שתף קטע נבחר

ליד הבית של אברהם אבינו: נחשף מתחם עתיק

ארכיאולוגים עיראקים ובריטים חשפו ממצא שאותו הגדירו "עוצר נשימה": מתחם גדול ליד העיר אוּר שבדרום עיראק, מהתקופה שבה חי בה אברהם, לפחות על פי התנ"ך

ארכיאולוגים בריטים הודיעו אתמול (יום ה') כי חשפו מתחם גדול וחשוב ליד העיר העתיקה אוּר שבדרום עיראק – עירו של אברהם לפי התנ"ך. הארכיאולוגים סבורים שהמבנה שנחשף, בן כ-4,000 שנים, כנראה שימש כמטה האדמיניסטרטיבי של העיר, בערך באותה תקופה שבה, לפי התנ"ך, חי בה אברהם לפני שעזב את בית אביו ואת מולדתו לטובת כנען.

 

"זהו ממצא עוצר נשימה", אמר ראש צוות החפירה, סטוארט קמפבל מאוניברסיטת מנצ'סטר, והסביר כי הדבר נובע מגודלו הבלתי רגיל – כ-80 מטרים מכל צד. הוא אמר כי מתחמים כה עתיקים בגודל כזה הם נדירים. המתחם, שמורכב מחדרים בנויים סביב חצר מרכזית, נמצא ליד זיגוראט, מקדש שומרי עגול, ששוחזר באופן חלקי.

 

החפירות באתר. בן 4,000 שנה בערך (צילום: AP) (צילום: AP)
החפירות באתר. בן 4,000 שנה בערך(צילום: AP)

האתר. ישפוך אור על התנאים הסביבתיים והכלכליים (צילום: AP) (צילום: AP)
האתר. ישפוך אור על התנאים הסביבתיים והכלכליים(צילום: AP)

לוח החרס. אדם לובש שלמה ארוכה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לוח החרס. אדם לובש שלמה ארוכה(צילום: AFP)

 

"נראה שזה איזשהו סוג של מבנה ציבור, ייתכן שזה מבנה מנהלי, ייתכן שיש לו קשר לדת או לפיקוח על סחורות שמגיעות לאוּר", אמר קמפבל. המתחם נמצא כ-20 קילומטרים מאוּר, הבירה האחרונה של השושלות השומריות ששגשגו לפני 5,000 שנה.

 

קמפבל אמר כי אחד החפצים שהתגלו במקום הוא לוח חרס באורך תשעה סנטימטרים שבו נחקקה דמות מתפלל לבוש בשלמה ארוכה ליד מקום קדוש. מעבר לחפצים שנמצאים בו, האתר עשוי לשפוך אור על התנאים הכלכליים והסביבתיים של האזור שכן הוא עשוי להכיל שרידי צמחים וחיות.

 

החפירה החלה בחודש שעבר. צוות של שישה בריטים עבדו לצד ארבעה ארכיאולוגים עיראקים בתל חייבר, כ-320 קילומטרים דרומית לבגדד.

 

עשורים של לחימה ואלימות הרחיקו מעיראק משלחות ארכיאולוגיות בינלאומיות, ואתרים חשובים מחכים לחפירה וחקירה. 12 אלף האתרים הארכיאולוגים הרשומים בעיראק לא נשמרים כראוי.

 

הצוות של קמפבל היה הצוות הראשון בהובלה בריטית שחפר בדרום עיראק מאז שנות ה-80. "הייתה זו הזדמנות לחזור לאזור קרוב מאוד ללבנו זה זמן רב", אמר קמפבל. המיזם הנוכחי הראה כי מאמצים משותפים יכולים להצליח באזורים של עיראק שנחשבים יציבים יחסית.

פורסם לראשונה 04/04/2013 23:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוח חרס שנמצא באתר. "ייתכן שהמבנה היה קשור לדת או למסחר
צילום: AFP
מומלצים