שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רומניה: תואר אבירות לאיש התיאטרון ניקו ניתאי

  התואר הוענק לשחקן והמחזאי, שנודע כמייסד תיאטרון השוליים בישראל, על ידי נשיא רומניה טריאן באססקו. "רומניה מוקירה את פעילותו האמנותית ותרומתו"

  תואר אבירות הוענק בשבוע שעבר לניקו ניתאי, מאבני היסוד של תיאטרון השוליים בישראל. את התואר העניק לניתאי, נשיא רומניה טריאן באססקו. התואר הוענק לניתאי כהוקרה על תרומתו יוצאת הדופן והצטיינות בתחום התיאטרון.

   

  "רומניה מוקירה ומעריכה את פעילותו האמנותית ותרומתו של ניתאי לשימור המסורית היהודית ולהפצת התרבות הרומני בעולם", נכתב. ניתאי, ששרד את השואה ברומניה כילד, חזר אל מולדתו כאמן ישראלי מוערך לטקס החגיגי שנערך בארמון הנשיאותי בבירה.

   

  ניתאי ידוע מפעילותו כשחקן, כבמאי, כמחזאי וגם כמי שהוביל את מהפיכת הפרינג' בארץ עם תיאטרוני "הסמטה" ו"קרוב" שהקים. הוא נולד בשנת 1931 בבוקרשט. כבר כילד גילה עניין בבמת התיאטרון ושיחק במסגרת להקת הילדים בתיאטרון היהודי, "באראשאום", בימי ממשלו של הדיקטטור, יון אנטונסקו. מאוחר יותר למד בחוג לתיאטרון וקולנוע באוניברסיטת בוקרשט.

   

  בשנת 1961 עלה לישראל ובארץ השתלב בתיאטרון. מאוחר יותר שיחק בין היתר גם על במת התיאטרון הלאומי, הבימה ובתיאטרון האהל. יצירותיו של ניתאי, כבמאי ומחזאי, חברתיות-פוליטיות וברבים מהם גם שיחק. בשנת 1982 הקים את התיאטרון החוץ ממסדי "הסימטה" ועמד בראשו במשך כמעט 20 שנה. בשנת 2001 ייסד את תיאטרון השוליים קרוב בתל אביב.

   

  מבין עשרות ההצגות בהן שיחק ואותן ביים בולטת, "הנפילה", מונודרמה פרי עטו של המחזאי הצרפתי, אלבר קאמי. לאורך השנים שיחק ניתאי במונודרמות נוספות פרי עטם של אמיל אז'אר, ז'אן קוקטו ופול ז'רלדי. לצד קריירה אדירה בתיאטרון שיחק גם בקולנוע ובטלוויזיה. תפקידו הבולט בטלוויזיה היה בתכנית "קשת וענן" בשנות השמונים. בין הפרסים שהוענקו לניתאי לאורך השנים גם פרס רוזנבלום לאמנויות הבמה על מפעל חיים ופרס לנדאו לאמנויות הבמה בתחום התיאטרון. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מרב יודילוביץ
  ניקו ניתאי. מעכשיו גם אביר
  צילום: מרב יודילוביץ
  לאתר ההטבות
  מומלצים