שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גרמניה חשפה רשת ניאו-נאצית בתוך בתי סוהר
  איפה היו הסוהרים? אסירים בעלי עמדות ימניות-קיצוניות קיימו קשרים עם אסירים אחרים בגרמניה ועם ארגון טרור ניאו-נאצי שרצח בשנים האחרונות 10 זרים, רובם טורקים. כדי להסוות את פעולתם שלחו מכתבים אישיים באמצעות קודים חשאיים
  מתחת לאף של הסוהרים: לפני כשנתיים סערה גרמניה אחרי חשיפת ארגון טרור ניאו-נאצי שמאז תחילת שנות ה-2000 רצח 10 זרים, רובם המוחלט טורקים. כעת שוב סוערת המדינה אחרי שהרשויות הודיעו אתמול (יום ד') כי חשפו את קיומה של רשת ניאו-נאצית של אסירים שפעלה בבתי סוהר שונים.

   

  עוד חדשות בעמוד הפייסבוק של ynet

  מנהיגי משטר האימים יחמקו מעונש על רצח עם?

  תלייה ועריפת ראש: כמה הוצאו להורג ב-2012?

   

  על פי החשד, האסירים הניאו-נאצים קיימו קשרים עם ארגון הטרור הניאו-נאצי "המחתרת הנציונל סוציאליסטית" (NSU), שחבריו היו מעורבים ברצח זרים במשך יותר מעשור.

   

  בית הסוהר סטדלהיים במינכן שבו כלואה ביאטה צ'אפה שנאשמת ברצח מהגרים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  בית הסוהר סטדלהיים במינכן שבו כלואה ביאטה צ'אפה שנאשמת ברצח מהגרים(צילום: רויטרס)

   

  הרשת הניאו-נאצית נחשפה במהלך חיפושים שערכו סוהרים בתאי כליאה בבית סוהר במדינת המחוז הסן.

  הסוהרים מצאו בתאים ראיות לקיומה של הרשת, בהן חומרי תעמולה, מודעות ומכתבים אישיים.

   

  רשויות החוק בגרמניה מסרו כי האסירים הניאו-נאצים ניסו להערים על הסוהרים כדי להסתיר את פעולתם והעבירו ביניהם הודעות באמצעות קודים חשאיים במכתבים אישיים וגם במודעות פרסומת שפורסמו בעיתונים שחולקו להם בבית הסוהר.

   

  עוד נמסר כי האסירים הניאו-נאצים יצרו לעצמם שרשרת פיקוד היררכית והצליחו להסתיר אותה מרשויות הכליאה. בין חברי הרשת הייתה גם אסירה שבשבוע הבא ייפתח משפטה בגין סדרה של מקרי רצח על רקע גזעני.

   

  קרובי משפחה של קורבנות ארגון הטרור הניאו-נאצי NSU (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  קרובי משפחה של קורבנות ארגון הטרור הניאו-נאצי NSU(צילום: רויטרס)

   

  שר המשפטים של מדינת המחוז הסה, יורן וו-האן, דרש לחקור את הפרשה באופן יסודי ואישר כי בחיפוש שבוצע בתאים של האסירים בשבועות האחרונים נמצאו מכתבים מפלילים. "איננו רוצים לחזור על הטעויות שביצעו רשויות הביטחון ביחד לפשעים של תא הטרור 'המחתרת הנציונל סוציאליסטית'", אמר שר המשפטים. "אנחנו יודעים שעבריינים מהימין הקיצוני מנסים להקים רשתות ומבנים ארגוניים חדשים מתוך בתי הסוהר.

   

  "אסור שאסירים יהפכו קרקע לגיוס עבור הניאו-נאצים"

  על פי התקשורת הגרמנית, הרשת הניאו-נאצית החדשה נועדה להציע סיוע כלכלי לעצירים ולמשפחותיהם ולאפשר לאנשים שכלואים להחליף ביניהם עמדות פוליטיות. "אסור שהאסירים יהפכו קרקע לגיוס עבור הניאו-נאצים", אמר אולה ילפקה ממפלגת השמאל מהאופוזיציה. "הנאצים נותרו מסוכנים אפילו כשהם נמצאים מאחורי סורג ובריח. עכשיו זה נעשה ברור יותר".

   

  שר הפנים בגרמני הנס פטר פרידריך שיבח את עבודת ממשלת הסה ואמר ששר המשפטים עשה את כל האפשר כדי להבטיח טיפול הולם בפשעים מסוג זה. הוא ציין שבשנת 2011 אסרה הממשלה על ארגון ימין קיצוני לסייע לאסירים ולמשפחות שלטענה היוו איום על החברה. כיום מונה הארגון הניאו-נאצי 600 חברים והוא הגדול ביותר במדינה.


   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   

  שר המשפטים של מדינת הסה וו-האן מסר שהרשויות מצאו בחיפוש בתאי מעצר רשימה ובה שמה וכתובתה של ביאטה צ'אפה שנודעה בכינוי "ביטה Z" ונאשמת במעורבות במקרי רצח שביצע ארגון NSU בין 2000 ל-2007. "ביטה Z" תעמוד לדין ביחד עם ארבעה מעמיתיה לארגון הניאו-נאצי בשבוע הבא במינכן.

   

  חשיפת זהותם של הרוצחים הניאו-נאצים גרמה תדהמה בגרמניה, במיוחד לאור העובדה שחברי הכנופיה היו מבוקשים על ידי המשטרה כבר מ-1998, לאחר שהואשמו בהכנת מטעני חבלה. הרוצחים העבירו יותר מתריסר שנים במחתרת, תוך כדי שהם שודדים בנקים, רוצחים וממשיכים להיות פעילים בסצנת הימין הקיצוני המשגשגת של מזרח גרמניה. 

   

  באופן פרדוקסלי, חלוקתה של גרמניה למדינות-מחוז, שתוכננה על ידי בעלות הברית אחרי מלחמת העולם השנייה כדי למנוע צמיחה מחדש של שלטון מרכזי חזק בברלין, נמצאת בעוכריו של המאבק בניאו-נאציזם, בשל קיומם של 16 סניפים כמעט-עצמאיים של המשרד הפדרלי להגנת החוקה - אחד בכל אחת מהמדינות המרכיבות את הרפובליקה הגרמנית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "סכנה לחברה" (ארכיון)
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  רצחה מהגרים זרים? "ביטה Z"
  צילום: רויטרס
  מומלצים