שתף קטע נבחר

אובמה לא דורש הקפאה: לפלסטינים מגיעה מדינה

במסיבת העיתונאים ברמאללה מתח נשיא ארה"ב ביקורת על הבנייה בהתנחלויות, אבל הבהיר לאבו מאזן שהצבת תנאים מוקדמים לא תביא לפריצת דרך: "המסר שלי הוא שאסור לנו לוותר על השלום. הפלסטינים זכאים לסיום הכיבוש". הנשיא הפלסטיני: "השלום לא יכול להתקיים כשיש התנחלויות"

חידוש התהליך המדיני על הפרק - ונשיא ארצות הברית מתנגד להצבת תנאים מוקדמים לפני חזרה למו"מ. במהלך ביקורו ברשות הפלסטינית קיים היום (ה') ברק אובמה מסיבת עיתונאים משותפת עם היו"ר אבו מאזן ברמאללה, ושלח לו מסר עבה שלפיו אין לדרוש את הקפאת הבנייה בהתנחלויות כתנאי לחידוש השיחות. עם זאת, הנשיא האמריקני הדגיש שהפלסטינים זכאים לסיום הכיבוש ולמדינה, ובתשובה לשאלה במסיבת העיתונאים הוסיף כי תוכנית הבנייה הישראלית בשטח E1 לא מתיישבת עם חזון שתי המדינות: "אמרתי לנתניהו שההתנחלויות פוגעות בתהליך השלום". 

 

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

ביקור אובמה - כתבות נוספות ב-ynet:


נאומיהם של הנשיא האמריקני ושל יו"ר הרשות באו לאחר שהשניים נועדו במוקטעה, שם נחת מסוקו של אובמה בצהריים. בנאומו אמר אובמה: "הייתי פה לפני חמש שנים וזה עונג לראות את ההתקדמות והאתגרים. אני חוזר לגדה המערבית משום שארה"ב מחויבת להקמת מדינה עצמאית וריבונית שהיא פלסטין. לפלסטינים מגיע עתיד של תקווה, מגיע להם שזכויותיהם יכובדו ושהמחר יהיה טוב מהיום. שיהיו לילדיהם חיים של כבוד והזדמנות. בפשטות: לפלסטינים מגיעה מדינה משלהם. ארה"ב ממשיכה לתמוך במאמצים האלה באמצעות היותה התורמת המרכזית הגדולה ביותר לרשות הפלסטינית".

 

אובמה ביקש להבדיל בין הגדה המערבית לבין שלטון חמאס ברצועה, ש"מסרב לזנוח את דרך האלימות. חשוב יותר לחמאס לכפות את הדוגמות הקשוחות שלו מאשר לשפר את חיי הפלסטינים. הוא רוצה בעיקר לתקוף את ישראל ולא לבנות את פלסטין. ראינו את ההתקפה הבוקר בשדרות ואנו מגנים אותה".

 

אובמה הדגיש שארה"ב מחויבת לחזון של שתי מדינות, וכי מדובר באינטרס משותף לישראלים ולפלסטינים: "אנחנו רוצים לראות שתי מדינות שנהנות משלום וביטחון בגבולות מוכרים. הדרך היחידה לעשות זאת היא באמצעות מו"מ ישיר. אין קיצורי דרך. אסור לנו לוותר על הסיכוי לשלום, קשה ככל שיהיה. זה מה שאמרתי לראש הממשלה בנימין נתניהו אתמול".

 

אובמה ברמאללה. "נהנה לראות את ההתקדמות" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה ברמאללה. "נהנה לראות את ההתקדמות"(צילום: AFP)

מרחבא. מסיבת העיתונאים של אובמה ואבו מאזן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מרחבא. מסיבת העיתונאים של אובמה ואבו מאזן(צילום: AFP)

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

מסע דילוגים. אובמה מגיע לרמאללה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מסע דילוגים. אובמה מגיע לרמאללה(צילום: EPA)

 

אובמה ציין שהוא שוחח עם אבו מאזן על ההתנחלויות, על האסירים הפלסטינים ועל נושא הגישה למקומות הקדושים בירושלים. בהמשך, בתשובה לשאלה במסיבת העיתונאים, ענה אובמה: "הייתי ברור עם נתניהו ועם מנהיגים ישראלים אחרים: המדיניות האמריקנית לא מחשיבה את פעילות ההתנחלויות כקונסטרוקטיבית, ראוייה או כזאת שיכולה לקדם את השלום". עם זאת, כאמור, הפעם סירב להציב את הקפאת ההתנחלויות כתנאי לחידוש המו"מ.

 

אבו מאזן: מקווים לחופש ושלם

קודם לכן נאם גם אבו מאזן, שבירך את אובמה בברכת "אהלן וסהלן": "כבוד הנשיא אובמה, אני מברך אותך בברכת ברוך הבא לפלסטין. אתה תפגוש עם גאה במסורת שלו, בתרבות שלו. אנשים שעברו את הנכבה וממשיכים את מסורת אבותיו העתיקה על האדמה הזאת. העם הפלסטיני מבקש את הפשוטות שבזכויות - חופש ושלום - ומקווה שזה יקרה מהר כדי שהוא יוכל לחיות על אדמת מדינת פלסטין בגבולות 4 ביוני 1967, מדינה שבירתה ירושלים, לצד מדינת ישראל. אנחנו מאמינים שהשלום הוא דחוף. אבל השלום לא יכול לבוא תוך אלימות, כיבוש, התנחלויות, מעצרים, סגר והתנכרות לזכויות הפליטים. אנחנו רוצים שלום צודק שיסיים את הכיבוש, שלום שיביא יציבות לכל עמי האזור".

 

אבו מאזן סיפר שניהל היום סבב של שיחות טובות ומועילות עם הנשיא אובמה: "אנחנו מראים לנשיא את כל מה שמבחינתנו חשוב: המשך ההתנחלויות הקטסטרופליות על אדמתנו". עוד אמר אבן מאזן כי הוא עושה מאמץ לסיים את הפיצול בין הגדה המערבית לבין שלטון חמאס ברצועה.

 

אובמה מדלג בין ישראל לרשות

הנשיא אובמה התקבל בטקס קצרצר עם רדתו מהמסוק במוקטעה, ונועד עם יו"ר הרשות אבו מאזן. הוא התקבל שם שעות ספורות לאחר שחודש ירי הרקטות מרצועת עזה, אחת מהן פגעה בחצר בית בשדרות. אבו מאזן גינה את הירי בעת הביקור. לאחר מסיבת העיתונאים יסבו השניים לארוחת צהריים. בהמשך ייצא אובמה מהמוקטעה לביקור במרכז צעירים באל-בירה - מרחק קצר מהמוקטעה ברמאללה, בשיירה מאובטחת. אובמה ייפגש עם בני נוער פלסטינים בלוויית ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד. משם צפוי הנשיא האמריקני לשוב לירושלים בשעות אחר הצהריים.

 

יועצו המדיני של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, נימר חמאד, אמר כי הוא מגנה את ירי הרקטות לעבר שדרות. חמאד ציטט דברים שאמר אבו מאזן: "אנחנו מגנים את האלימות נגד אזרחים, ולא משנה מה מקורה. אנחנו בעד ביסוס הרגיעה ההדדית והכוללת ברצועת עזה, ולפיכך גם תמכתי בהסכם שהגיעו אליו חמאס וישראל בתיווך מצרי".

 

סוכנות הידיעות הפלסטינית מען סיקרה הפגנה שנערכה במקביל לפגישתם של שני המנהיגים, בהשתתפות מאות פלסטינים אשר מחו על הביקור.

אחד מהם השליך נעל לעבר תמונתו של אובמה וקרא לו "לעזוב את פלסטין". אחר הכריז: "ברצוני לשוב לכפר של אבותי", ברומזו לזכות השיבה.

 

לקראת הביקור נערכו בימים האחרונים הפגנות נוספות בעיר. אלו עוררו חששות בדבר כוונה ליצור פרובוקציה והאבטחה הפלסטינית נערכה לכך, כמו גם האבטחה האמריקנית שמלווה את המשלחת. אובמה התקבל במוקטעה לקול תרועות של תזמורת צבאית, שליוותה מצעד של המשמר הנשיאותי. כל השרים הפלסטינים הגיעו לקבל את פניו. בשעות הבוקר המוקדמות הגיעו יותר ממאה עיתונאים מכל רחבי העולם למוקטעה לקראת פגישתם של שני המנהיגים, שהמשכה בפגישה גם עם צוות מורחב אמריקני-פלסטיני.

 

הבוקר אשר נפתח כאמור בירי רקטות מכיוון הרצועה לישראל, גרר תגובה מצד גורמים מדיניים אשר אמרו: "התגובה הישראלית תבוא בזמן הנכון ובמקום הנכון". בהתייחס לפגישת אבו מאזן ואובמה הוסיפו, כי "מעניין לראות אם יו"ר הרשות הפלסטינית, שלא גינה את הירי לאורך כל מבצע עמוד ענן, יעשה זאת היום. מעניין גם אם הירי הזה, שנעשה משטח שנשלט בידי חמאס, יביא את יו"ר הרשות להפסיק את שיחות האחדות שהוא מקיים עם ארגון טרור שקורא להשמדת ישראל".


 

Read this article in English

 

 

רועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אובמה ואבו מאזן. מחמאות מחד, מסרים קשוחים מאידך
צילום: AFP
מומלצים