שתף קטע נבחר

ישראלים בפייסבוק תחת מתקפה

אלפי ישראלים שיתפו קישור לאתר זדוני המתייג חברים ברשת החברתית ללא ידיעתם ומושך אותם להקליק על הלינק. לא ברור עדיין מה מטרת המתקפה, ומה הנזק המיידי שהיא גורמת

בשעות האחרונות גולשים רבים מדווחים כי ישנה פעילות חשודה בפייסבוק של מה שנראה כווירוס המתייג חברים עם הקישור לווירוס עצמו. נכון לעכשיו לא ידוע מה מטרת הווירוס או מה הנזק המידי שלו. לרוב וירוסים מסוג זה משמשים לגריפת לייקים לאתר כלשהו כדי לפרסם בו, או כדי להכניס תוכנה זדונית למחשב ולהשתמש בו כדי למנף מתקפה ממחשבים רבים בו זמנית, ללא ידיעת בעל המחשב. כלומר, יתכן שמחשבים שנדבקו ישמשו בעתיד להפלת אתר אחר.

 

 

כיצד תמנעו הדבקה:

הפתרון הוא פשוט מאוד, אל תלחצו על הקישור. כמו שלמדתם מאז ומתמיד לא ללחוץ על קישורים מוזרים באימייל, כך גם לגבי הפייסבוק. הקישור נראה כך:

 

רואים את זה? אל תלחצו ()
רואים את זה? אל תלחצו

 

בלי פאניקה

אם תויגתם בקישור שכזה, פשוט לחצו על ה-X בפינה והסירו את התיוג שלכם, והודיעו למי שכביכול תייג אתכם, שהוא נדבק. אם הקלקתם בכל זאת, ודאו שיש לכם תוכנת אנטיוריוס מותקנת ועדכנית וסירקו את המחשב. ודאו גם שהדפדפן שלכם עדכני - בדרך כלל פשוט על ידי בחירה ב-About בתפריטים הדפדפן בודק בעצמו. ודאו כמובן גם שמערכת ההפעלה מעודכנת. אם היא לא - בשורת המשימות אמור להופיע דגל שיפציר בכם לעדכן.

 

נכון לעכשיו הווירוס המדובר לא עושה יותר מלהציק, ולא ידוע בדיוק מה הנזק המידי שלו. אם הדפדפן ומערכת ההפעלה מעודכנת וישנה תוכנת אנטי וירוס פעילה, הסבירות להדבק בווירוס רק על ידי הקלקה על קישור נמוכה למדי. ההדבקות לרוב נעשות כשהמשתמש משודל להוריד קובץ כלשהו למחשב והוא זה שמכיל את הווירוס, לא האתר עצמו. עם זאת היו מקרים שבהם התוכנה הסתתרה בתוך הקוד של האתר.

 

כיצד זה עובד:

הלינק מופץ ויראלית ממשתמש אחד לשני כשהוא גורם למשתמש לחשוב שמדובר באדם מוכר, כשלוחצים עליו הוא מפיץ את עצמו. וכך הווירוס גדל עד לממדים שהוא נמצא בהם עכשיו. לאחר ניסיונות לגשת אל האתר, עולה כי הוא לא נגיש יותר, כך שאת מקורו קשה לאתר. בינתיים אתר מזבלה מדווח מנתוני חברת קיצור הכתובות ביט.לי שדרכה הקיצור עובר, שכ-2200 ישראלים לחצו על הקישור, וכ-12 אלף ישראלים שיתפו אותו בפייסבוק כשפעולת השיתוף עצמה, גורמת לתיוג עשרה אנשים בכל פעם. על פי אותם נתונים, אלפי גולשים בברזיל, ויטנאם, איטליה הקליקו והדביקו אחד את השני, וכן מדינות נוספות בהיקפים נמוכים יותר.

 

תקיפת הסייבר הנוכחית מגיעה על רקע אייומים מצד קבוצות האקרים לשגר מתקפה וירטואלית נרחבת על ישראל ב-7 באפריל. אתר The Hackers Post פרסם כי ההאקר AnonGhost כותב כי קבוצות האקרים החליטו להתאחד כנגר ישראל וכי על ישראל "להתכונן להימחק מהאינטרנט". "זו תהיה המתקפה הכי גדולה אי פעם כנגד מדינה – זה עומד להיות אדיר". עם זאת אין שום עדות בשלב זה לקשר בין הווירוס לבין המתקפה הצפויה.

  

 

 


פורסם לראשונה 03/04/2013 18:17

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ישראל תחת מתקפה?
צילום: shutterstock
מומלצים