שתף קטע נבחר

צבא סוריה ירה לגולן: "לא תפחידו אותנו"

הרמטכ"ל גנץ הסביר: "סיכנו את כוחותינו בצורה לא פשוטה ולכן נאלצנו לתקוף, השמדנו עמדה". יעלון הזהיר, ושר סורי הגיב: "מגינים על גבולותינו, שהם גם כך זמניים". עובד בגבול סיפר על חילופי האש: "בגלל הרעש חשבתי שמטוס מיג 21 עובר". במועצה המקומית מרגיעים את המטיילים: "השקט נשמר"

הירי לעבר כוח צה"ל ברמת הגולן שגרר הבוקר (יום א') תגובה חריגה, בוצע על-ידי חיילים מהצבא הסורי שעדיין נאמנים לנשיא בשאר אסד. ככל הנראה לא הייתה כוונה לפגוע בישראלים, אולם הירי - של קליעים גדולים בקוטר 0.5 אינץ' - הגיע מאותה עמדה שממנה נפגע אתמול ג'יפ צה"לי. הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ הסביר כי "הירי לעבר כוח צה"ל היה בו כדי לסכן את כוחותינו בצורה לא פשוטה ולכן נאלצנו לתקוף בצורה ממוקדת, השמדנו את העמדה שממנה ירו".

 

עוד בחדשות:

הפורץ הסודני שתקף ילדה: "ששש... לכי לישון"

בטורקיה מחכים לישראלים: "התגעגענו, תחזרו" 

 

לדברי הרמטכ"ל, "ראינו הבוקר תזכורת לא פשוטה לרגישות ולמציאות הנפיצה לאורך הגבול עם סוריה. נמשיך לפעול ברמה כדי לשמור כל השקט בתבונה ובנחישות ואיפה שנידרש לפעולה - היא תקרה. צה"ל נערך לכל התפתחות בגזרה זו", הדגיש גנץ בעת ביקור לצד הנשיא שמעון פרס בפיקוד מרכז.

 

סחם אל ג'ולאן, עיירה שבה נכבש מוצב ע"י המורדים (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
סחם אל ג'ולאן, עיירה שבה נכבש מוצב ע"י המורדים(צילום: Google Maps)

 

רמת הגולן הבוקר, סמוך לגבול הסורי (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
רמת הגולן הבוקר, סמוך לגבול הסורי(צילום: אביהו שפירא)

 

בהמשך לדברים דומים של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, נדרש לתגובה השר הסורי לענייני הפיוס הפנימי, עלי חיידר. "אני לא יכול לאשר או להכחיש אם היו חילופי אש מכיוון שהמידע אינו בידי", הוא אמר במסיבת עיתונאים. "אבל אדבר עקרונית. תפקידו של הצבא הסורי הוא להגן על כל סנטימטר מגבולות המדינה, שהם גם כך זמניים כי הם מגיעים עמוק יותר", הוסיף ורמז לרמת הגולן, שנחשבת על-ידי הסורים לשטח כבוש. "הצהרות לא יפחידו אותנו מכיוון שיש לנו אחריות להגן על גבולותינו".

  

כמה מאות מטרים בתוך הסורי נפגעה עמדת הצבא המקומי מטיל "תמוז" מדויק שירו לוחמי תותחנים. העמדה נהרסה לחלוטין וככל הנראה נפגעו שני חמושים שהיו בה. הטיל שוגר בתגובה לירי לעבר רכבי סיור של צה"ל הבוקר. אמש, קליעים שנורו מסוריה פגעו בג'יפים צבאיים.

 

בצה"ל העלו כוננות ברמה והדגישו כי לא היו נפגעים בצד הישראלי. לא הרחק מאזור האירוע, למרגלות תל פרס, הופסקו בעקבות האירוע עבודות בניית גדר המערכת שהחלו לפני כמה חודשים. מנהל מטעים למרגלות תל פרס, יהודה וינברג, סיפר ל-ynet על ירי הטיל. "הבוקר עבדנו בשדות כמו בכל בוקר ופתאום נורה טיל", תיאר וינברג את ההתרחשות וסיפר כי זיהה ממקום עבודתו פיצוץ מעבר לגבול: "מהנקודה שעמדנו היה אפשר לזהות פגיעה במטרה". הוא ביקש להדגיש כי פרט לתקרית "החיים נמשכים כרגיל, מי שלא נמצא מתחת לתל לא יודע על זה ולא שומע על זה".

 

מבט מעבר לגבול (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מבט מעבר לגבול(צילום: אביהו שפירא)

 

באסם, נהג טרקטור תושב בוקעתא, העובד במחצבה הסמוכה לתל פרס, סיפר על חילופי האש הבוקר. "שמעתי את הרעש וחשבתי שמטוס מיג 21 עובר מעליי. וואלה בחיי", תיאר באסם את הדרמה ליד הגבול. "שאלתי את בעל הבית מה קרה, והוא אמר שירו לכיוון שלנו והצבא החזיר להם בחזרה", המשיך נהג הטרקטור. לדבריו, "זה היה בערך ב-9. שמעתי בחדשות של סוריה שהיה ירי לכיוון ג'יפ סיור שנוסע לאורך גדר המערכת. רבע שעה אחרי ששמעתי את זה בחדשות החזירו להם מפה טיל".

 

"אני מקווה שלא יהיה פה כלום", ייחל באסם, תושב רמת הגולן. "זה מאוד מפחיד, אני גר רק כמה קילומטרים מהגבול אם תפרוץ פה מלחמה".

 

כוננות ברמה, הבוקר (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
כוננות ברמה, הבוקר(צילום: אביהו שפירא)
 

במועצה האזורית גולן אמרו כי הם מקווים שבעקבות התגובה הישראלית, "המסר בצד השני נקלט". במועצה הבהירו כי "בשלב זה אין כל הנחיות מיוחדות לתושבים ולמטיילים, והשקט באזור הגולן נשמר".

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר לאחר התקרית כי ישראל רואה זאת בחומרה. מלשכת השר הנכנס נמסר: "צה"ל הגיב בהתאם למדיניות שקבעה הממשלה: כל הפרה של הריבונות הישראלית וירי מהצד הסורי, ייענו באופן מידי בשיתוק מקורות האש כאשר מזהים אותם. אנו רואים את המשטר הסורי כאחראי לכל הפרת ריבונות". 

 

הירי הראשון של צה"ל לעבר שטח סוריה בגולן לראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים והקרבות שהתחוללו אחריה,

היה בנובמבר האחרון. כוח של חיל התותחנים ירה גם אז טיל "תמוז" לעבר עמדת מרגמות בשטח סוריה, אחרי שפצצת מרגמה בקוטר 120 מ"מ פגעה במוצב צה"ל בתל חזקה.

 

לסבב חילופי האש ברמה קדמה השתלטות של כוח מורדים על מוצב סמוך לקו הפסקת האש, כפי שניתן לראות בסרטון שפרסמו מיליציות הנלחמות בצבא הסורי. גדודי המורדים בחלק הדרומי של הגבול עם רמת הגולן אמרו כי אחרי קרבות עזים עם נאמני הנשיא בשאר אסד, הצליחו להשתלט על המוצב הצבאי אל-עילאן שבעיירה סחם אל-ג'ולאן - ליד הגבול הישראלי.


פורסם לראשונה 24/03/2013 12:30

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוח רפואי של צה"ל סמוך לגבול
צילום: אביהו שפירא
השר הסורי עלי חיידר
צילום: רויטרס
גנץ ופרס, היום
צילום: יואב זיתון
מומלצים