שתף קטע נבחר

נכשל ניסיון להדיח את ראש ממשלת אוסטרליה

למרות המשבר הפנימי העמוק במפלגת הלייבור, שרדה ג'וליה גילארד הצבעת אי אמון שנערכה נגדה אחרי שאף מועמד לא העמיד את עצמו לבחירה במקומה - כולל יריבה הגדול קווין ראד: "לא היו לי מספיק קולות". אז מדוע אין לה סיבות לחגיגה?

ראש ממשלת אוסטרליה ג'וליה גילארד צלחה הלילה (יום ה') ניסיון להדיחה ותישאר בתפקידה עד הבחירות הכלליות שייערכו ב-14 בספטמבר. גילארד תישאר בתפקיד לאחר שבהצבעת אי אמון שנערכה נגדה אף מועמד לא העמיד את עצמו לבחירה במקומה. קודם לכן אמר יריבה הגדול, ראש הממשלה לשעבר קווין ראד, שהוא לא זכה למספיק תמיכה כדי להתמודד מולה בבחירות.

 

גילארד לאובמה: קשה להיות שחור? אני רווקה!

 

עוד חדשות בעולם :

ילדה חולת סוכרת מתה מִממתקים, האם תיכלא

כאב הראש של המאבטחים: 'האפיפיור בלתי צפוי'

 

זו הפעם השלישית שגילארד מנצחת את ראד בקרב על הנהגת מפלגת השלטון האוסטרלית, אולם אין לה יותר מדי זמן לחגוג משום שהיא מגיעה לבחירות הקרובות עם מפלגה מפולגת ועם סקרי דעת קהל לא מחמיאים במיוחד שמנבאים כי תפסיד בקלפי.

 

הסקרים לא מחמיאים לראש הממשלה למרות הצמיחה הכלכלית הנמשכת. גילארד (צילום: AP) (צילום: AP)
הסקרים לא מחמיאים לראש הממשלה למרות הצמיחה הכלכלית הנמשכת. גילארד(צילום: AP)

 

"אני חושב שהם נמצאים במצב סופני. אי אפשר לצאת מזה", אמר הפרשן הפוליטי ניק אקונומו לסוכנות הידיעות רויטרס והוסיף כי המתיחות הגדולה בתוך מפלגת הלייבור מחזקת את סיכויי האופוזיציה השמרנית לזכות בבחירות הקרובות.

 

משבר רודף משבר

בבחירות שנערכו בתוך מפלגת השלטון נבחרה גילארד מחדש להנהיג את המפלגה מבלי שאיש קרא עליה תיגר. גם שר האוצר וויין סוואן נבחר מחדש לכהן כסגנה.

 

במהלך השנתיים האחרונות הוטלה מנהיגותה של גילארד בספק בשעה שממשלת המיעוט שבראשותה נאלצה לעבור ממשבר אחד לאחר למרות העובדה שהכלכלה האוסטרלית הצליחה להימנע ממצב של שפל בעקבות המשבר הכלכלי העולמי ב-2008 ולשמור על צמיחה כלכלית מתמשכת זה 21 שנה.

 

גילארד, האישה הראשונה לכהן בתפקיד ראש ממשלת אוסטרליה, החליפה בתפקיד את ראד ביוני 2010 אחרי "הפיכה" במפלגת הלייבור. השלכתו של ראד, ראש ממשלה נבחר, עוררה את זעמם של מצביעים רבים שמעולם לא סלחו לגילארד על הדרך שבה הפכה למנהיגת מפלגת הלייבור.

 

הבטיח שלא לקרוא תיגר על גילארד אם יראה שאינו זוכה לתמיכה גורפת. ראד (צילום: AP) (צילום: AP)
הבטיח שלא לקרוא תיגר על גילארד אם יראה שאינו זוכה לתמיכה גורפת. ראד(צילום: AP)

 

בפברואר 2012 הביסה גילארד את ראד בפעם השנייה ואילצה את ראש הממשלה לשעבר להבטיח באותה עת שלא יקרא תיגר עליה ושיקח על עצמו את ראשות המפלגה רק אם יזכה לתמיכה גורפת. ראד אמר הלילה שלא היו מספיק קולות כדי לזכות בניצחון משמעותי. "אני כאן כדי להודיע לכם שהנסיבות אינן קיימות", אמר ראד.

 

"זהו יום קשה למפלגת הלייבור האוסטרלית, אלה ימים קשים לממשלת אוסטרליה. אולם אני מתייחס ברצינות למילה שלי. נתתי אותה בחדר זה בבחירות הקודמות ואני אדבק בה, במילה זו, היום", הוסיף ראד.

 

נשים לא נשואות אולצו למסור ילדיהן לאימוץ, גילארד התנצלה

גילארד לא הצליחה בתקופה האחרונה לעצור את הסחף השלילי בסקרי דעת הקהל, שצופים למפלגת הלייבור הפסד של כ-20 מושבים בפרלמנט שבו 150 מושבים. למרות שנים של צמיחה כלכלית, ממשלת גילארד לא הצליחה לזכות באמון המצביעים שמאמינים שראש הממשלה דווקא נכשלה בניהול הכלכלה.

 

ההבדלים בין הממשלה לבין האופוזיציה השמרנית בנושאים כלכליים קטנים ביותר, אולם מנהיג האופוזיציה טוני אבוט הבטיח שאם הוא ייבחר לתפקיד ראש הממשלה הוא יבטל את המס בשיעור 30 אחוזים על רווחים מכריית פחם ועופרת ברזל ולבטל את המס הלא פופולרי על פליטת פחמן.

 

האירועים הדרמטיים במפלגת השלטון האוסטרלית באו אחרי שגילארד הביעה בפרלמנט התנצלות לאומית היסטורית בפני אלפי אמהות לא נשואות שאולצו במשך כמה עשורים על ידי הממשלה למסור את ילדיהן לאימוץ. יותר מ-800 בני אדם, רבים מהם הזילו דמעה, הקשיבו להתנצלות של ראש הממשלה האוסטרלית והגיבו במחיאות כפיים סוערות.

 

"בשם העם האוסטרלי, הפרלמנט מקבל היום אחריות ומתנצל על המדיניות והמעשים שאילצו אמהות להיפרד מהתינוקות שלהן, דבר שיצר מורשת ארוכת שנים של כאב וסבל", אמרה גילארד בבית הנבחרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
האישה הראשונה בתפקיד. גילארד
צילום: רויטרס
מומלצים