שתף קטע נבחר

ניסיון התנקשות בראש העיר עכו: 'נורה מטווח אפס'

שמעון לנקרי נורה ברכבו בכניסה לכפר מכר, מצבו בינוני. "מישהו ארב לו וירה בו כדור אחד בחזה", אמר אחיו. המשטרה המליצה אשתקד לאבטחו: "לא ידוע לנו שהוא היה מאוים בזמן האחרון"

ראש העיר עכו ניצל מניסיון התנקשות: שמעון לנקרי נורה הלילה (ו') בכניסה לכפר מכר שבגליל ופונה באמבולנס פרטי לבית החולים בנהריה. מצבו מוגדר בינוני והוא בהכרה. נסיבות האירוע לא ידועות. "קרה לו נס, הכדור חדר לתוך החזה ויצא", אמר רב העיר עכו וסיפר כי נאמר לו שלנקרי נורה "מטווח אפס".

 

עוד חדשות בארץ:

המשטרה: תשתית ראייתית נגד "השופט המכה"

הודה והורשע בהסדר: מוטי מלכה יתפטר ביום א'
האריתריאי שאנס בת 83: "הייתי שיכור, אני מודה"

 

חגי דותן, מפקד מחוז חוף, התייחס לירי לעבר לנקרי ואמר: "אנחנו חוקרים מספר כיוונים. אני מעריך שהירי היה על רקע תפקודי ולא על משהו אישי. לא ידוע לנו שהוא היה מאוים בזמן האחרון". דותן הוסיף שהיורה נמלט רגלית מהמקום, וציין: "אנחנו יודעים שהוא היה באירוע בת מצווה בעכו. את מה שהוא עשה בכפר מכר אנחנו מתחקרים כרגע".

 

 

לנקרי על אלונקה. מצבו בינוני ()
לנקרי על אלונקה. מצבו בינוני

 

שמואל לנקרי, אחיו של ראש העיר עכו שמעון לנקרי שנורה הלילה, התייחס לירי ואמר בבית החולים: "שמעון היה באירוע שקשור לעירייה, וכשפנה בצומת מכר ארב לו מישהו עם אקדח וירה בו כדור אחד בחזה. הכדור נכנס ויצא. מצבו יציב". לנקרי הוסיף כי אחיו היה לבדו באוטו, והוסיף שראש העיר אינו מכיר את מי שארב לו. על הנסיבות לירי אמר האח: "לא צריך שיהיה לו רקע כלשהו, הוא ראש עיר - מספיק שיעביר החלטה אחת שלא מוצאת חן בעיניי מישהו".

 

ד"ר מסעד ברהום, מנהל בית החולים נהריה, אמר כי מצבו של לנקרי "יציב למעט פגיעה בריאה". הוא הוסיף: "לא נשקפת סכנה מיידית לחייו והוא יטופל בהמשך". ברהום ציין כי השניים מיודדים, ואמר: "יש בינינו הכרות אישית. כואב כשאנחנו רואים חבר כזה מגיע על אלונקה".

 

רב העיר עכו, יוסף ישר, הגיע גם כן לבית החולים. "ביקרתי את ראש העיר. מצבו טוב. קרה לו נס, הכדור חדר לתוך החזה ויצא", אמר ישר. "לנקרי במצב טוב אך מותש, הוא אמר שהוא מתנצל שהכריח את כולם לבוא לכאן. הוא נמצא בטיפול נמרץ מוקף ברופאים ובבני משפחה. אין לי מושג מי דורש ברעתו, אני יודע שהוא ראש עיר אהוד. הבנתי שבאחד הרמזורים הוא נעצר ומטווח אפס ירו בו", הוסיף.

 

מפקד מחוז חוף, ניצב חגי דותן (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מפקד מחוז חוף, ניצב חגי דותן(צילום: אביהו שפירא)

 

ד"ר מסעד ברהום, מנהל בית חולים נהריה  (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
ד"ר מסעד ברהום, מנהל בית חולים נהריה (צילום: אביהו שפירא)

 

בבוקר הגיע השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' לבית החולים בנהריה וביקר את לנקרי. אהרונוביץ' אמר כי מדובר באירוע חמור: "זו תופעה מסוכנת ובעייתית, אנחנו עדים לעשרות ראשי ערים וחברי מועצה שמאוימים על ידי עבריינים. לכל מי שאפשר לתת סל אבטחה אנחנו נותנים, בתיאום עם משרד הפנים. ראשי ערים חשופים יותר לכל מיני בעיות ותופעות מצד עבריינים, יש לתת להם הגנה כדי שיוכלו לבצע את תפקידם", אמר השר והזכיר כי יש גם עשרות שוטרים מאוימים.

 

אהרונוביץ' אמר כי החקירה עדיין בראשיתה, ונבדק בין השאר אם אדם אחד או שניים היו מעורבים בתקיפה. "דיברתי גם עם מפקד מחוז חוף ומפקד הימ"ר. המקרה הקשה הזה מקבל עדיפות גבוהה, והמשטרה תעשה ככל שביכולתה כדי להביא את המבצעים לדין". בעיריית עכו התקיימה ישיבת חירום והוחלט על ביטול החופשה המרוכזת בפסח.

 

שר הפנים, גדעון סער, שוחח אף הוא עם לנקרי, דרש בשלומו ואיחל לו החלמה מהירה. לדברי סער "ניסיון ההתנקשות בראש העיר עכו הוא אירוע חמור ומטריד. אירוע זה מצטרף לסדרת אירועים חמורים בעת האחרונה של אלימות קשה נגד ראשי רשויות מקומיות, המחייבים תהליכי חשיבה והפקת לקחים כדי להיאבק בתופעה החמורה של איום פיזי על נבחרי ציבור. שר הפנים שוחח עם השר לביטחון פנים וסיכם איתו על קיום דיון משותף בהקדם עם משרד המשפטים בנושא".

 

בני משפחתו של לנקרי, נשוי ואב לארבעה, נמצאים ליד מיטתו מאז שעות הלילה. רק הבוקר הודיעו על התקיפה להוריו, תושבי טבריה בשנות ה-80 לחייהם. בעכו צפויה להיערך בצהריים קבלת פנים של העדה הבאהית ובמקום תיערך תפילה משותפת של נציגי כל הדתות להחלמת לנקרי.

 

בחודש אוגוסט המליצה המשטרה לאבטח את ראש עיריית עכו לנקרי בעקבות מאבקו בתושבים שהקימו חוות סוסים ללא היתר, אך לא ברור אם יש קשר לירי הלילה. ב"ידיעות הצפון" דווח אז כי ההחלטה התקבלה בעקבות זעם רב שהתעורר בקרב הציבור הערבי בעכו לאחר שהעירייה פשטה, ביחד עם אנשי משרד החקלאות, על חוות סוסים שפעלה ללא אישורים בסמוך לבית העלמין העירוני. בנוסף, אסרה העירייה שימוש במרכבות ובסוסים במהלך חגיגות עיד אל פיטר.

 

למרות שההחלטה האחרונה בוטלה לבסוף, במשטרה התקבל מידע מודיעיני שלפיו צעיר מעכו, בעל חוות סוסים, הסכים להשליך רימון על ראש העיר וסגנו תמורת 1,000 שקל. הצעיר נעצר, נחקר, הכחיש את המיוחס לו, ובהמשך שוחרר בתנאים מגבילים.

 

בישיבת מצב שניהל מפקד תחנת המשטרה בעיר, סנ"צ ויקטור בוסקילה, הוחלט

להמליץ על אבטחה צמודה לראש העיר. המלצת מפקד התחנה הועברה לקצין מאוימים במחוז חוף ולמשרד הפנים, אשר אישר מימון אבטחה צמודה ללנקרי, הן במקום עבודתו והן בביתו. לפי הדיווח באוגוסט, זו הייתה הפעם השנייה במהלך כהונתו של לנקרי שהוא זכה לאבטחה צמודה בשל איומים.

 

לנקרי, איש צבא לשעבר, נבחר לראשות העיר עכו באוקטובר 2003, כשרץ כמועמד עצמאי בבחירות, לאחר מהפך מפתיע בהפרש של 112 קולות בלבד.


פורסם לראשונה 22/03/2013 02:12

 

בהכנת הידיעה השתתפו עידו בקר, עומרי אפרים ורענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש העיר עכו שמעון לנקרי
צילום: דורון גולן
מומלצים