצות הגיל – 12%.

 

האחוזים משתנים לטובת הפלסטינים כאשר מוסיפים למשוואה את שנות ההשכלה. התמיכה בישראל נותרת יחסית יציבה, בין 61% ל-68%, בחלוקה לקבוצות השכלה. לעומת זאת, התמיכה בפלסטינים עולה אם הנשאל בעל השכלה גבוהה. 8% מהאמריקנים שלא למדו בקולג' או אוניברסיטה תומכים בפלסטינים, לעומת 20% בקרב בעלי תואר אקדמי.

 

על רקע התמיכה המובהקת לה זוכה ישראל בארה"ב, צפוי להגיע השבוע הנשיא אובמה לביקור ראשון בתפקיד באזור במטרה להשיב את אמון הציבור בארץ הקודש בממשלו.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההכנות לביקור אובמה בישראל
צילום: AFP
מומלצים