שתף קטע נבחר

צוקרברג ויתר על שכר ב-2013; יקבל רק דולר אחד

מנכ"ל ומייסד הרשת החברתית החליט לוותר על שכר, בונוסים ואופציות עבור שנה זו. בשנה שעברה הרוויח 2.8 מיליארד דולר כשמימש אופציות לרכישת 60 מיליון ממניות החברה, אך שילם מס על כמחצית מהסכום

מארק צוקרברג, המנכ"ל והמייסד של הרשת החברתית פייסבוק בן ה-28, יוותר על השכר שלו לשנת 2013 ויקבל מהחברה דולר אחד בלבד עבור עבודתו. כך דווח בתשקיף שהגישה החברה ביום שישי לרשות לניירות ערך בארה"ב.

 

 

על פי התשקיף, צוקרברג החליט לדחות גם כל בונוס שהוא ואופציות חדשות למניות מפייסבוק. "ועדת השכר שלנו מאמינה שהאחזקות הנוכחיות שלו בפייסבוק מספיקות כדי למלא את האינטרס של בעלי המניות בחברה", מצוין בתשקיף.

 

צוקרברג גרף ב-2012 תקבולים בהיקף כולל של כשני מיליון דולר. עם זאת, הוא עדיין מחזיק בבעלות על 425 מיליון מניות פייסבוק, ומדורג מס' 70 ברשימת המיליארדרים שמפרסמת סוכנות הידיעות בלומברג.

 

בשנה שעברה הוא מימש כ-60 מיליון מניות פייסבוק במחיר של 6 סנט למניה וברווח מצטבר של 2.28 מיליארד דולר. סכום זה כלל מס הכנסה משמעותי של 48.3%, בגובה 1.1 מיליארד דולר. כך שבפועל נותר צוקרברג עם הון של 13 מיליארד דולר בלבד על הנייר.

 

את הכסף לתשלום המס גייס צוקרברג בהנפקה הראשונית, באמצעות מכירה של 30.2 מיליון מניות החברה במחיר 38 דולר למניה. מאז חלה ירידה של 29% במחיר מניית פייסבוק, כאשר אתמול היא רשמה עלייה של 71 סנט ונסגרה על מחיר של 26.85 דולר.

 

בראש רשימת השכר בחברה: סנדרברג

שריל סנדרברג, סמנכ"ל התפעול של פייסבוק קיבלה במהלך 2012 שכר ותגמולים בהיקף מצטבר של 26.2 מיליון דולר. משכך, מתברגת סנדברג בראש רשימת השכר של מנהליה הבכירים של הרשת החברתית הגדולה בעולם, זו שנה שנייה ברציפות.

 

מתוך הסכום האמור, קיבלה סנדברג אופציות בשווי של 25.6 מיליון דולר, משכורת של 321,128 אלף דולר ובונוס בהיקף של 276,730 אלף דולר. עוד עולה מהנתונים, כי סנדברג עקפה בגובה התגמולים שקיבלה את עמיתיה לחברה גם בשנת 2011, אז העניקה לה פייסבוק תגמולים בהיקף כולל של 40 מיליון דולר.

 

מניית פייסבוק איבדה יותר ממחצית מערכה מאז הונפקה לראשונה לציבור במאי 2012 ועד אמצע ספטמבר האחרון, על רקע חשש המשקיעים כי החברה תתקשה לייצר תזרים מזומנים גבוה לנוכח מעבר רחב של גולשים לאתר החברה דרך טלפונים ניידים, ולא באמצעות האינטרנט, מה שעלול להקטין את הכנסותיה של הרשת החברתית מפרסום.

 

המניה התחילה להוסיף לערכה רק לאחר שהנהלת החברה אישררה כלפי המשקיעים כי גם מאמצי הפרסום והשיווק במכשירי הטלפונים הניידים יישאו פרי ויהיו רווחיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מארק צוקרברג
צילום: gettyimages
מומלצים