שתף קטע נבחר

בית המשפט המצרי קבע: מובארק יישאר במעצר

השופט קיבל את עתירתו של הנשיא המודח שביקש להשתחרר מהכלא על רקע פתיחת משפטו החוזר בגין הרג מאות מפגינים במהפכה, אולם השאיר אותו במעצר בשל חקירות בפרשות אחרות

בית המשפט קיבל היום (ב') את עתירותו של נשיא מצרים המודח חוסני מובארק שביקש להשתחרר ממאסר על רקע פתיחת משפטו החוזר בגין מעורבות בהרג מאות מפגינים במהלך ימי מהפכת 25 בינואר. עם זאת, השופט קבע כי מובארק יישאר במעצר בשל חקירות בפרשות אחרות בהן הוא מואשם. 

  

עוד חדשות בעולם :

עריק: בצפון קוריאה מוציאים להורג על שטויות

ונצואלה: יורשו של צ'אבס ניצח בקושי בבחירות

 

על פי החוק במצרים, במקרה שמתקבלת החלטה על משפט חוזר, הנאשם אמור להשתחרר בתנאי שאין עוד תיקים או אישומים נגדו. שר המשפטים המצרי אחמד מקי אמר באחרונה בהקשר זה שמובארק ישתחרר ביום שלמחרת תחילת משפטו החוזר אם הנשיא לשעבר לא יעמוד בפני אישומים נוספים. אולם, לפני כמה ימים החליט התובע הכללי במצרים לפתוח בחקירה נגד מובארק בפרשה נוספת שבה הוא נחשד בגניבת כספי ציבור והאריך את מעצרו ב-15 ימים.

 

חזר לכותרות ועצבן את המצרים. מובארק נראה במצב רוח טוב (צילום: AP) (צילום: AP)
חזר לכותרות ועצבן את המצרים. מובארק נראה במצב רוח טוב(צילום: AP)

 

בשבת האחרונה נפתח משפטו החוזר של מובארק באקדמיית המשטרה בקהיר. אולם, כעבור כמה שניות בלבד הופסקה ישיבת הפתיחה לאחר שהשופט החליט לפסול את עצמו ואת הרכב בין הדין מלדון בתיק והעביר את התיק של מובארק בחזרה לבית הדין לערעורים בקהיר שיקבע היכן ייערך משפטו החדש.

 

ראש הרכב השופטים מוסטפא חסן עבדאללה נימק את החלטתו שלא לדון בתיק בכך שהרכב השופטים חש במבוכה. המשמעות של ההחלטה היא שהמשפט נדחה למועד לא ידוע וששופטי ההרכב הזה לא ידונו בתיק. התביעה האזרחית ומשפחות הרוגי המהפכה הביעו שביעות רצון מההחלטה שכן השופט הראשי עבדאללה זיכה לפני מספר חודשים בכירים במשטר הקודם שנאשמו בהרג מפגינים במהלך 18 ימי המהפכה ועל כן סברו כי החלטתו תשפיע על שיקול דעתו במשפט החוזר שייערך למובארק.

 

במהלך הדיון הקצרצר שנערך בסוף השבוע נראה מובארק במצב רוח טוב בהרבה מאשר בדיונים שנערכו במשפטו הראשון, שבו נידון למאסר עולם. בכמה הזדמנויות הוא נראה מחויך ואף נופף לנוכחים באולם בית המשפט.

תמונות מובארק החייכן עוררו זעם במצרים ויש מי שטענו שהן מבשרות על מות המהפכה המצרית.

 

מובארק נידון ביוני 2012 למאסר עולם בגין מעורבות בהרג כ-850 מפגינים במהלך מהפכת 25 בינואר שהביאה להדחתו. יחד עמו נידון למאסר עולם שר הפנים שו חביב אל-עדלי. שני בניו, גמאל ועלא, וששת עוזריו של שר הפנים זוכו, אך בעקבות קבלת הערעורים של התביעה ושל מובארק ואל-עדלי, גם הם עומדים למשפט חוזר.

 

כמו כן, בניו של נשיא מצרים המודח, שבעה אנשי עסקים ובכירים במועצת המנהלים של הבנק הלאומי במצרים, עומדים גם למשפט בגין בזבוז כספי ציבור והשגת סכומי כסף שלא כחוק ממכירת מהבנק הלאומי המצרי, דבר שהסב נזקים כבדים לכלכלה המצרית.


פורסם לראשונה 15/04/2013 12:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נאשם גם בגניבת כספי ציבור. מובארק
צילום: AP
מומלצים