שתף קטע נבחר

משני עברי המחיצה: כך נראתה רחבת הכותל

"הסתלקו מכאן", ו"לא ננוח ולא נשקוט עד שלא תוסר החרפה מעם ישראל", צעקו מפגינים חרדים לעבר "נשות הכותל" שהגיעו לתפילת ראש חודש והתעטפו בטליתות. "הכותל הזה של כולנו", ענו הנשים. כך נראה האתר הקדוש הבוקר

תפילת ראש חודש אייר שקיימו "נשות הכותל" יממה לאחר חשיפת מתווה שרנסקי לחלוקה שוויונית של הכותל המערבי, כפי שנחשף כאן לראשונה - הסתיימה לפני שעה קלה בעיכוב חמש מהן, המובאות כרגע בפני בית המשפט לדיון בעניינן. הבוקר סערו הרוחות בכותל משני עברי המחיצה, עם הגעתן של "נשות הכותל" לתפילה המסורתית ברחבת הנשים, ומפגינים חרדים קראו לעברן קריאות גנאי.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

חלק מהנשים הגיעו למקום עם טליתות, אף שאסור להן להתעטף בהן, ומרבית הטליתות הוחרמו על ידי כוחות הביחון בכניסה לרחבה. עם זאת, כמה טליתות הוברחו על ידי הנשים, כמו גם אלו של חברות הכנסת שנהנות מחסינות. המשטרה עיכבה לחקירה כמה מן המתפללות שהתעטפו בטליתות בעזרת הנשים, בניגוד למנהג המקום. במקביל עצרה המשטרה מפגין חרדי, שהצית ברחבת הגברים ספרים, שלדבריו יש בהם "חומרי כפירה", והתפלל בהפגנתיות לעבר "נשות הכותל".

 

"הגעתי להזדהות כאישה קונסרבטיבית עם הרעיון של תפילת נשים", אמרה עדי שטיין, אחת המשתתפות בתפילה. "נשים זכאיות להתפלל כפי שראוי להן, במקום הכי קדוש לעם היהודי".

 

קריאות נגד "נשות הכותל" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
קריאות נגד "נשות הכותל"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

ח"כ מיכל רוזין אמרה ל-ynet כי "גם אנחנו יהודים, ואיש לא יחליט עבורנו איך נהנה יהודים ויהודיות. אנחנו כאן כדי לעשות את זה באופן ראוי, לא מתלהם ולא פוגע". היא הוסיפה כי "לאף אחד אין מונופול על היהדות".

 

חמש נשים עוכבו לחקירה, בהן לזלי זקס, מהעומדות בראש הארגון (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
חמש נשים עוכבו לחקירה, בהן לזלי זקס, מהעומדות בראש הארגון(צילום: אוהד צויגנברג)

 

מרדכי שרוקי, אחד מהמפגינים נגד "נשות הכותל", הסביר את התנגדותו בכך ש"בת לא תהיה כמו בן, ובן לא יהיה כמו בת. אם בת הולכת כמו בן היא מתהפכת". מפגינים נוספים צעקו לעבר המתפללות: "הסתלקו מכאן", וכן "לא ננוח ולא נשקוט עד שלא תוסר החרפה מעם ישראל". הם קראו פרקי תהילים במחאה.

 

בזמן שהנשים נלקחו על ידי השוטרים, הפגינו בהן תמיכה עשרות מתפללות ותומכיהן, בקריאות "חופש דת לישראל". מנגד קראו כמה מפגינים חרדים: "אין לכן חלק באלוקי ישראל. הכותל לא שייך ל'יש עתיד". זקס ענתה להם תוך כדי מעצרה: "הכותל הזה לא שלכם, הוא של כולנו".

 

המעצרים הבהירו את כנות המתווה

תפילת הנשים נערכה יממה בלבד לאחר חשיפת המתווה לחלוקה שוויונית של הכותל המערבי שהציע שרנסקי, לפיה רחבת הכותל תורחב עד לקשת רובינסון, ותחולק לשלושה חלקים שווים: גברים, נשים ואיזור מעורב,

כדי לתת מענה לזרמים השונים ביהדות החפצים להתפלל באתר הקדוש.

 

"יום לאחר שפורסם בקול תרועה מתווה שרנסקי, לרחבה שוויונית בכותל, שולחת ממשלת ישראל את השוטרים לעצור נשים בטלית", אמרה זנדברג. "המעצרים בתפילה היום הבהירו את כנות הצעת המתווה".

 

מנגד, אמר רב הכותל, שמואל רבינוביץ' כי "בואן הבוקר למרות מתווה הפשרה שמבקש יו"ר הסוכנות היהודית לקדם, הוא עדות ברורה שכל מטרתן הינה מחלוקת ופגיעה ברגשות, תוך העמקת הקיטוב בעם והפיכת הכותל לשדה מלחמה בין הקנאויות".

  

  • השתתף בהכנת הכתבה: קובי נחשוני

 

קראו עוד: מסתמן: הכותל יורחב. יוקצה מקום לקהל מעורב

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
המהומה בכותל
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: אוהד צויגנברג
מחאה של נשים חרדיות
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים