שתף קטע נבחר

ניצלה בזכות אמו של גנץ: "חלמה על בן רמטכ"ל"

מלכה גנץ ז"ל הוציאה את אסתר פרידמן מערימת הגופות במחנה ברגן בלזן ובכך הצילה את חייה. אחרי שהקשר נחשף, נפגש הרמטכ"ל עם ניצולת השואה ואמר לה: "למדנו מהי גבורה"

פגישה מרגשת של הרמטכ"ל עם ניצולת השואה ששרדה את התופת בזכות אמו: חמישה ימים לפני יום הזיכרון לשואה ולגבורה נפגש הבוקר (יום ד') הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ עם אסתר פרידמן (80) - ניצולת שואה ממחנות אושוויץ-בירקנאו וברגן ברזן. מלכה גנץ ז"ל, אמו של הרמטכ"ל, סייעה בהעברתה של פרידמן לבית חולים לאחר שחרור המחנה ובכך הצילה את חייה.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

ניצול שואה נהרג בפגע וברח. הנהג: לא הרגשתי

ניצולי שואה: "העבר עדיין מכאיב, זקוקים לעזרה"

 

הפגישה בין גנץ לניצולת השואה התקיים במסגרת הפרויקט הצה"לי השנתי "פרח לניצול" שבמהלכו חיילים מבקרים ניצולי שואה. פרידמן הגיעה למחנה ההשמדה עם קבוצת יהודים מהונגריה ועברה תחת הניסויים של הצורר הנאצי ד"ר יוזף מנגלה.

 

פרידמן חלתה בשחפת ובטיפוס, התמוטטה והושלכה בעודה בחיים אל ערימת גופות הילדים. מלכה גנץ הוציאה את פרידמן מערימת הגופות, תמכה בה ונתנה לה ממזונה. הקשר נחשף באחרונה לאחר פגישה אקראית של דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, עם הרב אלי פרידמן, בנה של אסתר פרידמן. הרב פרידמן היה זה שסיפר לתא"ל מרדכי כי אמו ניצלה בזכות אמה של הרמטכ"ל.

 

דובר צה"ל, שמקבל פניות רבות בנושא, ביקש הוכחה וקיבל אותה כעבור כמה ימים בדמות תמונה ישנה שבה נראות פרידמן ואמו של גנץ יחדיו בעת שהיו צעירות. מרדכי מיהר עם התמונה לרמטכ"ל שהיה באותה שעה בדיון מבצעי בבור בקריה. גנץ נדהם לראות את התמונה וזיהה מיד את אמו בצעירותה. 

 

גנץ ופרידמן. "זה היה החלום שלה" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
גנץ ופרידמן. "זה היה החלום שלה"(צילום: ירון ברנר)

אמו של גנץ. "גנרל, תוציא את הזבל" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
אמו של גנץ. "גנרל, תוציא את הזבל"(צילום: ירון ברנר)

 

"הכינוי שנתתי לאימא שלך, היה 'ואסירי', מאחר שהיא הייתה גבוהה ודמתה לשחקנית קולנוע הונגרייה מאותה התקופה", אמרה פרידמן לגנץ, שהשיב לה: "תמיד כשבאתי אליה הביתה, היא הייתה אומרת לי 'גנרל! תוציא את הזבל!'". פרידמן סיפרה לגנץ: "זה היה החלום שלה, שבנה יהיה רמטכ"ל. היא תמיד אמרה לי את זה, היא הביאה אותי לאמבולנס כשהבריטים הגיעו לשחרר את המחנה, ומשם עברתי לבית חולים בשבדיה".

 

פרידמן, סבתא לשבעה נכדים ו-24 נינים, אמרה עוד כי "כשנכנסנו לאושוויץ מנגלה הופיע והוציא אותי מן השורה. סבתי ביקשה ממנו בגרמנית שלא יפגע בי, אבל הוא צעק עליה 'לכי מפה, פרה טיפשה!' שמו אותי בצריף יחד עם ילדים נוספים המיועדים לניסויים. רופאה הונגרייה שמה אותי בקבוצה של ילדים שיצאה מהניסויים וכך ניצלתי אבל בהמשך לקיתי במחלות הקשות".

 

"אתם דור ראשון לגאולה" 

פרידמן הוסיפה כי "בהמשך, באונייה לקפריסין הייתה סערה ונאלצתי לזרוק את המזוודות לים אבל מה שהצלחתי לשמור היה ספר זיכרונות שמלכה כתבה. כשהגענו לארץ הצטרפנו לפלמ"ח והתמקמנו במקווה ישראל, משם יצאנו לפעולות לשחרור הכפרים יאזור ואבו כביר. לכם אני אומרת, אני דור אחרון לשואה ואתם הצעירים, דור ראשון לגאולה".

 

הרמטכ"ל במוזיאון יד ושם (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הרמטכ"ל במוזיאון יד ושם(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)
 

גנץ אמר בסיום המפגש: "זה היה מאוד מרגש, פרטים רבים נודעים לי פה לראשונה. אותנו, את דור ההמשך, הסיפור הזה מלמד מהי גבורה, נותן לנו פרופורציות ומראה לנו מהם קשיים באמת".

 

"מאחורי הדמעות עומד כוח מגן" 

מאוחר יותר השתתף הרמטכ"ל בטקס זיכרון ביד ושם. גנץ אמר בטקס כי "אנחנו נפגשים כאן היום בהר הזיכרון כשליחיו של עם שהצליח להפריח את השממה, אבל התחייב לזכור לנצח את האדמה החרוכה שממנה הוא הגיע. אנחנו נפגשים כאן כמפקדים של צבא שנדר לשמור על עם ישראל מפני האסון הבא, וגם אנו נשבעים היום לזכור ודבר לא לשכוח. אנו גם זוכרים שהגזענות לא קרסה יחד עם הפלת הנאצים - יורשיהם עדיין רבים מדי והם ממשיכים לדבוק בדרכם האנטישמית ולרקוח תוכניות על האושוויציזם המודרני".

 

גנץ אמר עוד כי "יום השואה הוא הזדמנות טובה להזכיר לכל אלו שמבקשים לבחון את כוחנו שמאחורי הדמעות עומד היום כוח מגן צודק וחזק שגם התקפות וטרור הקשות ביותר לא יערערו את נחישותו ואמונתו בצדקת הדרך מול הכוונה לחסל את מדינת ישראל והמשך קיומה ניצב צה"ל שנשבע שדם יהודי לא יהיה עוד הפקר. הביטחון שלנו לא יישען לעולם רק על הטנקים והמטוסים, הוא אינו מסתכם בכיפות ברזל. בשביל הביטחון שלנו, בשביל העתיד שלנו כעם וכמדינה אנו מחויבים לשמר את הזיכרון".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גנץ ופרידמן
צילום: ירון ברנר
מומלצים