שתף קטע נבחר

ניצול השואה שהותקף: "זה החזיר אותי לעבר"

כל "חטאו" של פייבל גרטמן, ניצול שואה בן 79 מחולון, היה שניסה למנוע מילדים לפרק ספסל ושולחן בגן ציבורי. לאחר שגער בילדים, הגיע אביו של אחד מהם ותקף אותו: "זה הזכיר לי את הילדות שלי". המשטרה חקרה את התוקף. צפו בקשיש משחזר בדמעות את התקיפה שעליה דווח לראשונה ב-ynet

כשהוא יושב בסלון ביתו וממרר בבכי, שיחזר פייבל (פבליק) גרטמן, ניצול שואה בן 79 מחולון, את תקיפתו שעליה פורסם לראשונה ב-ynet. "הלכתי למועדון החברים שלנו, ראיתי ילדים מפרקים ספסל ושולחן. צעקתי עליהם. הם ברחו ואז הגיע אדם חצי ערום והתחיל עם הידיים, הוא היה יותר זריז ממני, תקע לי כהוגן ונפלתי על הכסא, הוא תפס אותי מאחור ואני נגמרתי". במרחב אילון במשטרה מתכוונים להמשיך לחקור את הגבר בן ה-53 החשוד בתקיפתו ששוחרר בתנאים מגבילים.

 

גרטמן סובל מחבלות על פניו שניכרות היטב, וכשהוא מספר על האירוע שהתרחש בגן הפילבוקס בשכונת תל גיבורים בחולון, קולו נסדק ונחנק מדמעות. לאחר התקיפה פונה על-ידי מד"א לבית החולים וולפסון בעיר, שם קיבל טיפל רפואי ראשוני ושוחרר אמש לביתו. יניב שניידר, חובש בכיר במד"א, סיפר שגרטמן סובל מחבלות בפניו, ובעיקר באפו. "הוא היה מזועזע. פינינו אותו במצב קל לבית החולים", אמר החובש.

 

עוד בחדשות:

הסמנכ"ל התוודה: כך פיתיתי את הילדות בצ'אט

צפו בסיור מצולם: רחובות יפן לאחר הצונאמי והאסון הגרעיני

 

מוקדם יותר סיפר גרטמן ל-ynet על רגע התקיפה: "הוא היכה אותי באגרופים, האף שלי כולו היה נפוח. הוא שאל למה אני נוגע בילדים שלו והרי לא הרמתי עליהם יד". עוד סיפר כי ניסה להרים לעגלת סופרמרקט את חלקי הספסל שפורק, אבל האב לקח מידיו את העגלה וקרא לילדים שיעמיסו חזרה את הקרשים. בשלב הזה כנראה התעלף: "אנשים טובים ראו אותי, הביאו לי מים והזמינו את אשתי. אמבולנס פינה אותי כשאני מדמם באף".

 

"אנשים טובים ראו אותי, הביאו לי מים" (צילום: חגי דקל) (צילום: חגי דקל)
"אנשים טובים ראו אותי, הביאו לי מים"(צילום: חגי דקל)

 

הוא נסער ונרגש במיוחד מהסיוע שקיבל לאחר התקיפה. עוברי אורח, כך סיפר, גירשו את התוקף, "באה אישה עם ילדים, אישה נפלאה, לא ראיתי דבר כזה בחיים. היא עזרה לי. זה הזכיר לי את הילדות שלי, כשהייתי ילד וביקשתי מהנאצים לתת לחם, הם נתנו לי. הם היו יותר נחמדים. לא האמנתי שיעשו לי דבר כזה".

 

"לא אעבור יותר דרך הגינה"

ואולי המסקנה של פייבל גרטמן היא זו שצריכה לטלטל ולזעזע את כל מי שרוצה לחיות בחברה בריאה יותר ואלימה פחות: "המסקנה אחת - תהיה רק בתוך הבית שלך, אל תתערבו בדברים כאלו. אם רואים פשע, לכו הצידה. אני אלך למועדון חברים שלי לא דרך הגינה - רק דרך הכביש. חונכתי להתערב בחיים שלנו, לתת למדינה. כל הזמן נתתי ואני אוהב אותה, אני חושב שהיא טובה. זה מקרה חריג, מאוד חריג. מה שכואב לי זה לא המכות, כואב לי שזה מחזיר אותי לעבר לימים שהייתי ילד". הוא קרא לראש העיר מוטי ששון: "הגיע הזמן שיגיע לשכונות כאלו ויראה את כל הזוועה".

 

גן הפילבוקס בשכונת תל גיבורים שבו הותקף הקשיש  (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
גן הפילבוקס בשכונת תל גיבורים שבו הותקף הקשיש (צילום: עופר עמרם)

 

כעת מתכנן פייבל גרטמן לצאת לחופשה עם משפחתו כדי להירגע מעט מהתקיפה האלימה. במשטרה מציינים כי החשוד נחקר בחשד לתקיפה, הוא שוחרר בתנאים מגבילים והחקירה נמשכת. הקשיש ומשפחתו סיפרו ששוטרים הגיעו לבית החולים כבר אתמול וגבו ממנו עדות. שוטרים נשלחו במקביל לזירה, הגיעו לתוקף באמצעות עדי ראייה וחקרו אותו. במשטרה מסבירים כי החשוד טוען בחקירתו שהיו דחיפות הדדיות, ומכחיש שהייתה חניקה או שהלם בקשיש באגרופים. במשטרה אומרים כי הקשיש סיפר בעדותו שנדחף ועיקמו לו את היד.

 

מחקירת משטרת מרחב איילון עולה כי החשוד בתקיפה אינו מוגדר כעבריין והוא משתף פעולה באופן מלא. הוא טען שהקשיש היה זה שאיים עליו עם מקל ואף שרט אותו עם המקל. הוא נחקר ושוחרר בתנאים מגבילים ובערבויות צד ג. טרם הוחלט אם להגיש כתב אישום נגד התוקף.

 

בנו של הקשיש, אייל, הוסיף: "אני עדיין בהלם מוחלט. אני מתעסק בסיוע לניצולי שואה ובאופן כללי במדינה שלנו יש יחס מחפיר אליהם. אבל אני רוצה שהתוקף ייענש. מה זה הדבר הזה? בן אדם בן 79 יוצא לרחוב וחוטף מכות? איפה נשמע כדבר הזה?".

 

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "אנחנו רואים בחומרה אירועים אלימים שכאלו, על אחת כמה וכמה נגד קשישים, ושולחים איחולי החלמה לאדון. באשר לטענות שהושמעו לגבי ההתייחסות לשכונה עצמה, עיריית חולון פועלת לקידום הפעילות בה, כבשאר השכונות בעיר. בערב החג סיירו במקום ראש העיר, המנכ"לית ובכירים נוספים ובחנו את עבודות התשתית הנעשות במקום וכן את הפעילות החברתית והקהילתית הנעשית בה".

 

המידע הראשוני התקבל באימייל האדום  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייבל גרטמן, ניצול השואה שהותקף
צילום: חגי דקל
מומלצים