שתף קטע נבחר

שלחו דואר זבל - וישלמו 10,000 שקל לתובעת

בית המשפט לתביעות קטנות פסק פיצוי של 10,000 שקל והוצאות משפט בסך 1,000 שקל, לתובעת שטענה כי גופים מסחריים שלחו לה הודעות זבל בדואר אלקטרוני

שלחו ספאם, וישלמו על כך פיצוי של 10,000 שקל. אישה שקיבלה פרסומים רבים מגופים ובעלי עסק שונים לתיבת הדואר האלקטרוני שלה, טענה כי לא נתנה מעולם את הסכמתה לכך והגישה תביעה לפיצוי לפי חוק הספאם. המפרסמים, שפעלו באמצעות אתר הדיוור "אי-מייליון", טענו כי התובעת לא סירבה לקבלת הפרסומים ולא מחקה עצמה מרשימת התפוצה.

 

 

שלחו ספאם, וישלמו ביוקר (צילום: ויז'ואל/פוטוס) (צילום: ויז'ואל/פוטוס)
שלחו ספאם, וישלמו ביוקר(צילום: ויז'ואל/פוטוס)

 

התביעה נדונה בביהמ"ש לתביעות קטנות בתל-אביב, נגד אתר הדיוור וכן נגד 15 מפרסמים ששלחו דרכו הודעות פרסום, בהם הטכניון, תמי 4 ועוד. לטענת האתר, דברי הפרסום נשלחו כדין - משום שהתובעת נרשמה לאתר לצורך מציאת עבודה ונתנה הסכמתה לקבלת הודעות דוא"ל. עוד נטען כי הסכמתה נלמדת גם מעצם העובדה שלא הודיעה על סירובה לקבל הודעות, ולא ביקשה להסיר את כתובת הדוא"ל שלה מרשימת התפוצה.

 

להגנתו, ציין האתר כי התובעת פרסמה את כתובת הדוא"ל שלה באתר פורומים גדול - עובדה המעידה על כך שהיא "בית עסק" ושתיבת הדוא"ל שלה היא עסקית. ובכל מקרה, נטען, לא נגרם לה כל נזק כתוצאה מקבלת ההודעות.

 

הגופים, ששירותיהם פורסמו דרך "אי-מייליון", טענו כי אינם נושאים באחריות לשליחת הפרסומים, שכן סברו כי נשלחו כדין לאור התחייבות האתר כלפיהם.

 

לא נדרשת הוכחת לנזק

הרשם הבכיר יגאל נמרודי, קיבל את התביעה לאחר שדחה את טענות הנתבעות כולן. הוא קבע כי תיבת הדוא"ל של התובעת אינה מהווה בית עסק, אפילו שהפעילה פורום באינטרנט, כי וכי אין משמעות לכך שלא נגרם לה נזק. כן נקבע כי האתר הפר את החוק, שכן לא הוכח שהתובעת נתנה הסכמה מפורשת לקבלת דברי הפרסום מטעמו. ואף אם הסכימה, הרי שלכל היותר רשאי היה לשלוח לה פרסום הנוגע להתקשרות עמו, כלומר לשלוח הצעות עבודה.

 

הרשם מציין כי התובעת אמנם לא שלחה הודעת סירוב, אולם אין בעובדה זו כדי להכשיר מפרסמים להפר את חוק התקשורת או לפגוע בזכותה לפיצוי בגין ההפרה. באשר לשאר המפרסמים, נקבע כי לא הוכיחו כי הפרסום המפר לא נעשה ביודעין, ולפיכך גם הם נושאים באחריות.

 

לסיכום, הרשם פסק כי הנתבעות ישלמו לתובעת פיצוי של 10,000 שקל, כאשר כל אחד מהמפרסמים ישלם 150 שקל ואתר "אי-מייליון" ישלם את היתרה. בנוסף נפסקו כי האתר ישלם הוצאות משפט בסך 1,000 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים