שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "שומרי הסף מזיק לממשלה, לא למדינה"

  אחרי שסרטו ספג ביקורת חריפה מצד שגריר ישראל בוושינגטון, הבמאי דרור מורה תוקף בחזרה: "המדיניות הישראלית גורמת לאסון תדמיתי, לא צריך את 'שומרי הסף' בשביל זה", הוא אומר, "התנהלות נתניהו ושליחיו מזכירה את צפון קוריאה"

  שלושה שבועות אחרי טקס האוסקר, דרור מורה ממשיך לנדוד ברחבי הגלובוס עם סרטו המדובר "שומרי הסף", שמעורר הדים בעולם - וגם בישראל. בימים אלה הוא מבקר בלונדון, לרגל פסטיבל הקולנוע המקומי לזכויות אדם, שם מוקרן הסרט שבו מתראיינים ששת ראשי השב"כ לשעבר. בבירת בריטניה קרא גם את הדברים שאמר ל-ynet שגריר ישראל בוושינגטון, מייקל אורן, שפרש סדרה של האשמות וטען כי הסרט שיצר מורה גורם לנזק כבד למדינה.

   

   

  "זה שהוא טוען לנזק למדינת ישראל, זה דבר מופרך. הסרט הוא נגד מדיניות ישראל, לא נגד המדינה", אומר מורה בתגובה ל-ynet, ופונה למובאות מההיסטוריה. "לואי ה-14 טבע את האימרה 'המדינה זה אני', ומאז היו עוד מנהיגים שעשו זאת לאורך ההיסטוריה. ופתאום אורן - שהוא אדם פוליטי, ומינוי פוליטי של אדם פוליטי אחר, ראש הממשלה בנימין נתניהו - אומר שהסרט גורם נזק למדינת ישראל? כדאי שינסח זאת מחדש. הסרט לא גורם נזק למדינת ישראל אלא למדיניות של ישראל. זה גורם נזק למדיניות הממשלה האחרונה, שמנציחה את הכיבוש".

   

  דרור מורה. "אני מזיק? אתם הזקתם יותר" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  דרור מורה. "אני מזיק? אתם הזקתם יותר"(צילום: רויטרס)

   

  מורה מודה כי הסרט מביא איתו אתגר הסברתי לישראל, אך מבקש להבהיר כי הבעיה הגדולה הוא מדיניות הממשלה. "אני מבין שיש לו ולממשלה בעיה להתמודד עם העובדה שששת האנשים האלה אומרים 'די לכיבוש'. הם עושים זאת מאהבת המדינה. הם אומרים את הדברים כדי להצביע על הבעיות הקשות שלה, ולהגיד לממשלה הקלוקלת: מספיק עם הנזק שאתם גורמים, המדיניות של הפוליטיקאים גורמים לאסון תדמיתי בעולם. אני מסתובב עכשיו הרבה בעולם וזה ניכר. לא צריך את 'שומרי הסף' בשביל זה".

   

  מורה אף פונה לאורן ומבקש לשאול אותו: "מי גרם יותר נזק תדמיתי - החלטת הממשלה להתיישב בשטחי אי-1 או הסרט? מי גרם ליותר נזק - ההחלטה לאפשר למשעל לחזור לעזה, או הסרט? מי גרם ליותר נזק - ההשפלה שגורמים לאבו מאזן, שהצהיר כי הוא מוכן להגיע לצפת בתור תייר, או הסרט?". לבמאי יש גם תהיות לגבי ההסמכה של אורן כהיסטוריון, וסבור כי הקריאה שלו של קורות הסכסוך הישראלי-פלסטיני לוקה בחסר. ולפני הכל, היה מצפה שלפני התבטאויותיו היה צופה בסרט.

   

  "הדברים של השגריר הם ביטוי לתופעה שהולכת ומתגברת, ואלו סימנים מדאיגים", אומר מורה, "ברמה הבסיסית, קשה לי עם ההתחסדות הזו של השגריר, שאומר כי שהוא התלבט מאוד לגבי הדברים כי חופש הביטוי הוא ערך חשוב. אבל אני חושב שבעצם מה שהוא אומר זה 'אני רוצה צנזורה', כמו ששרת התרבות אמרה שהיא מצפה מהיוצרים שיפעילו צנזורה עצמית. זה סותר את עצם הדמוקרטיה, והוא לא מבין שמה שהוא אומר מסכן אותה.

   

  השגריר מייקל אורן. "רוצה לסתום פיות" (באדיבות שגרירות ישראל בוושינגטון) (באדיבות שגרירות ישראל בוושינגטון)
  השגריר מייקל אורן. "רוצה לסתום פיות"(באדיבות שגרירות ישראל בוושינגטון)

   

  "הוא רוצה לסתום פיות, ויוצא נגד משהו שסותר את המסרים שלו ושל הממשלה. זו מגמה מאוד מסוכנת. דמוקרטיה זה גם לשמוע דברים לא נעימים. ואני תוהה, איך אדם בתפקיד רשמי יכול להגיד את זה? מדובר באנשי ציבור. אלו הם שרת התרבות ושגריר ישראל בארצות הברית. ועוד למי הוא בא בטענות? לראשי השב"כ? מי חקר את ענת קם ואת עוזי ארד על הדלפות? הם עשו זאת. נמאס מההתקרנפות הזו. ההתנהלות של נתניהו ושליחיו מזכירה את צפון קוריאה ובורמה".

   

  אתה לא סבור שהסרט יכול לערער עוד יותר את מעמדה של ישראל בעולם?

   

  "אם יש בעולם ידידים של ישראל, ואני יכול להגיד שיש, הם ירצו לעזור להציל אותנו. אם הם רואים את הטיטניק מפליגה לתוך הקרחון, הם צריכים לעשות הכל כדי למנוע את הטעות - זה מה שעושים ידידים. ואני מקווה שזה מה שהסרט עושה. אורן מדבר על התדמית של ישראל, אבל זו נסדקת בגלל התמשכות הכיבוש. הוא צריך להמשיך ולדברר את הממשלה הקלוקלת הזו שבחרה בדרך השגויה, ושאף אחד בעולם לא מאמין למי שעומד בראשה. אחרי עופרת יצוקה הגיעו חמישה מנהיגי מדינות לאהוד אולמרט והביעו בו תמיכה. הוא נתפס בעולם כאדם שרוצה שלום. זה לא המקרה עם ביבי, אף אחד לא האמין בנאום בר אילן שלו, או לכל דבר שהוא אומר. אם לאורן יש בעיית הסברה, שיבוא בטענות למדיניות, לא לסרט".

   

  "הסרט נעשה מתוך אהבת מדינת ישראל"

  בראיון ל-ynet, אורן התלונן על כך שאברהם שלום, יעקב פרי, כרמי גילון, עמי איילון, אבי דיכטר ויובל דיסקין הם כולם נושאי תפקיד לשעבר, ולכן הדברים שלהם מהדהדים בעוצמה. "הבעיה היא שהמרואיינים הם לא אזרחים ישראלים בעלי עמדות מסוימות, אלא ראשי השב"כ לשעבר", אמר אורן. "אחד מהם (גילון) אומר שישראל גורמת סבל יומיומי למיליוני פלסטינים. ואז בא ראש שב"כ אחר לשעבר (שלום), שמשווה את ישראל לגרמניה הנאצית, לא בדיוק, אבל בערך".

   

  צפו: הטריילר של "שומרי הסף", סרטו התיעודי של דרור מורה

   

  התבטאות זו מרתיחה את מורה, שקובע כי השגריר הוציא את הציטוטים מהקשרם לצורכיו ההסברתיים. "זה הדבר הכי גרוע בעיני, הוא מנתק את הציטוטים מההקשר שלהם, ומשתמש בהם כדי להתנגח בסרט ובראשי השב"כ", אומר מורה, "הוא עושה בדיוק מה שעושים כל הזמן נגד ישראל במלחמת ההסברה. כמו סיפור מוחמד א-דורה למשל".

   

  איך היתה ההתנהלות של משרד החוץ מולך עד כה?

   

  "הפעם היחידה שפגשתי נציג ישראלי רשמי היתה באירוע בבית הקונסול הצרפתי בלוס אנג'לס. הנציג הישראלי פירגן ודיבר בגאווה על חופש הדיבור והנכונות לספוג ביקורת - אלא שהממשלה מתגאה בחופש הדיבור, ובמקביל מנגחת אותו. יש פה כשל לוגי. הממשלה הזאת מתנהגת כמו בת יענה, מתעלמת מכל מה שקורה מסביבה. לכן 'שומרי הסף' הוא אחד הסרטים הכי פרו-ישראלים שנעשו. הוא מציב תמונת מראה לא פשוטה, וקשה לממסד להתמודד, כי הדברים לא באים מפיהם של 'שמאלנים עוכרי ישראל', אלא מאנשי ביטחון. וטוב שקשה לממשלה וגם לשגריר אורן שמייצג אותה".

   

  אתה חושב שהסרט יכול לשנות משהו? 

   

  "אני חושב שהסרט הוא פעולה ארוכת טווח. דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו אמר שהוא מעריך שהמכה שספג ביבי בבחירות הוא תוצאה של המדיניות הימנית שלו, הראיון שערכתי עם דיסקין ב'ידיעות אחרונות', ויציאת 'שומרי הסף'. ואם זה כך, אני מאד שמח. אני חושב שההשפעה של סרט כזה, וכך גם הסדרה שתוקרן בטלוויזיה והספר שצפוי לצאת, יעמדו לרשות ההיסטוריונים שיחקרו את המתרחש בעוד שלושים שנה. אני מקווה שהסרט יכול לשנות. אחרי הקרנת הבכורה בפסטיבל ירושלים אשתקד, ניגשו אלי שלושה מתנחלים - ואמרו שאחרי מה שראו, הם צריכים לעשות חושבים".

   

  "שומרי הסף". חולם על הקרנה משותפת לאובמה וביבי (צילום: אבנר שחף) (צילום: אבנר שחף)
  "שומרי הסף". חולם על הקרנה משותפת לאובמה וביבי(צילום: אבנר שחף)

   

  ועדיין, ציבור גדול בארץ דוחה את הסרט, תוך השמצות של מורה ושל ראשי השב"כ לשעבר - זאת לא פעם מבלי שצפו בו. "במובן האישי כואב לי לראות את זה", מודה מורה. "הסרט הזה נעשה על ידי, ועל ידי ראשי השב"כ, מתוך אהבת מדינת ישראל. ידעתי מראש שהימין והשמאל הקיצוני לא יאהבו את הסרט. אבל באים שישה ראשי שב"כ, וכמו אריאל שרון בעבר אומרים די לכיבוש. ולציבור קשה עם זה. מאיפה זה בא? אין לי דיאלוג עם אטומים, אבל הישראלים שמסתכלים במראה, צריכים לראות שמשהו לא בסדר. הגזענות והאלימות בחברה שלנו גוברות ממש כפי שצפה פרופ' ישעיהו ליבוביץ', שחזון האימים שלו מצוטט בסרט ומאושרר על ידי ראשי השב"כ. זוהי תעודת עניות לחברה שלנו".

   

  לפי מורה, בשיחותיו האחרונות עם ששת ראשי השב"כ, כולם הביעו תמיכתם בסרט ולא חזרו בהם מההשתתפות בו. "מדובר בשישה אנשים שנתנו את מירב שנותיהם לביטחון המדינה. הם אמרו דברים גלויים והם עומדים מאחוריהם ומאחורי מה שהסרט מייצג, גם היום", הוא מספר, "יש פרגון אדיר מצדם". עם זאת, מורה מודה כי במקרה של התבטאות אחת שלו בנוגע לאחריות נתניהו לרצח יצחק רבין, הביע דיכטר את הסתייגותו. 

   

  היית רוצה שבנימין נתניהו יצפה בסרט?

   

  "אני חושב שזה עצוב מאוד שהוא לא צפה בו עדיין. כך לפחות הוא מצהיר - וזו כשלעצמה התבטאות אומללה מבחינה תדמיתית. לפני שמתנגחים בסרט צריך

  לצפות בו. כשהייתי בארצות הברית, אנשים אמרו לי שחשוב שברק אובמה יצפה ב'שומרי הסף'. זה סוג של חלום, אולי אפשר יהיה לארגן הקרנה משותפת לו ולביבי במהלך הביקור שלו בישראל".

   

  ואם הפוליטיקאים חושבים שהדי הסרט "שומרי הסף" ירגעו בקרוב, מורה מזהיר שכדאי שייקחו נשימה ארוכה ויתאזרו בסבלנות, שכן בקרוב תגיע הסדרה שתשודר בערוץ 1, ותרחיב את התמונה - גם למקומות פחות נעימים. בינתיים הוא לא נתקל באיומים לגבי שידורה: "היא אמורה להיות משודרת בפריים-טיים בערוץ הראשון ונקווה שכך יהיה, אני לא שמעתי על שום שינוי. אני מחזיק בזכויות במשותף עם הערוץ כך שאני רגוע. מה שהיה בסרט זה עוד כלום לעומת מה שייחשף בסדרה ובספר שייצא בהוצאת 'ידיעות אחרונות' בארץ ובעולם".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים