שתף קטע נבחר

לפיד ופישר מקימים ועדה לבחינת הסדרי החוב

בעקבות פרשת דנקנר ובנק לאומי: שר האוצר ונגיד בנק ישראל החליטו על הקמת ועדה, תוסמך לבחון את נושא הסדרי החוב במשק ולהמליץ לממשלה על צעדים לצמצום התופעה. מוקדם יותר הודיע בנק לאומי על ביטול הסדר החוב עם נוחי דנקנר

שר האוצר, יאיר לפיד, ונגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, החליטו היום (ו') על הקמת ועדה לבחינת סוגית הסדרי החוב. הרכב הוועדה יוכרז בימים הקרובים. היא תוסמך לבחון את נושא הסדרי החוב במשק ולהמליץ לממשלה על צעדים לצמצום התופעה. היא תגיש את מסקנותיה לשר האוצר ולנגיד בנק ישראל.

 

רוצים להישאר מעודכנים תמיד? הצטרפו לפייסבוק של ynet  

 

ההחלטה התקבלה בעקבות הסדר החוב בין חברת גנדן, שבשליטת נוחי דנקנר, לבנק לאומי. מוקדם יותר היום הודיע בנק לאומי החליט לחזור בו מכוונתו למחוק חלק מהחוב של גנדן, בעקבות לחץ ציבורי שהופעל בימים האחרונים.

 

בבדיקה שמבצע בימים אלה מבקר המדינה, יוסף שפירא, בנוגע לריכוזיות האשראי לקבוצות עסקיות גדולות וההגנות למחזיקי אג"ח קונצרניות, עולה כי בין השנים 2008 ל-2011 בוצעו בישראל 94 הסדרי חוב בשוק האג"ח, בסכום כולל של כ-21 מיליארד שקל. על פי הבדיקה, רוב הסדרי החוב שבוצעו היו בהיקף של למעלה מ-100 מיליון שקל כל אחד.

 

עוד עולה מהבדיקה, כי בשנת 2011 כ-72% מהאשראי הבנקאי לציבור ניתן לכ-2% בלבד מהלווים. "נתונים אלה מלמדים על גודל הבעיה", נמסר ממשרד המבקר. ממשרד מבקר המדינה נמסר עוד, כי "המבקר מוטרד מתופעת התספורות והסדרי החוב שנעשים עם הלווים הגדולים במשק, ומהריכוזיות הגבוהה ללווים במערכת הפיננסית". 

 

הביקורת שנמשכת כבר תקופה ארוכה נמצאת בעיצומה, והיא מתוכננת להתפרסם בחודשים הקרובים, כשני פרקים במסגרת הדו"ח השנתי של המבקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענת חממי
יאיר לפיד וסטנלי פישר
צילום: ענת חממי
מומלצים