שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הלבנת שיניים: כל השיטות והמוצרים לחיוך מושלם

  רבים מבקשים להבהיר את צבע השיניים כדי להיראות טוב יותר ולהרגיש טוב יותר. האם אתם חייבים לגשת למרפאה כדי שיהיו לכם שיניים לבנות ואיך תוכלו לשמור עליהן מבהיקות לאורך זמן?

  חיוך צחור ושיניים לבנות - האם זה ריאלי? רופאים מסבירים כי הלבנת שיניים, היא בעצם הבהרה של הגוון הקיים. "אף פעם אי אפשר לצפות את התוצאה המתקבלת לאחר הטיפול, כי הכל תלוי במצב ההתחלתי", מסבירה ד"ר גל רוזן, מומחית בשיקום הפה.

   

  • קיראו עוד כתבות בריאות בערוץ פארם נט

   

  ד"ר רוזן מסבירה כי במהלך ההלבנה מתקיים חמצון של הדנטין (השכבה הפנימית של השן). "אבל צריך להבי שפעולת החמצון  אינה פוגעת בחומר המצפה את השן וגם אינה מורידה שכבה מהשיניים, רעיון שרבים בטעות חושבים כי הוא נכון", היא אומרת.

   

  היא מוסיפה כי אחרי ביצוע ההלבנה יכולה להיות רגישות קלה בשיניים, אולם היא עוברת לאחר כמה שעות. "כדי לאפשר לחומר לפעול כמו שצריך מומלץ לא לשתות משקאות עם קפאין ויין אדום במהלך זמן הטיפול", אומרת ד"ר רוזן ומוסיפה, "חשוב להבין כי לא מדובר בשינוי לכל החיים. ההבהרה יכולה להחזיק עד 3 שנים".

   

   

  הסיבות לשינויי הצבע

  שיניים עלולות להצהיב או לשנות את צבען בגלל ניקוטין, קפאין, גנטיקה, גיל, חבלות, טיפולי שורש, סתימות לקויות, ושימוש תכוף בתרופות.

   

  קובי כהן, רוקח סופר-פארם מוסיף כי גם הגיינת פה לקוייה, נטילת נטיביוטיקה ממשפחת הטטרציקלינים בילדים ותינוקות, שטיפות פה המכילות כלורהקסידין בריכוז גבוה וכמו כן פלואוריד, ובעיות בהפרשת רוק (אשר עלולה להיות מוחמרת ע"י תרופות שגורמות ליובש בפה) יכולים להשפיע על שינוי הצבע.

   

  הוא מסביר: "היות שלשיניים יש חלק חשוב בתקשורת בין אנשים, למראה השיניים יש חשיבות גדולה מאוד כמשפיע על המראה הכללי ועל תקשורת טובה בין אנשים. בנוסף לעובדה, ששיניים לבנות ובריאות מעידות על אדם מודע לבריאותו ועושות רושם טוב, לכן גם גדל הביקוש לתכשירים להלבנת השיניים".

   

  השיטות להלבנה

   ד"ר רונן ברודובסקי וד"ר ערן פרמון מנהלי מאלו קליניק ישראל, מפרטים את השיטות.

   

  ההלבנה הביתית: בשיטה זו הרופא נוטל מידות מפיו של המתרפא ומייצר למתרפא סדים דקיקים מפלסטיק הנתאמה אישית. הרופא מוסר לו ג'ל המכיל לרוב קרבמיד פראוקסיד, בריכוזים הנעים בין 16-28% והמתרפא מניח את הסד למשך שעתיים בכל יום או בלילה ותוך שבוע גוון השיניים מולבן באופן ניכר.

   

  הלבנה בקליניקה: המטופל מגיע  למרפאה, ובמהלך כשעה מונח חומר ההלבנה על שיניו. לרוב מדובר בהידרוגן פראוקסיד בריכוז גבוה. לאחר השעה משופעל חומר ההלבנה על שיניו באמצעות מקור אור כמו מנורת LED או UV. מקור האור מזרז את ההלבנה. לדברי הרופאים, בשנים עברו היה נהוג שימוש בלייזר אולם השימוש בו הופסק.

   

  הלבנת walking: לעיתים רק שן אחת או שתיים איבדו את צבען המקורי עקב טיפול שורש או חבלה שהשן ספגה, במקרים אלו השיניים יאבדו את צבען הבהיר ויהיו אפורות או שחורות. במקרה זה קודחים חלל קטן בחלק הפנימי של השן ואליו מחדירים חומר הלבנה מרוכז הדומה לצבע של שאר השיניים בפה.

   

  הרופאים מסבירים כי לפני תחילת הטיפול, מומלץ ניקוי שיננית, שתנקה את המשקעים המצויים על פני שטח השן. "הניקוי המקדים גורם לכך שפעולת ההלבנה לא "תיחסם" על ידי ממסכים כמו אבנית למשל".

   

   

  לבן. לבן. שתיית משקטןת ממותקים יכולה להזיק (צילום: סי די בנק) (צילום: סי די בנק)
  לבן. לבן. שתיית משקטןת ממותקים יכולה להזיק(צילום: סי די בנק)

  אפשר גם בבית

  כהן אומר כי אנשים מבקשים מדי יום ייעוץ על תכשיר להלבנת שיניים. "יש מגון תכשירים שתורמים למראה בהיר יותר של השיניים, כמו משחות שיניים ושטיפות פה. בעבר שווקו בארץ גם מדבקות להלבנת שיניים אולם שיווקן הופסק".

   

  הוא מוסיף ומסביר כי הלבנת השיניים על ידי משחות שיניים או שטיפות פה עוזרות בעיקר למצבים קלים של כתמי שיניים והן אינן מתאימות לכתמים קשים יותר.

   

  משחות שיניים

  כהן אומר כי משחות שיניים מסייעות בהסרת כתמי שיניים בגל פעולת חומרים שמעודדים שפשוף (גורמים לשפשוף קל של השיניים ובכך עוזרים בהסרת הכתמים שעל פני השיניים). קיימות גם משחות שמכילות חומרים המסייעים במתן ברק לשיניים.

   

  "קיימות תופעות לוואי אפשריות לאחר השימוש במשחות, כמו למשל, רגישות לחום או לקור וכן אפשרות לגירוי קל של חלל הפה ובעיקר בחניכיים", הוא מסביר. "קיימים תכשירים שמנסים להתגבר על העניין של גירוי החניכיים, בגלל שהם מכילים חומרים אנטי-בקטריאליים שעוזרים למנוע התפתחות אפשרית של דלקת חניכיים".

   

  • אלג'דיום: משחת שיניים המבוססת על מיקרו חלקיקים של סודיום ביקרבונט המאפשרים ניקוי יעיל של השיניים וכן מתן ברק לשיניים. המשחה גם מכילה כלורהקסידין (חומר נוגד חיידקים) במינון נמוך, כך שהוא נותן מענה של חיטוי השיניים והפה ללא חשש צביעת השיניים על רקע כלורהקסידין.

   

  • קולגייט: קיימות שלוש משחות שונות: אופטיק וויט (Optic White), מקס וויט וואן (MaxWhite One) ומקס וויט ואן אקטיב (MaxWhite One active).

   

  • המשחות של קולגייט מבטיחות גוון לבן בהיר יותר בתוך שבוע. המשחות מבוססות על מיקרו חלקיקים של רכיבים שונים שנועדו למנוע גם הצטברות אבן שן. הפורמולה אופטיק וויט עוזרת גם במתן ברק לשיניים.

   

  • אורביטול: קיימות שני סוגי משחות – משחה אחת להלבנה ומשחה נוספת שמלבינה וגם עוזרת לטיפול באבן השן.

   

  • אוקסיפרש: משחת שיניים עם פלואוריד שמסייעת בשלוש פעולות: מטפלת בבעיות חניכיים חוזרות, מונעת התפתחות עששת וריקבון השיניים ומטפלת בהסרת כתמים.

   

  • אורל B: קיימים מספר תכשירים. אורל בי קומפליט, משחת שיניים המשלבת בתוכה כדוריות של מי פה לניקוי והלבנה של השיניים. ואורל B , 123 – בעלת שלוש פעולות: מחזקת את השיניים, מלבינה ומרעננת.

   

  קיימים גם משחות שיניים של קרסט ושל סנסודיין להלבנה.

   

  שטיפות פה

  בארץ קיימות שטיפות פה (קולגייט, אורביטול ואורל B), השטיפות נותנות ערך נוסף לשימוש במשחות השיניים והן עוזרות להלבין ולתת ברק וכמו כן מעניקות טיפול נגד ריח רע מהפה, עוזרות כנגד עששת, מרעננות נשימה ומכילות פלואוריד.

   

  בדומה למשחות גם בשטיפות הפה ניתן להשתמש יום יום ולאורך זמן עד שמושגת ההשפעה הרצוייה מהשטיפה.

    

  10 עצות לשמירה על שיניים לבנות לאורך זמן

  ד"ר בורודובסקי וד"ר פרמון מסבירים איך ניתן לשמור על שיניים בהירות ומבהיקות, בכמה צעדים פשוטים.

   

  1. אל תעשנו. בזמן ביצוע ההלבנה הביתית מומלץ לעשן מעט ככל האפשר.

   

  2. אל תשתו משקות ממותקים וכהים. הקפידו על צריכת משקאות ממותקים מינימאלית, גם לא תה "עיראקי" כהה, יין לבן או אדום.

   

  3. חכו עם הקפה של הבוקר. אם בוצעה הלבנה בלילה דחו את הקפה לצהריים.

   

  4. צחצחו יותר. פרגני לעצמכם צחצוח קטן גם בעבודה, אכלתם,שתיתם קולה ועישנתם, צחצחו את השיניים מיד אחר כך, גם בלי משחה.

   

  5. הגדילו את הקונטרסט. ליפסטיק חזק וכהה ייתן אשליה של שיניים יותר לבנות בגלל הניגוד לצבע השיניים.

   

  6. המעיטו בצריכת מיצי הדרים. גם שתיית מיץ תפוזים סחוט או לימונדה טרייה "תלכלך" את השיניים –וזאת עקב החומציות שלהם הגורמת לחספוס פני שטח השן ואז צבעם(הטבעי) מכתים את השן.

   

  7. הכירו את האויב. גם משקאות "תמימים" ולא כהים, יכולים להכתים את השיניים עקב החומציות שלהם ש"פותחת" את פני השטח החיצוניים של האמייל ואז הם נצבעים.

   

  8. בדקו את השיניים לפני ההלבנה. כל חור שמתגלה יש לסתום לפני ביצוע ההלבנה, על מנת שחומרי ההלבנה לא יחדרו אל פנים השן ויגרמו לרגישות מוגברת בה.

   

  9. הישמרו מסודה לשתייה. תרופות סבתא כגון צחצוח באבקת סודה לשתייה אסורה!!! אמנם הדבר מלבין את השיניים אך גורם לשחיקת המשטח החיצוני של השן.

   

  10.הקפידו על תחזוקה שוטפת. השתמשו במשחות שיניים מלבינות לתחזוקה שוטפת של ההלבנה.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  השיניים לבנות. החלום של כולנו
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים