שתף קטע נבחר

איריס אליה-כהן: "הסקס שם בשביל להגיד משהו"

הסופרת איריס אליה-כהן מסבירה מדוע את עלילות הספרים שלה מובילה גיבורה נשית חזקה אך חלשה, למה הציבה את תמונת בנה על העטיפה, מה תפקיד הסקס בספרה "דושינקא, נשמה" ועל הדרך הספרותית שעברה מאז "מכתוב"

הסופרת איריס אליה-כהן תמיד כתבה, אך רק לפני שנים אחדות פרסמה את הרומן הראשון שלה, "מכתוב" (הוצאת הקיבוץ המאוחד), שעסק במערכת יחסים זוגית וביחסים בתוך המשפחה, וזכה להצלחה מסחררת. את ספרה השני, "דושינקא, נשמה", היא מתארת כסיפור אהבה שעוסק ב"חיבור בין שתי נשמות", וכן השם שלו - דושינקא ברוסית היא נשמה - מרפרר לחוויה זו. צפו באיריס מספרת על הספר:

 

הרומן "דושינקא, נשמה" עוסק בהדס, שבערב יום הולדתה ה-34 מוצאת את עצמה ב"בַּבּוּשְׁקָה", מועדון בעיר התחתית של חיפה, בחברת שלושה גברים זרים. כאב צורב ורעב חסר פשר דוחפים אותה לעשות מעשה

שעתיד להיות התחנה הראשונה במסעהּ המבקש תיקון. העלילה נעה חליפות בין ישראל, מרוקו ואוקראינה, בין מחוזות לשוניים ותרבותיים לא מוכרים, ובין תקופות זמן שונות.

 

בביתה הטובל בירוק שבצפון הארץ, היא מספרת על הגיבורים שלה, שתמיד עוברים חוויות קשות בילדות וצריכים להתגבר על טראומה גדולה כדי לאהוב, על כך שתמיד את ספריה מובילה גיבורה נשית אמביוולנטית, על מדוע צריך לכתוב גם על סקס ("היחס שלי אליו הוא כאל דבר טבעי") ועל התחקיר שבצעה בעבור הרומן החדש.

 

איריס אליה-כהן, ילידת 1969, נשואה אם לארבעה ילדים, היא יוצרת רב תחומית וסופרת. על ספרה הראשון "מכתוב"  זכתה אליה-כהן בפרס שרת התרבות לשנת 2011, ובפרס רמת גן לשנת 2012. בשנה האחרונה העלתה עם השחקן והזמר גבריאל הדר מופע ספרותי מוזיקלי הנושא את השם "מכתוב", ובו, לצד קטעים מומחזים מהספר, קטעי שירה ומוזיקה. בימים אלה עולה לבמות המופע "בין מכתוב לדושינקא", הכולל קטעי פרוזה מולחנים מתוך "פרויקט דושינקא " של רועי סלמן. בואו לראות את איריס בחדר עבודתה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישי זיגמן
איריס אליה-כהן. רומן על חיבור נשמות ועל אהבה
צילום: אבישי זיגמן
עטיפת הספר
עטיפת הספר "דושינקא, נשמה"
עטיפת הספר
לאתר ההטבות
מומלצים