שתף קטע נבחר

סטודנטים מאריאל אאוט - תלמידי ישיבות אין

צעירים חרדים טענו כי גם הם צריכים להיחשב כ"סטודנטים", והשגרירות האמריקאית העבירה עשרות כרטיסים לבחורי ישיבות, שהגיעו לנאום המיוחד של אובמה: "זה כמו לשמוע שיעור כללי של ראש ישיבה, רק שלא בגמרא אלא בענייני השעה"

עשרות חרדים הוזמנו על ידי השגרירות האמריקאית להשתתף באירוע בו נואם ברק אובמה, בפני עשרות סטודנטים ישראלים, בבנייני האומה בירושלים. שניים מהם הלומדים בישיבות יוקרתיות במגזר הליטאי, אמרו ל-ynet בהתרגשות: "מבחינתנו, זה כמו שיעור של ראש ישיבה. כחרדים, הצלחתו של אובמה מעוררת בנו השראה". 

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

 

בחודשים האחרונים פועל בקרב הצעירים החרדים ארגון בשם "ליל שישי אקטואלי", המפגיש מדי יום חמישי בערב בין תלמידי ישיבה לאישי ציבור בכירים בישראל. יוזם הפרויקט, אשר גולד, פנה לפני כמה ימים לשגרירות ארצות הברית בישראל, וטען כי גם תלמידי הישיבות צריכים להיחשב כסטודנטים לעניין המפגש עם הנשיא אובמה.

 

"אדוני הנשיא, איך היית פותר את סוגיית השוויון בנטל?" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"אדוני הנשיא, איך היית פותר את סוגיית השוויון בנטל?"(צילום: AFP)

 

בשגרירות הסכימו, והרימו את הכפפה. תוך זמן קצר הועברו עשרות כרטיסים לאירוע היוקרתי, המיועדים לתלמידי הישיבות. בארגון התלוצצו והביעו סיפוק: "אחרי דמויות מרכזיות בפוליטיקה, בצבא ובכלכלה - כעת אפילו נשיא ארצות הברית מגיע לאירועי ליל שישי", אמרו.

 

"יש סיכוי גם לחרדים"

אהרון דאובר (24) תלמיד ישיבת "עטרת ישראל" בירושלים, אמר כי המפגש עם הנשיא אובמה מסקרן אותו במיוחד. לדבריו, בחודשים אחרונים נחשפו צעירים חרדים רבים לראשונה, באופן בלתי אמצעי, לאישים פוליטיים בישראל, אחרי ששנים שמעו עליהם רק דרך המסננים של התקשורת החרדית, וטעו לחשוב כי כולם "אנשים בינוניים שרק חושבים איך לעקור את הדת".

 

הוא הוסיף כי מבחינתו, מגמת הפתיחות הזו מגיעה לשיאה במפגש הישיר עם המנהיג החשוב בעולם. דאובר אמר עוד כי ראשי ישיבות ורבני הציבור החרדי לא מעודדים את המאמצים האלה, ואף ייתכן כי תלמיד ישיבה ממוצע היה חושש להשתתף בהם, אך בשל גילו המבוגר יחסית בישיבה - הוא מרשה לעצמו לעשות זאת.

 

"אני בהחלט יכול להבין את הרבנים שבשנים האחרונות חשים שהחומות מתמוטטות סביבם, ולכן באופן כללי נלחמים נגד כל דבר חדש שמסמן פתיחות. אבל אני לא חושב שיש להם התנגדות ספציפית למפגש עם נשיא ארה"ב. בגיל 19 לא הייתי הולך לזה".

 

תלמיד הישיבה לועג מעט ל"פסטיבל אובמה", ואומר כי מדובר בתסמונת הדור השלישי לשואה, שבה הציבור הישראלי נרגש כולו ויוצא מכליו כשאדם בסדר גודל כזה מכבד אותנו בביקור. עם זאת, אמר כי אובמה הוא בהחלט דמות מעוררת השראה מבחינתו, כחרדי, שכן הוא ממחיש שגם אדם שבא ממקום "חסר סיכוי", יכול להגיע עד לפסגה. הוא הדגיש כי החרדים אינם נחותים, לדעתו, אך הם בהחלט לא נהנים משוויון הזדמנויות כמו מגזרים אחרים.

 

"אובמה היה מדבר עם החרדים"

רפאל (24), תלמיד ישיבת "חברון" היוקרתית, אמר כי המפגש עם אובמה מרתק אותו: "בסופו של דבר,

גם בחורי הישיבות מאוד מתעניינים בפוליטיקה, ולכן ברגע ששמעתי שיש כרטיסים - רציתי להגיע לאירוע".

 

הוא דימה את הנאום "לשיעור כללי של ראש ישיבה, רק שלא בגמרא אלא בענייני השעה". ואמר כי היה רוצה לשאול את אובמה "איך הוא, כנשיא, היה פותר את סוגיית השוויון בנטל, לו היה דבר דומה לזה בארה"ב". רפאל בטוח "שהוא היה עושה את זה לא פחות טוב מאיך שמנסים לפתור את זה בישראל, וכי אובמה לפחות היה עושה את זה בהידברות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
גם תלמידי הישיבות החרדים בסטודנטים
צילום: רויטרס
מומלצים