שתף קטע נבחר

ארה"ב מבקרת: ישראל מפלה ערבים, נשים וזרים

דו"ח מחלקת המדינה האמריקנית מצביע על כשלים בטיפול הממסד הישראלי והחברה גם כלפי בעלי מוגבלויות ויהודים ממוצא אתיופי

אפליית ערבים ונשים, בעלי מוגבלויות ואתיופים, טיפול לקוי בפליטים שמבקשים מקלט מדיני והפרות משמעותיות של זכויות עובדים זרים. זו תמונת המצב בישראל 2012, כפי שהיא משתקפת מהדו"ח השנתי של מחלקת המדינה בארצות הברית, שבחן את מצב זכויות האדם ברחבי העולם.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

חלום על ארץ האיסלאם. מולדת המחבלים מבוסטון

שלג יורד בחרמון: צפו בתמונות מההר הלבן

 

ישראל אינה מוגדרת בדו"ח כמפירה בולטת של זכויות אדם, אך מעשיה, על פיו, מעניקים חומר למחשבה למדינה דמוקרטית ששואפת לסטנדרטים מערביים בתחום זכויות הנשים, המיעוטים והזרים. 

 

התקפות הטרור וירי הרקטות נגד אזרחי ישראל מוצבות בראש רשימת הבעיות, אך במקביל מעלה הדו"ח כמה נקודות שמחייבות התייחסות של הממסד והחברה הישראלית. "קיימת אפליה ממסדית וחברתית נגד אזרחים ערבים, במיוחד בכל הקשור לגישה לחינוך

שווה ולהזדמנויות תעסוקה", נכתב.

 

הדו"ח מצביע גם על אפליה חברתית ואלימות במשפחה נגד נשים, וכן על טיפול בפליטים מבקשי מקלט מדיני ומהגרים חריגים. בעיות אחרות כוללות "אפליה נגד יהודים לא אורתודוקסים וקבוצות מיעוטים דתיות מסוימות, אנשים עם מוגבלויות ויהודים אתיופים".

 

באשר ליחסי ישראל והפלסטינים, טוען הדו"ח ל"שימוש מופרז בכוח נגד אזרחים בגדה, כולל הרג. התעללות בעצורים פלסטינים במהלך מעצרים וחקירות, מתקני כליאה צפופים, שימוש לא הולם בנוהלי מעצר מטעמי ביטחון. הרס והחרמה של רכוש". הדו"ח מבקר את ישראל גם על "הגבלות חופש הביטוי, ההתכנסות וההתאגדות, והטלת מגבלות חמורות על חופש התנועה של פלסטינים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסתננים בגבול מצרים
צילום: רועי עידן
צילום: רויטרס
מחנה פליטי סוריה בירדן
צילום: רויטרס
מומלצים