שתף קטע נבחר

ילדה בת 10 סירבה להכיר באביה, המזונות בוטלו

בית המשפט לענייני משפחה ביטל את חובת תשלום המזונות של אב לילדה בת 10. הסיבה: הילדה לא מוכנה להיפגש עם האב: "אם הוא אוהב אותי, שיעזוב אותי". ביהמ"ש: "אין להתיר מצב בו בת תתייחס אל אביה כאל אויב"

בית המשפט למשפחה ביטל בצעד חריג את חובת תשלום המזונות של אב לילדה בת 10, זאת לאחר שהובהר כי הבת מסרבת בכל תוקף להיפגש עימו. במשפט העידה הילדה על רצונה למחוק את אביה מחייה, ואמרה כי "אם הוא אוהב אותי, שיעזוב אותי". ביהמ"ש קבע כי מצב רוחה של הילדה נולד כתוצאה מהסתה בוטה של האם, ופסק כי עליה לשלם הוצאות משפט בסך 10,000 שקל.

 

 

הילדה מסרבת לפגוש את אביה - ביהמ"ש פטר אותו מתשלום מזונות (אילוסטרציה) (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הילדה מסרבת לפגוש את אביה - ביהמ"ש פטר אותו מתשלום מזונות (אילוסטרציה)(צילום: shutterstock)

 

הילדה נולדה לאם יהודייה ולאב מוסלמי, שהיו בני זוג ונפרדו לפני כשמונה שנים. האם נישאה מחדש, ובתו של האב מסרבת להיפגש עמו מזה כשש שנים. למרות שביהמ"ש והגורמים המקצועיים ניסו לחדש את הקשר, הקטינה עומדת בסירובה, וכיום לא מתקיימים מפגשים בינה לבין אביה.

 

בתביעה שהגיש האב לבית המשפט לענייני משפחה בחיפה, ביקש לבטל את חיובו במזונות עד שבתו תסכים להיפגש עמו. לטענתו, אם הקטינה ובעלה החדש הסיתו אותה נגדו ושטפו את מוחה במסרים שליליים, במטרה להעלים אותו מחיי בתו. לטענתו, בעוד שהוא עשה את כל המאמצים לקיום קשר עם בתו, התנהלות האם ובעלה הביאה לכך שהיא מסרבת לראותו, מתנכרת לו, ומכנה אותו "ההוא". עוד הוסיף כי ביטול תשלום המזונות לא יפגע בבתו, שכן האם ובעלה משתכרים היטב.

 

האם טענה מנגד כי האב מנסה לנקום בה על גב בתם, וכי אינו נוהג ברגישות ואכפתיות כלפי בתו, שאין להאשים אותה על כך שמצבה הרגשי עדין וסבוך. עוד טענה, כי ביטול מזונות הינו צעד קיצוני, וכי מצבה הכלכלי אינו מאפשר לה לספק את צרכי בתה. לטענתה, בהיותה חוזרת בתשובה, היא מחנכת את בתה בהתאם לדיבר "כבד את אביך ואת אמך".

 

רואה באב "אויב" בהשפעת האם

"התנהגות אמה ובן זוגה והמסרים שהטמיעו בה, הביאו את הקטינה לכך שהיא מבקשת למחוק את האב מהווייתה, זהותה ומציאות חייה. משאלתה כי אביה ייעלם. ובלשונה, 'אם הוא אוהב אותי, שיעזוב אותי'", כתבה השופטת אספרנצה אלון.

 

בפסק הדין נכתב  כי רצון הקטינה מושפע מאד מהמידע הקיצוני אליו היא נחשפת על-ידי האם ובעלה, אשר אף הכניסו אותה לקונפליקט לאומני באשר לזהותו המוסלמית של אביה. התנהלות זו, קבעה השופטת, עלולה לסכן את בריאותה הנפשית של הקטינה, אשר רואה באביה "אויב".

 

"אין להתיר מצב בו בת תתייחס אל אביה כאל אויב, תתעלם כליל מרצונו להיות עמה בקשר ובאותה עת תמשיך ותדרוש ממנו כי יישא במזונותיה... חובתה של הקטינה לכבד את אביה וזו גם טובתה", כתבה השופטת.

 

השופטת ציינה כי פיה ולבה של האם אינם שווים, והצרה על כי לא הצליחה לגרום לה להבין את מידת הנזק שהיא גורמת לבתה. בפסיקתה קבעה כי כל עוד הקטינה תתעלם מאביה - לא ישלם לה מזונות. האם חויבה בהוצאות של 10,000 שקל.

 

יחסי משפחה - תנאי למזונות?

לדברי עו"ד אלימלך יערי, העוסק בתחום דיני משפחה, "מדובר בהחלטה די נדירה, על אף שהמגמה של יצירת יחסי גומלין בין היחס לאב לבין חיובו במזונות הולכת ותופסת תאוצה בפסיקת בתי המשפט, ואין ספק שעל האם לקחת בחשבון כי היחס שלה ושל הילד/ה כלפי האב עלול לגרור תוצאות כלכליות, עד כדי שלילה מוחלטת של המזונות במקרים חריגים".

 

"יחד עם זאת", טוען עו"ד יערי, "במקרה רגיש זה, בו לא הייתה אפשרות להסכים לדרישת האב ללא בדיקה, ראוי היה שבית המשפט לא יפסוק הוצאות כלל, או לפחות, לא בסכום משמעותי, כפי שנפסק בפועל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
"אין להתיר מצב בו בת תתייחס אל אביה כאל אויב"
צילום: shutterstock
מומלצים