שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מסתמן: ששינסקי יבחן התמלוגים ממשאבי הטבע

  שר האוצר יאיר לפיד יבקש מפרופ' איתן ששינסקי, לעמוד בראש הוועדה לבחינת התמלוגים ממשאבי הטבע, לאחר שכבר עמד בראש הוועדה שבחנה את התמלוגים על הנפט והגז

  שר האוצר, יאיר לפיד , יבקש מפרופ' איתן ששינסקי מהאוניברסיטה העברית לעמוד בראש הוועדה שתבחן את התמלוגים המוטלים על משאבי הטבע.

   

  הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

   

  לפיד אמנם טרם ביצע את הפנייה, אך סביר כי ששינסקי, שהתבטא רבות אודות הצורך להסדיר את כלל נושא משאבי הטבע, יסכים לעמוד בראש הוועדה - לאחר שכבר עמד בראש הוועדה שבחנה את סוגיית התמלוגים על הנפט והגז.

   

  לאחרונה אמר ששינסקי בראיון ל-yent, כי ארוכה עוד הדרך למצב שבו המדינה מקבלת את חלקה הראוי עבור הפקת משאבי הטבע בישראל. ששינסקי אמר כי מדיניות המיסוי על רווחי החברות המפיקות אוצרות טבע בישראל לקויה, וכי ממפעלי ים המלח בלבד, יכולה הייתה המדינה לקבל מסים בגובה של מיליארדי שקלים.

   

  באוגוסט האחרון אמר ששינסקי בראיון ל"כלכליסט" כי צריך לעשות לחצץ, למים המינרליים ולפוספטים את מה שעשו לגז: "מדובר בסכומים גדולים מאוד. המדינה זכאית לרנטה כלכלית עבור המשאב. מי עדן, עין גדי ונביעות, למשל, מוכרות שתייה במאות אחוזים מעל מה שהן משלמות על משאב הטבע".

   

  ועדת ששינסקי השאירה את שיעור התמלוגים בתחום הגז הטבעי על כנו - 12.5%. הסיבה לכך היתה החשש מהשפעה שלילית של העלאת תמלוגים על פיתוחם של שדות גז בעלי רמת רווחיות נמוכה יחסית, כמו גם ההשפעה על רווחיות המאגרים תחת תנאי שוק משתנים.

   

  השינוי הגדול במדיניות הגבייה, שעליו יצא קצפם של יזמי הגז, נוגע להעלאת המיסוי על הרווחים העודפים מ-30% ל-52%–62%.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים