שתף קטע נבחר

גוגל נגד שבדיה: הקרב על המילה

ביטוי שמתאר מונח וכולל את השם הרשום "גוגל" גורם לענקית החיפוש להזיע ולמחיקת המילה מהמילון. בשבדיה מאשימים: גוגל בריונים. ענקית החיפוש בתגובה: לכו חפשו

המועצה לקידום השפה השבדית מאשימה את גוגל בבריונות, זאת בעקבות ויכוח עם ענקית החיפוש על המושג Ungoogleable - ogooglebar בשבדית, שמשמעותו משהו שלא ניתן למצוא מידע עליו באמצעות מנועי החיפוש. כך לפי דיווח באתר The Local השבדי.

 

מידי שנה בדצמבר מפרסמת המועצה רשימה של מילים חדשות שאינן נכללות במילון השבדי אך הפכו לביטויים נפוצים, זאת במטרה לעדכן ולהעשיר את השפה. אך בגוגל לא התחברו למושג החדש ובעיקר הביעו התנגדות לשימוש המפורש בשם החברה בעוד שמשמעותו של המושג החדש מתייחסת לחיפוש במנועי חיפוש שונים. הצעתם הצנועה היתה פשוטה: רוצים לקבל את Ungoogleable – דאגו שהכוונה של המילה תהיה קשורה במנוע החיפוש של גוגל בלבד.

 

המילה לפני שנמחקה ()
המילה לפני שנמחקה

 

המועצה בחרה שלא להתפשר עם גוגל או לחשוב על מונחים חלופיים ופשוט הסירה לראשונה בהיסטוריה שלה את המילה מהרשימה, תוך שהיא מביעה את חוסר שביעות רצונה מניסיונה של גוגל לשלוט בשפה.

 

"אם אנחנו רוצים ש- ogooglebar תהיה חלק מהשפה, אנחנו פשוט נשתמש בה, והשימוש שלנו הוא שיצוק לתוכה את המשמעות – ולא לחץ שיבוא מצידה של של חברה רב-לאומית", צוטטה אן סדרבר (Cederberg), ראש המועצה, ב- The Local. "זה יהיה נגד העקרונות שלנו ועקרונות השפה (...) גוגל שכחה דבר אחד: להתפתחות של שפה לא אכפת מהגנות קניין רוחני של מותג".

 

דובר של גוגל מסר בתגובתו כי החברה, כמו כל חברה, דואגת לשמור על הסימן המסחרי שלה, ושהם מרוצים שהמשתמשים מחברים את שמה של החברה לקבלת תוצאות חיפוש בקנה מידה גדול.

 

ב- CNET מציינים כי גוגל מנהלת מאבק על שימוש יומיומי בשם החברה כברמ-2006, אז יצאה נגד השימוש במשפט "google it", או בעברית "לגגל את זה" כדי לתאר חיפוש כללי ברשת. "אנו מאמינים שישנה חשיבות ליצור הבדלה בין השימוש במילה 'גוגל' כדי לתאר שימוש במנוע החיפוש של גוגל עצמה, לבין שימוש במילה 'גוגל' כדי לתאר באופן כללי חיפוש באינטרנט", אמר בזמנו נציג החברה לכתבי CNET. "יש כאן סוגיות רציניות העוסקות בסימן מסחרי רשום".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים