שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

נתניהו הציג את השרים, ח"כים חרדים יצאו

ראש הממשלה הציג את קווי היסוד של ממשלתו השלישית, אולם בזמן שהקריא את חלוקת התיקים נטשו חברי כנסת של יהדות התורה את המליאה וקראו בעת שהוצג השר נפתלי בנט: "יהודי לא מגרש יהודי". יחימוביץ' הטיחה בבכירי הממשלה: "אתם קפיטליסטים"

בנימין נתניהו  הציג במליאת הכנסת את הרכב הממשלה ה-33 וקיבל תזכורת לאופוזיציה הלוחמנית שהבטיחו לו חברי הכנסת החרדים. חברי כנסת של יהדות התורה יצאו אחר הצהריים (יום ב') מהמליאה בזמן שנתניהו הקריא את הרכב ממשלתו החדשה. בעת שהוצגו שרי הבית היהודי: נפתלי בנט, אורי אריאל ואורי אורבך, צעקו חברי כנסת חרדים: "יהודי לא מגרש יהודי", ו-"יהודי לא מחרים יהודי". העימות התרחש בתחילת הדיון שבסופו תושבע הממשלה ה-33 ותצא לדרכה.

 

ממשלת נתניהו השלישית - דיווחים נוספים ב-ynet:

לפיד ביקש לדחות הדיון בתקציב הדו-שנתי

כל השרים: כך תיראה ממשלת נתניהו השלישית

   

הדיון במליאה החל בבחירת ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד-ביתנו) לתפקיד יו"ר הכנסת במקומו של ח"כ ראובן (רובי) ריבלין (הליכוד-ביתנו). 96 חברי כנסת תמכו במינוי לעומת שמונה חברי כנסת שנמנעו וללא מתנגדים. מיד לאחר השבעתו לתפקיד החל אדלשטיין לנהל את הישיבה והתגאה בכך שלא כתב נאום.

 

לאחר מכן הציג ראש הממשלה נתניהו את קווי היסוד של ממשלתו ואת חלוקת התיקים. "אני מבקש להודות לאזרחי ישראל שהעניקו לי את הזכות הגדולה להנהיג את המדינה בפעם השלישית", אמר נתניהו בפתח נאומו. "ראש ממשלת ישראל נושא באחריות העליונה לגורלה של המדינה היהודית האחת והיחידה. קיומנו כאן איננו מובן מאליו והנוכחות שלנו איננה מקרית".

 

"קיומנו כאן איננו מובן מאליו". נתניהו במליאה, הערב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"קיומנו כאן איננו מובן מאליו". נתניהו במליאה, הערב(צילום: גיל יוחנן)

 

הח"כים האזינו לראש הממשלה  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הח"כים האזינו לראש הממשלה (צילום: גיל יוחנן)

 

עוד אמר נתניהו כי "עם כניסתנו למשרדי הממשלה וגם למשרדי הממשלה בכנסת, אנו מקבלים פיקדון יקר מכול מאזרחי ישראל. הם מפקידים בידינו את המדינה והם מצפים שנעביר את הפיקדון לממשלה הבאה במצב טוב יותר מאשר הממשלה שקיבלנו. חלק חשוב מהיכולת שלנו להתמודד בהצלחה עם האתגרים שניצבו בפנינו, עם רובם, חלק גדול מההצלחה הזאת היה כוח השותפות ושיתוף פעולה שרווח בין שרי הממשלה לחברי הכנסת בארבע השנים האחרונות".

 

נטישת חברי הכנסת החרדים, היום ()
נטישת חברי הכנסת החרדים, היום

 

בנוגע לעתיד אמר ראש הממשלה כי הוא "מאמין שהממשלה החדשה יכולה להתנהל באותה רוח של שותפות, באותה רוח של שיתוף פעולה, אני מאמין ומקווה ומצפה לכך. אני מתחייב שהממשלה תפעל לשרת את כלל הציבור בישראל, את כלל אזרחי ישראל. יש פה צוות מנוסה בצד צוות רענן וצעיר והשילוב הזה יכול לחולל תמורות גדולות במדינת ישראל. תמורות שהעם מחכה להן ובראשן כמובן להגדיל באופן דרמטי את ההשתתפות בנטל הלאומי, לפעול להפחית באופן דרמטי את מחירי יוקר המחיה, להפחית את מחירי הדירות ולהגדיל את מלאי הדירות".

 

בהמשך עלתה לנאום יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), שתקפה את בכירי הממשלה. "ההרכב הזה מחדד את שתי המדינות (השבעה והנזקקת) באופן הכי כואב וחד שאפשר. אתם הנהגה שבעה, עשירה, שאמנם פיזית בתוך עמה היא יושבת, אבל ממש מתקשה להבין מהו אותו עם. ארבעתכם: נתניהו, לפיד, בנט, לבני - מבוססים, באים ממשפחות מיוחסות ומעולם לא נאבקתם על פרנסה. כולכם קפיטליסטים! בואו נקרא לילד בשמו".

 

יחימוביץ' פנתה ישירות לראש הממשלה נתניהו ואמרה כי "אחרי חודש וחצי אני יודעת, רצית אותנו בממשלתך, רצית מאוד. יריביך הפוליטיים אוהבים לומר עליך דברים מבטלים שלא אחזור עליהם כאן, הם מסרבים להבין שחוץ מכל מגרעותיך, אתה אידיאולוג. אתה איש ימין מדיני וכלכלי באופן עמוק ואמיתי ועל כן היום הזה אנחנו פותחים וגם ממשיכים את המחלוקת בינינו".

  

חיבוק ללפיד  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חיבוק ללפיד (צילום: גיל יוחנן)

עם שרת המשפטים המיועדת ציפי לבני  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עם שרת המשפטים המיועדת ציפי לבני (צילום: גיל יוחנן)

 

רגע של אחווה בכנסת: ח"כ ריבלין וח"כ דרעי  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
רגע של אחווה בכנסת: ח"כ ריבלין וח"כ דרעי (צילום: גיל יוחנן)

 

בנוגע ליוקר המחיה אמרה יחימוביץ' כי "מדובר כאן על הזכות לחיות חיים נורמליים שהם לא רק חיים של הישרדות. הזכות לחיים בכבוד, הזכות לכלכלה, הזכות למשפט צדק, לעני ולעשיר, הזכות לקורת גג לראשנו, הזכות ללכת לקולנוע, לטוס לחו"ל בזול פעם בכמה שנים, לממן שיעור גיטרה לילד, משחק מחשב, הזכות לקנות גם מילקי, גם עוף וגם אבוקדו, הזכות למקרר מלא ולארוחה משפחתית שכיף להסב סביבה על השולחן".

 

במהלך אחר הצהריים נודע על שינוי נוסף בשיבוץ בממשלה. ח"כ מיקי לוי מיש עתיד, שאמור היה לכהן כסגן שר הרווחה, מונה לבסוף לסגנו של לפיד במשרד האוצר. ליו"ר יש עתיד הוסבר שהוא חייב סגן, ולו בשביל השאילתות הרבות שמוגשות לשר האוצר.  

 

בהמשך החל במליאה דיון בנוגע להסכמים הקואליציוניים. לקראת השעה 19:00 בערב יתבקשו חברי הכנסת להצביע על אישור הממשלה ואז יצהירו שרי הממשלה אמונים.

 

נאום חריף של ח"כ שלי יחימוביץ'  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נאום חריף של ח"כ שלי יחימוביץ' (צילום: גיל יוחנן)

 

ליברמן: "מתנגדים להקפאה נוספת" 

השבעת הממשלה מתקיימת יומיים לפני הגעתו של נשיא ארה"ב ברק אובמה לישראל. לקראת הביקור הציג הבוקר יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, עמדה בלתי מתפשרת בנוגע לסכסוך עם הפלסטינים. ליברמן הביע התנגדות נחרצת לחזרה להקפאה בהתנחלויות ואמר כי "כל ישראל ביתנו תתנגד בתוקף לכל ניסיון לחזור להקפאה".

 

ליברמן טען כי "אחרי אותו ניסיון של עשרה חודשים שהסכמנו להקפאה, אחרי שהתקופה נגמרה ולא ראינו שום תוצאה, אמרתי שאני מעבר לזה אתנגד לכל ניסיון של הקפאה, בתוך הגושים ומחוץ להם. אנו מוכנים למחוות, אבל הן לא יכולות להיות רק ישראליות חד-צדדיות".

 

עוד אמר ראש הממשלה כי "יש לנו הזדמנות פז לטפל בכל הסוגיות. אני חייב להגיד לכם שכראש ממשלת ישראל אין לי את הפריבילגיה, אין לי את המותרות להזניח את הטיפול באתגרים החיצוניים שעמם מתמודדת מדינת ישראל. אנחנו עומדים בפני איומים גדולים מאוד, איראן ממשיכה במרוץ שלה להשיג פצצה גרעינית וממשיכים בהעשרת האורניום לייצר פצצה. אסור לתת לה לחצות את הקו שהצבתי באו"ם".

 

 

ליברמן התייחס גם לחיכוך הטבעי שעמדתו תיצור בקואליציה. לדבריו, "לא אמרתי שאני רואה עם לבני בתחום המדיני עין בעין. גם בקואליציה הקודמת עמדתנו הייתה להקים קואליציה עם ליכוד, קדימה וישראל ביתנו, להתמקד בבעיות הפנים ולא לברוח להרפתקאות חיצוניות. אני לא מאמין בהן".

 

לפיד: "מודה לראש הממשלה"

שר האוצר המיועד יאיר לפיד החמיא בצהריים בישיבת סיעתו על התנהלותו במשא ומתן הקואליציוני. "המו"מ היה ארוך. ההצלחה היא לא התפקידים אלא בכל מה שהושג בהסכם מהשוויון בנטל ועד הסיוע במענקים בסיוע לניצולי שואה. אני רוצה להודות לראש הממשלה. הוא השכיל לגשר מעל כל המחלוקות".

 

שר האוצר המיועד שלח תודה גם ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. "אני מודה גם לחברי בנט שהרים לא פעם את כולנו מהבוץ. מה שחדש בברית בינינו הוא שמעניין אותנו לא איזה ג'וב יהיה לנו, אלא מה יהיה טוב למדינת ישראל. הטירונות נגמרה, יש לנו עוד מה ללמוד, אבל עכשיו נצטרך ללמוד בתנועה. המדינה לא נוהלה במשך חודשים ארוכים, וצריך ללכת לטפל בכול. אני מאחל לכולנו הצלחה".

 

בנט מצדו השיב ללפיד בפתיחת ישיבת הסיעה של הבית היהודי:

"אני רוצה להודות לראש הממשלה, לח"כ יאיר לפיד ולח"כ ליברמן על העבודה המאומצת להקמת ממשלה במדינת ישראל. המו"מ מאחורינו. הקמפיין מאחורינו. כולנו מתייצבים מאחורי נתניהו, ונפעל כולנו כדי לעזור לממשלה הזאת להצליח".

 

סוגיית חלוקת התיקים בממשלה בין השרים יובל שטייניץ וסילבן שלום נפתרה סמוך לשעה 2:00 בלילה. אז נקבע כי יובל שטייניץ יכהן כשר ליחסים בינלאומיים, אסטרטגיה ומודיעין. הוא יעסוק בדיאלוג האסטרטגי עם ארצות הברית, בדגש על נושא הגרעין האיראני ויהיה חבר בצוות השרים למשא ומתן המדיני. כמו כן ימונה שטייניץ לראש הוועדה לאנרגיה אטומית. סילבן שלום ישמש כשר לענייני האנרגיה והמים, כשר לפיתוח הנגב והגליל ולשיתוף פעולה אזורי. כמו כן, שלום יהיה חבר במטבחון ובצוות המנהל את המשא ומתן עם הפלסטינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש ממשלה. נתניהו
צילום: גיל יוחנן
יו"ר הכנסת החדש יולי אדלשטיין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים