שתף קטע נבחר

הזעיקו אותי ל"אביב נעורים" מסוף שבוע באילת

מפקד סיירת מטכ"ל, לימים ראש המטה הכללי, נזכר במבצע. "האנשים שלי שאלו אותי - נהרוג אותם במיטות? ומה עם טוהר הנשק?"

"כארבעה חודשים קודם לכן אמר לנו האלוף קותי אדם שבבניינים הללו בבֵּירות גרים כמה מראשי הפת"ח, ושאל אם נוכל לבצע. אמרנו שאולי נוכל, העברנו שאלות למוסד, קיבלנו תשובות, והעניין נרגע. תכננו תוכניות אחרות – פשיטה על מועדון קצינים בסוריה ושחרור טייסים מהכלא ליד דמשק.

 

"הייתי עם אשתי בסוף שבוע באילת כשהזעיקו אותי ללשכת הרמטכ"ל. דדו אמר לי - 'הנה, הבניינים האלה.' הקצח"ר מנו שקד הציע לתקוף עם כוח של חטיבה 35. לי זה נראה כמו תקיפה של יעד מבוצר – מגיעים עם ארבעים חבר'ה, מציבים חסימות ברחובות, פושטים בכל בית... אמרתי – 'עם כוח כל כך גדול אי-אפשר, צריך בהפתעה. צריך לעשות זאת עם 14-15 אנשים, לבוא באזרחי עם מכוניות אמריקניות ולהרוג אותם.' זה אושר.

 

"אמרתי לאנשים שלי - 'נהרוג אותם במיטות.' אבל אמיתי נחמני, מפקד אחת החוליות, ועמית בן-חורין, אמרו לי: 'מה זה להרוג אותם במיטות? אנחנו הורגים אנשים במיטות? מה הם עשו שמוצדק להרוג אותם? זה מתיישב עם טוהר הנשק?' אמרתי: 'הם אנשים רעים, מסוכנים, עובדים עם ערפאת.' אמרו: 'יפה, אבל אתה לא סמכות. אנחנו רוצים לדעת שהרמטכ"ל חושב שזה מוצדק.' אמרתי: 'טוב,' אבל דחיתי זאת. עמית הזכיר לי את מה שאמרתי שוב ושוב, בסוף הבאתי את הרמטכ"ל – והוא הסביר להם.

 

"הם ביצעו את המשימה היטב. שניהם נהרגו במלחמת יום הכיפורים".

 

לפנייה לכתב/ת
צילום: לע"מ
אהוד ברק
צילום: לע"מ
מומלצים