שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

אושרה והושבעה: הממשלה ה-33 יוצאת לדרך

הממשלה ה-33 התכנסה לישיבתה הראשונה לאחר שאושרה ברוב של 68 תומכים מול 48 מתנגדים. לפיד הגיע עם התיק של אביו: "אני מאוד מתרגש". בנט הצהיר: "זו ממשלת ההזדמנויות"

כמעט חודשיים מאז הבחירות ולאחר שבועות של מו"מ קואליציוני מתיש, הממשלה ה-33 של מדינת ישראל יוצאת לדרך. הערב (ב') עברה בכנסת ההצבעה לאישור הממשלה ברוב של 68 תומכים מול 48 מתנגדים וארבעה חברי כנסת שנעדרו. לאחר מכן נשבעו אמונים ראש הממשלה בנימין נתניהו ואחריו 21 השרים ושמונה סגני השרים מהקואליציה שכוללת את מפלגות הליכוד ביתנו, יש עתיד, הבית היהודי והתנועה.  

 

עם הגעתם של השרים החדשים לישיבה אמרה שרת המשפטים ציפי לבני (התנועה): "זה הולך להיות מורכב. נמצא את הדרך לקדם תהליך מדיני ואני מקווה שנעשה טוב". שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט הכריז: "היום קמה ממשלת ההזדמנויות של ישראל. נפעל כדי שהכלכלה תשרת את הציבור ולא להיפך, אני נלהב לקראת האתגר". השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ אמר: "אני שמח לתרום  בנושאי ביטחון לאומי, הנושאים האלה עמדו תמיד במרכז תחומי העניין שלי". ואילו יאיר לפיד שר האוצר התוודה: "ביום הראשון שלו בכנסת אבא שלי קנה לעצמו תיק, אז באתי עם התיק שלו. אני מאוד מתרגש".

 

מוקדם יותר, במהלך ההצבעה בכנסת, קראו ח"כים מיהדות התורה "מתנגד לממשלת הזדון" ו"מתנגד לממשלה שמחרימה חרדים". במהלך השבעתו של נתניהו עזב ח"כ ראובן ריבלין את המליאה, ככל הנראה במחאה על כך שלא ימשיך לכהן כיו"ר הכנסת. בתום השבעתו של נפתלי בנט התחבק יו"ר הבית היהודי ארוכות עם יאיר לפיד.

 

נתניהו לפיד ושי פירון במהלך ההשבעה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו לפיד ושי פירון במהלך ההשבעה(צילום: גיל יוחנן)

 

הברית התממשה. לפיד ובנט אחרי ההשבעה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הברית התממשה. לפיד ובנט אחרי ההשבעה(צילום: גיל יוחנן)

 

שפע ברכות. מאיר שטרית ונתניהו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שפע ברכות. מאיר שטרית ונתניהו(צילום: EPA)

 

יום ההשבעה הסוער - כתבות נוספות ב-ynet:

 

ההשבעה מתקיימת אחרי יום סוער במליאה. כבר בשעות הצהריים, כשהציג נתניהו את הממשלה בפני הכנסת, הביעו חברי הכנסת מיהדות התורה מחאה כשיצאו בהפגנתיות ברגע שהוזכר שמו של נפתלי בנט, תוך שהם קוראים "יהודי לא מגרש יהודי" ו"יהודי לא מחרים יהודי".

 

משה גפני (יהדות התורה) קרע במהלך נאומו את ההסכמים הקואליציוניים ואמר: "במחבלים לא פוגעים כמו שהבית היהודי ויש עתיד רוצים לפגוע בלומדי התורה". בנאומו של ח"כ יעקב ליצמן, הוא הגדיר את קואליציית נתניהו כממשלת שנאת האחר, קיטוב ומחלוקת: "כל החיסרון שלי זה שיש לי זקן ופאות. אז מה הבעיה שלי? שאני מתלבש ככה. אני בטוח שאם הייתי מוריד את הזקן הייתי נשאר בתפקיד שלי".

 

נתניהו הציג את קווי היסוד של ממשלתו ואת חלוקת התיקים ואמר: "אני מבקש להודות לאזרחי ישראל שהעניקו לי את הזכות הגדולה להנהיג את המדינה בפעם השלישית. ראש ממשלת ישראל נושא באחריות העליונה לגורלה של המדינה היהודית האחת והיחידה. קיומנו כאן איננו מובן מאליו והנוכחות שלנו איננה מקרית".

 

 

שומרים על נימוס. דרעי ולפיד, היום בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שומרים על נימוס. דרעי ולפיד, היום בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

שותפים. נתניהו וציפי לבני היום בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שותפים. נתניהו וציפי לבני היום בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

 

במהלך אחר הצהריים נודע על שינוי נוסף בשיבוץ בממשלה. ח"כ מיקי לוי מיש עתיד, שאמור היה לכהן כסגן שר הרווחה, מונה לבסוף לסגנו של לפיד במשרד האוצר. ליו"ר יש עתיד הוסבר שהוא חייב סגן,

ולו בשביל השאילתות הרבות שמוגשות לשר האוצר.

 

עוד לפני נאומי חברי המפלגות החרדיות, האווירה הממלכתית החלה להתפוגג בנאומה של יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' (העבודה), שתקפה את ראשי המפלגות שמרכיבות את הקואליציה: "ההרכב הזה מחדד את שתי המדינות, השבעה והנזקקת, באופן הכי כואב וחד שאפשר. אתם הנהגה שבעה, עשירה, שאמנם פיזית בתוך עמה היא יושבת, אבל ממש מתקשה להבין מהו אותו עם. ארבעתכם: נתניהו, לפיד, בנט, לבני - מבוססים, באים ממשפחות מיוחסות ומעולם לא נאבקתם על פרנסה. כולכם קפיטליסטים".

 

דיוני היום החלו בבחירת ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד-ביתנו) לתפקיד יו"ר הכנסת במקומו של ח"כ ראובן ריבלין. 96 חברי כנסת תמכו במינוי לעומת שמונה חברי כנסת שנמנעו. לא היו מתנגדים. מיד לאחר השבעתו לתפקיד החל אדלשטיין לנהל את הישיבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשקעים נשארו מאחור? נתניהו ולפיד היום בכנסת
צילום: גיל יוחנן
חיבה מופגנת. מעכשיו לפיד ובנט הם שרים
צילום: גיל יוחנן
ליצמן. מחאת יהדות התורה נמשכה גם במהלך ההצבעה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים