שתף קטע נבחר

מי הממשלה שסיימה כהונה מלאה אחרי 66 שנה?

הכלכלה קרטעה, המורדים הקיצונים לא הפסיקו לבצע פיגועים והפסקות החשמל הפכו למחזה שכיח, אך ממשלת פקיסטן עשתה היסטוריה ושרדה חמש שנים בשלטון. איך זה קרה?

בישראל זה כבר הרבה זמן לא קרה: ממשלת פקיסטן עשתה אתמול (יום שבת) היסטוריה אחרי שהפכה לממשלה הראשונה שנבחרה בצורה דמוקרטית לסיים קדנציה מלאה של חמש שנים, במדינה שידעה שלוש הפיכות צבאיות ואינספור טלטלות פוליטיות ב-66 שנות קיומה.

 

פקיסטן של מטה:

 45 שיעים נהרגו בפיגוע התאבדות

אהבה אסורה: חייל נסקל למוות כי ניהל רומן

 

עוד חדשות בעולם :

שנתיים למלחמה: אסמה אסד זוכה לטונות אהבה

עם חצאית ופנינים: האישה החזקה בעולם - מסין

קרלה ברוני שרה נגד הולנד: "פינגווין חסר נימוס"

איך לגרות דובת פנדה? "פורנו פנדות"

 

אך למרות ציון הדרך ההיסטורי, המפלגה הפקיסטנית שעלתה לשלטון לפני חמש שנים בעקבות ההתנקשות ב-2007 בראש הממשלה לשעבר בנזיר בוטו תתקשה לזכות בבחירות הקרובות באהדת הציבור. הסיבה: התקפות חוזרות ונשנות ופיגועים מצד מורדים קיצוניים, הפסקות חשמל חמורות שפקדו את המדינה וכלכלה מקרטעת.

 

הבטיח לוותר על סמכויות וקיים. הנשיא זרדרי ובנו בילוואל בוטו זרדרי (צילום: AP) (צילום: AP)
הבטיח לוותר על סמכויות וקיים. הנשיא זרדרי ובנו בילוואל בוטו זרדרי(צילום: AP)

 

בגלל מחלוקות בקרב הפוליטיקאים בפקיסטן, לא הושג הסכם על הקמת ממשלת מעבר שתנהל את המדינה עד עריכתן של בחירות חדשות. חוקת המדינה קובעת לערוך בחירות תוך 60 יום, אולם לפי שעה לא נקבע כל מועד לבחירות.

 

"הבעיות הכלכליות - ירושה מהמשטר הקודם"

ראש הממשלה ראג'ה פרבז אשרף, ששמר בינתיים על מעמדו, אמר כי מעבר שלטוני ללא אלימות ייתפש כהצלחה של "מפלגת העם של פקיסטן". "חיזקנו את יסודות הדמוקרטיה לרמה כזאת שאף אחד לא יוכל לפגוע בדמוקרטיה בעתיד", אמר אשרף במהלך נאום לאומה ששודר בטלוויזיה.

 

ראש הממשלה תיאר את הבעיות שבפניהן מתמודדת פקיסטן ואמר שהוא קיבל אותן בירושה מהמשטר הקודם בראשות הגנרל המודח פרבז מושארף. אחד מהישגיה הגדולים של הממשלה באיסלאמבד היה הישרדותה - הישג לא קטן לאור העובדה שהמדינה חוותה שלוש הפיכות מוצלחות ועוד הרבה הפיכות כושלות.

למרות השמועות, הקואליציה לא התפרקה. ראש הממשלה אשרף (צילום: AFP) (צילום: AFP)
למרות השמועות, הקואליציה לא התפרקה. ראש הממשלה אשרף(צילום: AFP)

 

נשיא פקיסטן אסיף עלי זרדרי, בעלה של ראש הממשלה שנרצחה בוטו, הפגין יכולת יוצאת דופן לשמור על אחדות הקואליציה המעורערת, שחבריה איימו כל כמה חודשים לפרק אותה. הוא גם הצליח לאזן בין הצורך בסיוע אמריקני על רקע מערכת היחסים שהידרדרה בין שתי המדינות בעקבות חיסולו בפקיסטן של מנהיג אל-קאעידה אוסמה בן-לאדן ותקיפות המל"טים האמריקניים במדינה האיסלאמית.

 

יחסים מעורערים עם וושינגטון

וושינגטון זקוקה לסיוע של פקיסטן במלחמתה באל-קאעידה ובייצוב שכנתה אפגניסטן, אולם שורה של תקריות אחרונות פגעה קשות ביחסים בין שתי המדינות. ריימונד דיוויס, אמריקני שפעל בשירות ה-CIA, ירה למוות בשני פקיסטנים בעיר לאהור, כוחות אמריקניים הרגו בשוגג 24 חיילים פקיסטנים באזור הגבול עם אפגניסטן - וכאמור חיסולו של בן-לאדן בלא ידיעתה של פקיסטן.

 

"העובדה שהממשלה שרדה חמש שנים למרות השמועות שנפוצו כל שלושה חודשים שהיא נופלת היא סוג של הישג", אמר הפרשן הפוליטי העצמאי חסן אסקרי ריזבי. הקרדיט להישרדות הממשלה משותף לנשיא זרדרי ולממשלה עצמה. הצבא הפקיסטני, שבאופן מסורתי להוט להתערב כשלדעתו המדינה נמצאת במשבר חריף, הוכיח איפוק מרשים תחת פיקודו של הרמטכ"ל גנרל אשפק פרבז קבאני ונמנע מלהתערב בפוליטיקה המקומית.


הפיגועים ממשיכים לטלטל את המדינה. מסגד בקראצ'י (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפיגועים ממשיכים לטלטל את המדינה. מסגד בקראצ'י(צילום: AFP)

  

אחד מהישגיה המרשימים ביותר של הממשלה הפקיסטנית בחמש השנים האחרונות היה השינוי במבנה השלטוני יותר מאשר ההתמודדות בבעיות הבסיסיות של האזרחים הפקיסטנים הממוצעים. באמצעות תיקון חוקתי שעבר ב-2010 וזכה להתנגדות חריפה מצד האופוזיציה, זרדרי קיים את הבטחתו וויתר על סמכויות רבות שהיו בידי הנשיא מאז תקופת מושארף.

 

התיקון החוקתי שאושר מונע מהנשיא לפזר את הפרלמנט באופן חד צדדי ומעניק לראש הממשלה תפקיד מרכזי במינוי מפקדי הצבא. התיקון גם מעביר סמכויות רבות מידי הממשלה המרכזית לידי המחוזות. עם זאת, לא בטוח שהתיקון החוקתי יביא למפלגת השלטון קולות רבים בבחירות הקרובות על רקע הבעיות הכלכליות הקשות. "הכלכלה אף פעם לא הייתה תחת הרדאר של הממשלה. היא הייתה הנושא שהכי הוזנח", אמר אשפק חסן חאן, דיקן האוניברסיטה הלאומית למדעים, טכנולוגיה ועסקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חיזקנו את יסודות הדמוקרטיה". ראש הממשלה אשרף
צילום: AFP
ראש הממשלה שנרצחה. בוטו
צילום: איי פי
חוסל בפקיסטן ללא ידיעת הממשלה המקומית. בן-לאדן
צילום: AFP
מומלצים