שתף קטע נבחר

צילינדר או טשטוש? 10 בעיות ראייה נפוצות

חשים שהראייה כבר לא מה שהייתה פעם? חשוב שתדעו שככל שאתם מגלים את הבעיה מוקדם יותר - כך ניתן לטפל בה בצורה יעילה יותר, עד להחלמה מלאה. מדריך מיוחד ל-10 בעיות הראייה הנפוצות

אין צורך להיכנס ללחץ, אבל מומלץ מאוד לבדוק את בריאות עיניכם אצל מומחה העיניים. במידה ומתגלה בעיה, ככל שמצליחים לגלות אותה מוקדם יותר כך הטיפול יכול להיות יעיל יותר - לקראת החלמה מלאה. בכתבה זו נסקור בפניכם את בעיות העיניים הנפוצות, הסימפטומים הכי שכיחים, אלרגיות ומחלות ידועות.

 

1. ראייה מטושטשת

חוסר היכולת למקד את הראייה כראוי נובע לרוב מליקוי ראייה כלשהו, לרבות רוחק-ראייה, אסטיגמציה (צילינדר), פרסביופיה (זוקן ראייה) או קטרקט.

 

2. מיופיה (קוצר-ראייה)

מצב בו חפצים קרובים הנמצאים במרחק של עד חצי מטר מהעיניים נראים טוב יותר, בעוד שחפצים רחוקים נראים מטושטשים.

 

3. היפראופיה (רוחק-ראייה)

מצב בו הראייה טובה יותר בטווחים רחוקים יותר, ואילו דווקא בטווחים הקצרים היא נעשית מטושטשת ולא ברורה. במקרים מתקדמים של היפראופיה הראייה עשויה להיות מטושטשת אפילו כאשר מתבוננים בחפצים קרובים.

 

4. אסטיגמציה (צילינדר)

אסטיגמציה נוצרת כאשר לקרנית או לעדשת העין צורה מעט שונה - במקום שיהיו בצורה עגולה הן מעט יותר אליפטיות, בדומה לכדור פוטבול. בגלל צורה זו האור אשר עובר דרך הרשתית לא מסוגל להתמקד כראוי והתמונה המתקבלת מטושטשת.

 

5. פרסביופיה (זוקן ראייה)

בעיה הקשורה לגיל אשר מתבטאת בקושי להתמקד בחפצים קרובים וצורך להרחיקם על מנת לראותם בבירור. אם לא מטפלים בה, פרסביופיה עלולה לגרום לכאבי ראש ולעייפות בעיניים.

 

6. עיניים אדומות

רוב האנשים חשים מדי פעם בעיניים מגורות הנראות אדומות. מקור האודם בעיניים עשוי להיות עייפות או אלרגיות.

 

7. יובש בעיניים

חדרים מחוממים יתר על המידה או ממוזגים, שימוש ממושך במחשב, עשן, אבק או רוחות עלולים כולם לגרום לעיניים יבשות.

 

היובש בעיניים מפריע לכם? להלן שני טיפים למניעה:

בקשו ממומחה המטפל בעיניים שלכם המלצה לטיפות מלאכותיות.

נסו למצמץ יותר (מצמוץ תכוף מסייע לשמר את מסך הדמעות על פני העין).

 

8. אלרגיות שכיחות

עיניים הן בגדר "מטרה נייחת" לאלרגנים ולחומרים שעלולים לייצר גירויים. אלרגיה נפוצה נקראת דלקת לחמית אלרגית והיא למעשה דלקת הנגרמת מאלרגנים שונים כגון אבקנים, עובש, אבק ואפילו פרווה של חיות מחמד. גירויים אחרים כגון לכלוך, עשן, כלור ואפילו וירוסים, חיידקים, תרופות מסוימות ומוצרי קוסמטיקה עלולים להגביר את ההשפעה האלרגנית או לגרום לסימפטומים של גירוי עיני, הדומים לאלרגיה אפילו אצל מי שאיננו באמת אלרגי.

 

9. גלאוקומה

זו למעשה קבוצה של מספר מחלות עיניים חמורות. הסימפטום העיקרי של המחלות היא ירידה דרסטית באיכות הראייה שיכולה לפגוע משמעותית באיכות החיים ובמקרים חמורים אף לגרום לעיוורון.

 

איך זה מתרחש? נוזל בתוך העין שומר על מתח וזורם דרך צינורות מיוחדים. גלאוקומה מתרחשת כאשר נחסמת היכולת לנטר את הלחץ התוך-עיני בעקבות זרימה לא תקינה של אותו נוזל. כשהלחץ התוך-עיני גבוה מדי, עצבים בחלק האחורי של העין עלולים להיפגע. ללא טיפול המצב יכול להוביל אפילו לעיוורון.

 

חשוב לדעת שיתכנו מקרים בהם לאדם יש גלאוקומה אך הוא אינו סובל הלכה למעשה מסימפטומים כלשהם וראייתו עשויה להראות רגילה לחלוטין. לכן, חשוב מאוד לבצע בדיקת עיניים תקופתית במהלכה יבדוק האופטומטריסט שלכם האם יש לכם גלאוקומה. אם תתפסו אותה מוקדם ניתן לטפל בה בעזרת טיפות ולצמצם פגיעה פוטנציאלית בראייה. במקרים מתקדמים של המחלה הטיפול ניתן באמצעות ניתוח או לייזר. במקרים אלו, בעוד שלא ניתן להציל עצבים פגועים ניתן בהחלט להגן על עצבים בריאים. לעיתים גלאוקומה היא מחלה תורשתית ולכן אם בן משפחה שלכם סובל מהמחלה חשוב עוד יותר שתלכו להיבדק.

 

10. קטרקט

מחלה זו גורמת לעדשת העין להפוך למעורפלת או לחלבית. קטרקט יכול להתפתח עם הגיל אך ישנם מקרים בהם אפילו צעירים מפתחים קטרקט כתוצאה ממחלה אחרת. אם אתם מפתחים קטרקט אתם וודאי חשים ירידה באיכות הראייה תוך הופעת ערפילים או בוהק בעיניים ונהיגה בלילה הופכת להיות בלתי נעימה. מבחינה ויזואלית אפילו מראה העין שלכם משתנה. קטרקט הינה מחלה הניתנת לטיפול על ידי החלפת העדשה הטבעית בעדשה מלאכותית העשויה מפולימר. ניתוח ההחלפה נחשב לאחד הנפוצים בעולם. חשוב לדעת גם שחשיפה לקרינת UV מגבירה התפתחות קטרקט.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא רואים טוב? לכו להיבדק
צילום: shutterstock
מומלצים