שתף קטע נבחר

לפיד נועד עם פישר: "מודאג מאוד מהנתונים"

לפני כניסת החג נפגש לפיד עם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר לפגישת עבודה נוספת ודן עמו בצעדים שיש לנקוט כדי להתמודד עם הגירעון העצום. הפגישות עם בכירי משרדו יימשכו לאורך חול המועד

שר האוצר יאיר לפיד ממשיך להכין את דעת הקהל לקיצוצים העמוקים ולגזירות שנועדו לטפל בגירעון העצום. לפני כניסת החג נפגש עם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר ודן עמו בצעדים שהוא מבקש לנקוט על מנת לטפל בבעיות הכלכליות. "אני מודאג מאוד מהנתונים הכלכליים המוצגים בפני", אמר במרתון פגישות עם בכירי משרדו שיימשך גם בחול המועד פסח. בשל הדיונים בוטלה חופשתם של עובדים בכירים באגף התקציבים וברשות המסים.

 

לפיד גם שוחח בטלפון עם עמיתו האמריקני ג'ייקוב לו ודן עמו באתגרים הכלכליים הגלובליים. משעות הבוקר קיים שר האוצר סדרת דיונים נוספים עם ראשי האוצר שנמשכו עד לשעות הצהריים המאוחרות. הוא אמר כי בנוסף לתמונת האוברדראפט הקשה העולה מנתוני התקציב, הוא מודאג משיעורי ההשתתפות הנמוכים של החרדים והערבים בשוק העבודה.


גזירות לפיד

גזירות לפיד: הצעדים שנשקלים
ביטול הפטור ממע"מ באילת
העלאת המע"מ באחוז ל-18%
העלאת מס החברות ב-1%
הגברת האכיפה בתחום המס
קיצוץ של 4-5 מיליארד שקל בתקציב הביטחון
קיצוץ של כ-3.5 מיליארד שקל בקצבאות הילדים
קיצוץ של כ-3 מיליארד שקל אצל עובדי המגזר הציבורי
 

נתונים אלה, כך הבהיר, מקשים מאוד על הכלכלה הישראלית ויש לטפל באופן מיידי בנושאים העומדים על הפרק. "עדיין לא התקבלו החלטות מפורטות לגבי הצעדים הכלכליים הנדרשים. לאחר שאסיים את הדיונים עם ראשי האוצר ועם ראש הממשלה אפנה לציבור הישראלי ואציג בפניו את מצב המשק לאשורו ואת ההכרעות הנדרשות על מנת להחזירו לדרך הנכונה". 

 

מקור באוצר אמר ל-ynet כי טרם הושלמה ההכנה של האלטרנטיבות השונות לקיצוץ של כ-15 מיליארד שקל בתקציב המדינה. מכיוון שכך, גם לא ניתן להעריך את היקף הקיצוץ במקור תקציבי בודד, כמו תקציב הביטחון או קצבאות הילדים.

 

ב"ידיעות אחרונות" דווח הבוקר כי לפיד מתואם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והשניים סיכמוּ על שלושה מהלכים: קיצוץ של 4-5 מיליארד שקל בתקציב הביטחון, קיצוץ מחצית מקצבאות הילדים בהיקף של כ-3.5 מיליארד שקל וקיצוץ בהטבות של עובדי המגזר הציבורי בהיקף של כ-3 מיליארד שקל. כמו כן נשקלים באוצר צעדים נוספים, והתוכנית החדשה צפויה להיות מוּעברת לאישורו של נתניהו לאחר החג.

 

בשיחות פנימיות במשרד האוצר האשים בימים האחרונים לפיד את הממשלה הקודמת בהונאת הציבור - לטענתו, מצבה של קופת המדינה עגום, ואיננו תואם את הצהרותיה על כך שמצב המשק מצוין. "התמוּנה גרועה הרבה יותר מששערתי", כתב לפיד בסוף השבוע. "גיליתי שבחשבון שלנו יש אוברדראפט מפלצתי. במקום לנהל כלכלה אחראית, לקחו הלוואות ענק ועשו מסיבה – ואני לא הולך לחזור על הטעות הזו. מי שירגיש בשנה הקרובה שהמצב שלו הורע, צריך לדעת שזה יהיה זמני. נעבוד קשה, נוריד הוצאות, נקצץ גם במקומות הכואבים. יהיה קשה, אבל אם נעשה את זה עכשיו זה לא יהיה ארוך".

 

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' תקפה אותו על הגזירות שבדרך וענתה לו בדרכה ברשת החברתית. היא פרסמה תמונה של יאיר לפיד עם גיטרה מהחגיגות אחרי הבחירות וכתבה "יש עבר". בגוף ראשון, כביכול בשמו, היא הוסיפה: "אחיי העבדים, אתם הולכים להמשיך ולהיות הכספומט של המדינה ולשלם את המחיר". יחימוביץ' המשיכה וטענה שלפיד גילה שכולם השתתפו ב"מסיבה" - מורות, עובדי קבלן, עובדים סוציאליים, אנשי הייטק, רופאים צעירים ועוד. "מעכשיו יהיה אותו גרוע, עוד מאותו הדבר, יותר חזק. אבל אצלי זה יהיה עם חיוך ומדי פעם אני גם אגיד 'חזון, ערכים, שוויון בנטל', כדי שלא תדעו מאיפה זה בא לכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרתון פגישות. יאיר לפיד
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים