שתף קטע נבחר

ל"ד בעומר: בעקבות השבת - נדחה החג ביממה

הרבנות הראשית לישראל קבעה כי השנה יתקיים ל"ג בעומר שחל בי"ח באייר, בל"ד בו - י"ט באייר, זאת משום שערב החג יחול במוצאי השבת, מה שעורר חשש ברבנות מפני חילול שבת. התלמידים יזכו ליומיים חופשה - ראשון ושני

הרבנות הראשית לישראל דוחה ביממה את הדלקת מדורות ל"ג בעומר, ואת קיום יתר מנהגי היום, זאת כדי להימנע מחילול שבת הכרוך בהם. השנה חל י"ח באייר, שבו נחגג מועד זה, ביום ראשון בשבוע - והחשש הוא כי הזריזים ייערכו את ההכנות לקראתו בעיצומה של שבת, כדי להדליק את האש מיד בצאתה.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

הדחייה לי"ט בחודש נעשית בהתאם להחלטה שקיבלה הרבנות כבר בשנה שעברה. בעקבות המהלך קבע גם משרד החינוך את יום המחרת כחופש במוסדות הממלכתיים שבפיקוחו, וגם מערך הכבאות נערך לקיום המנהג ביום רשאון בלילה.

 

חגיגה לתלמידים: יומיים חופשה

עם זאת, גם ל"ג בעומר עצמו נותר בלא לימודים – ככל הנראה כפיצוי למורים על אחד מימי החופשה

שנשללו מהם בסוף חודש אוגוסט, בגלל הקדמת פתיחת הלימודים ל-27 בו.

 

עמדת הרבנות הראשית איננה מחייבת את מארגני ההילולות המרכזיות, שחלקן ייערכו בכל זאת ביום ל"ג בעומר עצמו. ככלל, הקריאה מיועדת בעיקר לציבור הלא דתי, שכן הדתיים לא יחללו את השבת לצורך המועד גם בלאו הכי.

 

הרב הראשי, יונה מצגר, יזם את המהלך כבר בשנת 2010 – גם אז חל י"ח באייר ביום ראשון, אך הרבנות לא נערכה לאשרו מבעוד מועד. בשנה שאחריה, שגם בו היה חשש מחילול השבת, קראו הרב עובדיה יוסף והרבנים הראשיים ישראל לדחות את ההדלקה ביממה, וב-2012 התקבלה ההחלטה באופן רשמי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השנה אמרו: ל"ד בעומר
צילום: shutterstock
מומלצים