שתף קטע נבחר

בשורה לחיילים בסדיר: תוספת שכר של 21%

תוספת משמעותית לשכר הנמוך: "ידיעות אחרונות" מפרסם כי אחרי יותר מעשור שבו לא חל שינוי בשכרם, כל חיילי החובה יזכו בינואר 2014 להעלאה. לוחמים יקבלו 847 שקל במקום 700 שקל, ג'ובניקים יקבלו 426 שקל במקום 352 שקל

המשכורת שלהם עדיין תהיה פחות מרבע משכר מינימום, במקרה הטוב, אבל החל מהשנה הבאה הצעירים שעולים על מדים ייהנו לפחות מתוספת משמעותית לחשבון העובר ושב שלהם: שר הביטחון החדש, משה (בוגי) יעלון, החליט להעלות החל מינואר 2014 את שכרם של חיילי הסדיר ב-21%, לאחר ששכרם לא עודכן מאז 2002. כך מפרסם הבוקר יוסי יהושוע ב"ידיעות אחרונות".

 

 

כיום עומדת משכורתם של החיילים העורפיים - כלומר הג'ובניקים - על 352 שקל בחודש, ואילו זו של חיילים קרביים עומדת על 700 שקל בחודש. המשמעות של העלאה בשיעור של 21% היא תוספת של כמעט 1,000 שקל בשנה לשכר החיילים העורפיים, וכמעט 2,000 שקל בשנה לשכר החיילים הקרביים.


כמה ירוויחו החיילים אחרי ההעלאה?

כמה ירוויחו החיילים אחרי ההעלאה?
השינוי חייל עורפי חייל תומך לחימה א+ חייל קרבי
שכר חודשי כיום 352 ש' 511 ש' 700 ש'
שכר חודשי לאחר ההעלאה 426 ש' 618 ש' 847 ש'
סך התוספת לשנה 888 ש' 1,284 ש' 1,764 ש'

 

עלותו הכוללת של מהלך כזה מוערכת בכ-170 מיליון שקל בשנה, ובשלב הראשון יממן אותו משרד הביטחון. בהמשך צפוי המשרד לדרוש תמיכה תקציבית ממשרד האוצר למימון התוספת הזאת. האוצר אמנם התנגד לתיקון השחיקה בשכר החיילים הסדירים, אולם משרד המשפטים גיבה את משרד הביטחון לפעול בנושא, ולאור זאת החליט יעלון כי בשלב הראשון המימון יגיע מתקציב משרדו.

 

עוד בחדשות ynet:

 

בשבוע שעבר התערב יעלון במשבר שכר אחר: על רקע הסערה הציבורית בנוגע לכוונה לשלם לחיילי המילואים מענקים מופחתים עבור ימי השירות השנתיים שלהם, הודיע שר הביטחון על העברת 60 מיליון שקל מתקציב הביטחון לטובת השלמת הפער. במקביל נדרש יעלון להתייחס לסוגיית שכר חיילי הסדיר בעקבות עתירה בנושא שהוגשה לבג"ץ ערב פקיעת חוק טל בשנה שעברה. בעתירה, שהוגשה על ידי עורכי הדין אמנון לורך, ענר חפץ ורועי שראל ממשרד יגאל ארנון ושות', נכתב כי מכיוון ששכר החיילים לא עודכן זה יותר מעשור, נוצרה שחיקה ריאלית בשיעור של כ-20% בשל עליית המדד.

 

בשיחות סגורות אמר יעלון השבוע כי אין זה סביר בעיניו שהמשכורות הזעומות של החיילים לא יעודכנו, שכן אי עדכון יגרום לכך שדווקא הנושאים בנטל יקופחו יותר משאר המגזרים. "אם מדינת ישראל חייבת למישהו", אמר יעלון, "זה בראש ובראשונה לחייליה".

 

סוגיית השוויון בנטל השירות הצבאי כיכבה בקמפיינים של מערכת הבחירות האחרונות, אמנם לא התגבשה עדיין לכדי חוק. כיום ממתינות על שולחן הממשלה כמה הצעות חוק פרטיות, ולפי אחת מהן, שאותה הגיש השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, תעניק המדינה לחיילים בשנת שירותם השלישית משכורת ששווה לשכר המינימום במשק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוד 2,000 שקל בשנה לקרביים
צילום: אביהו שפירא
1,000+ בשכר השנתי לעורפיים
צילום: דובר צה"ל
מומלצים