שתף קטע נבחר

סטודנטים מלבנון ומאיראן לומדים באוני' העברית

40 אלף סטודנטים מהעולם משתתפים בקורס על מוח האדם, כחלק מהמיזם האינטרנטי של חברת קורסרה. היזמים, דפני קולר, בוגרת האוני' העברית, ואנדרו ונג, נכנסו שניהם לרשימת 100 המשפיעים של המגזין טיים. "מרגש אותי ללמוד עם ישראלים", מספרת סטודנטית מלבנון. ההרשמה אגב בחינם

מה גורם ל-40 אלף סטודנטים מלבנון, ערב הסעודית, מלזיה, איראן, פקיסטן, ישראל ומדינות נוספות לעבור קורס מקוון על מוח האדם באוניברסיטה העברית בירושלים? מדובר בקורס שמועבר באינטרנט, במסגרת מיזם ההוראה המקוונת של חברת קורסרה (Coursera). הקורס, שנפתח בתחילת החודש, הוא למעשה הקורס הראשון של אוניברסיטה ישראלית במיזם זה.

 

לכתבות נוספות בערוץ הלימודים

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

ההרשמה לקורס Synapses, Neurons and Brains, אותו מעביר פרופ' עידן שגב מהמרכז לחקר המוח מהאוניברסיטה העברית, הייתה ללא תשלום ונפתחה לסטודנטים מכל העולם. מסיבה זו נרשמו אליו כ-40 אלף סטודנטים ממדינות כמו נפאל, הודו, אזרבייג'ן, פקיסטן, ארצות-הברית, אוסטרליה, מרוקו, מדינות אירופה, מדינות ערב בהן ערב הסעודית ולבנון, ואף הרפבוליקה איסלאמית של איראן.

 

מתרגל הקורס ומנהל הפורום מטעם האוניברסיטה, גיא אייל, מספר כי "הקורס מנהל פורום פעיל בו הסטודנטים מוזמנים לשאול שאלות ומתקיימים בו דיונים פעילים. הסטודנטים מגיעים מרקעים שונים. חלקם ללא ידע מוקדם בכלל בתחום חקר המוח. הדבר המעניין ביותר הוא כמות הסטודנטים שמגיעים מעשרות מדינות שונות על פני כל הגלובוס. זו ממש הגלובליזציה במיטבה".

 

יוזמה כחול-לבן

הקורס נפתח לאחר שהאוניברסיטה העברית חתמה לפני מספר חודשים על הסכם שיתוף פעולה עם חברת קורסרה (Coursera) המציעה קורסים מקוונים ללא עלות על ידי מרצים בכירים מהאוניברסיטאות המובילות בעולם. מדובר במיזם שהוקם בשנת 2011 על ידי דפני קולר (בוגרת האוניברסיטה העברית) ואנדרו ונג, שני חוקים מאוניברסיטת סטנפורד בארצות-הברית. קולר היא הישראלית השנייה, מלבד שר האוצר יאיר לפיד, שנכנסה השנה לרשימת 100 המשפיעים של המגזין TIME.

 

האתר המקוון כולל למעלה מ-200 קורסים לתואר ראשון ושני מ-62 מוסדות אקדמיים ברחבי העולם לרבות פרינסטון, דיוק, סטנפורד, ג'ון הופקינס וגם האוניברסיטה העברית. מעבר להרצאות המקוונות, הקורסים כוללים גם מטלות קריאה, משימות בית, קבוצות דיון ומבחנים ונכון לזמן כתיבת שורות אלה לומדים למעלה מ-3 מיליון סטודנטים בקורסים בתחומי רפואה, ספרות, היסטוריה ומדעי המחשב.

 

"את הקורס של האוניברסיטה העברית מצאתי לגמרי במקרה", מספרת ל-ynet נאדה אל-ג'ונדי, סטודנטית לבנונית באוניברסיטה האמריקנית-הלבנונית שמשתתפת בקורס של האוניברסיטה העברית. "חשבתי שזה יכול לתרום ללימודים שלי (ביולוגיה ופסיכולוגיה-א"ב). מבחינת הרמה אני מאוד מרוצה, רוב החומר די קל לי כרגע אבל אני מצפה שהקושי ילך ויגבר עם הזמן".

 

נאדה אל-ג'ונדי (צילום: אביב ברטלה) (צילום: אביב ברטלה)
נאדה אל-ג'ונדי(צילום: אביב ברטלה)

 

מה הקושי בלמידה ברשת?

"זה דורש המון משמעת עצמית שאם אין לך כזו, עדיף שתוותר על זה מראש. מצד שני, אני מוצאת את עצמי לא לומדת לבחינות מקוונות כמו שהייתי עושה בקורס רגיל באוניברסיטה. לדוגמא, אם יש לי בחינה בביולוגיה אני אלמד אליה שבוע לפני. במקרה של הקורס המקוון אולי אתחיל ללמוד 4 שעות לפני כן".

 

דו-קיום אקדמי

בקורס בו משתתפת נאדה משתתפים גם סטודנטים רבים מישראל. המתיחות ששוררת בין שתי המדינות לא מרתיעה את נאדה בהקשר זה: "ממש לא מפריעה לי העובדה שיש פה סטודנטים מישראל ומלבנון. להיפך, זה מאוד מרגש אותי!

 

"לא אכפת לי באופן אישי מאיפה הבן-אדם כל עוד מעניין לדבר איתו. כנ"ל לגבי פרופ' שגב; ממש לא מפריעה לי העובדה שהוא מישראל והמוצא שלו לא פוגם באיכות שלו כמרצה. האמת היא שהלוואי שהיו עוד מרצים כמוהו, נלהבים כל כך להעביר את חומר הלימודים.

 

פרופ' אורנה קופרמן, יוזמת החיבור עם קורסרה באוניברסיטה ואחראית על הקורסים שיועלו בהמשך, מסכמת: "באופן כללי יש לנו הרבה פרוייקטים של הוראה מקוונת באוניברסיטה העברית וקורסרה היא אחת מהן".

 

לדבריה, "מה שנחמד הוא שביקשנו מכל סטודנט לתקוע סיכה במפת העולם כדי לדעת מאיפה הוא. אתה מסתכל על המפה ורואה את כל העולם כחול, גם במצרים וגם בערב הסעודית.

 

"הקורס לא בא להחליף קורס אקדמי, אלא בא לתת תמונה רוחבית על התחום. בהמשך אנחנו מתכוונים לפתוח קורסים נוספים, בין היתר על מבוא להנדסת רשמות, מיסטיקה ופסיכולוגיה אירופאית ועוד".

 

ומה עם קורסי הכנה לאוניברסיטה?

"כל הקורסים עד כה מועברים באנגלית ואנחנו מקווים לפתוח קורס ראשון בעברית: מכינה למתמטיקה שתתן את הזווית של המתמטיקאי על חומר של 5 יחידות לימוד. אנחנו מקווים שזה יהיה להיט גם בקרב מורים, תלמידים, או ילדים שגרים בחו"ל וצריכים להשלים את החומר. הקורס יהיה חינמי לכולם". רשמנו לפנינו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים