שתף קטע נבחר

עובדי חברת החשמל: ברכות ללפיד על "ריקי כהן"

הודעת תמיכה לא-שגרתית מצד ועד עובדי חברת החשמל בעקבות דברי שר האוצר שקרא למקד את המאמצים בסיוע ל"ריקי כהן" שהיא ובעלה מרוויחים יותר מ-20 אלף שקלים בחודש

הודעתו של שר האוצר יאיר לפיד בפייסבוק על כך שהורה לעובדי משרדו למקד את מאמציהם בסיוע ל"ריקי כהן מחדרה", שמרוויחה יחד עם בעלה 20 אלף שקל ונוסעת פעם בשנתיים לחו"ל, זוכה הערב (יום ב') לתמיכה ממקור מעניין - ועד עובדי חברת החשמל.

  

"עובדי חברת חשמל מברכים את יאיר לפיד על כך שהסיר את מסך הצביעות השלטונית ששררה בישראל עד היום וראתה במעמד הביניים את אלו שמצאו את עצמם מתחת לקו העוני", נמסר בהודעה רשמית מהוועד. "ההגדרה החדשה של שכר מעמד הביניים תואמת את עול הקיום המשותף לשכירים במציאות הישראלית, בין אם הם עובדי תעשייה, עובדי מדינה או עיתונאים במערכות התקשורת".

 

יאיר לפיד כתב על "ריקי כהן" ()
יאיר לפיד כתב על "ריקי כהן"

 

מוקדם יותר פרסם לפיד סטטוס בפייסבוק, שבו תיאר את האבטיפוס של האזרח הישראלי שלמענו יש לפעול לשיפור חייו. "אני רוצה שנדבר על גברת כהן... היא בת 37, מורה בבית ספר תיכון. הבעל שלה עובד בחברת היי-טק במשרה לא בכירה, והם מרוויחים ביחד קצת יותר מעשרים אלף שקל בחודש. יש להם דירה והם נוסעים פעם בשנתיים לחו"ל, אבל אין להם שום סיכוי לקנות בעתיד דירה לאחד משלושת הילדים שלהם", כתב לפיד בסטטוס.

  

בוועד עובדי חברת החשמל ציינו כי "מעמד הביניים הוא בדיוק אותן משפחות המנסות להתקיים בכבוד מהשכר שעליו מדבר לפיד".

 

תגובות חריפות במערכת הפוליטית

ח"כ משה גפני מיהדות התורה מסר בתגובה לפוסט של לפיד: "ישראל קיבלה שר אוצר מנותק, מנותק מקדושת החג". הוא הצר על כך שלפיד פרסם את הפוסט בעיצומו של החג, "הוא מנותק מרוב העם שקדושת החג חשובה לו, מנותק מהמובטלים הרבים וממשתכרי שכר מינימום, מנותק מהצורך של שר האוצר לטפל בכל חלקי הציבור, לטפל באבטלה ולטפל במצוקתם של הקשישים, החולים והחלשים בחברה. לא כולם זוכים להשתכר עשרות אלפי שקלים בחודש וכדאי שלפיד ילמד עוד קצת את תפקידו בטרם ישחרר סיסמאות ריקות מתוכן".

 

יו"ר מרצ זהבה גלאון פרסמה אף היא תגובה חריפה לדברי לפיד: "בפוסט האומלל הזה הצליח לפיד לגלות גם בורות וגם התנשאות. התנשאות על מעמד הביניים שאותו הוא מכנה בשם הסטריאוטיפי 'ריקי כהן מחדרה', ואפילו התנשאות על כלכלני האוצר שלפי תיאוריו עמדו משתאים לנוכח הגילוי המפתיע שיש להם אימא ודודה. והכי גרוע, שבתוך כל זה, לא נאמרה אף מילה על סדרי עדיפויות ואף מילה על השכבות המוחלשות, או בכלל על עשירונים 1-8, שיהיו הראשונים לשלם את מחיר הניתוק וההתנשאות של שר האוצר הנכנס".

 

בשנתיים האחרונות גבר העניין בהגדרתו של מעמד הביניים, בעקבות המחאה החברתית ופעילותה של ועדת טרכטנברג, ששמה לעצמה למטרה לסייע למעמד זה. על פי בנק ישראל, המעמד הבינוני מורכב מאלו שמרוויחים בין 3,770 שקל ל-6,283 שקל בחודש. ואילו גברת כהן ובעלה, שמרוויחים ביחד כ-20 אלף שקל בחודש, שייכים לקצה העליון של המעמד הבינוני-גבוה.

  

על פי אותו פרסום של בנק ישראל, בשנת 2010-11 השתייכו 24.7% ממשקי הבית למעמד הביניים ועוד 25.7% השתייכו למעמד הבינוני-גבוה. זאת, לעומת 30.2% שהשתייכו למעמד הנמוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים