שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דן כנר וגיל פרנק בין הזוכים בפרס היצירה הציונית

  משרד התרבות הכריז על הזוכים בפרס היצירה הציונית, המוענק השנה בתחומי הבמה, המוזיקה, הספרות, הקולנוע והאמנות. בין הזוכים: דן כנר, גיל פרנק ורמי ברוך

  יש לנו מנצחים. משרד התרבות הכריז היום (א') על הזוכים בפרסי היצירה הציונית, המוענק זו השנה השניה בתחומי הבמה, הקולנוע, הספרות, המוזיקה והאמנות הוכרזו היום (א'). הפרסים, בהיקף של 250 אלף שקל, יחולקו בין הזוכים בקטגוריות השונות.

   

  עוד כתבות ועדכונים, לפני כולם - בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  את פרס הציונות המוענק כאמור זו השנה השניה, יזמה השרה לימור לבנת, והוא נועד לקדם ולעודד יצירות אמנות בתחומי תרבות שונים, המבטאות את הנרטיב הציוני שמאחד את הציבור הישראלי. בתחום התיאטרון החליט חבר השופטים להעניק את הפרס להצגה "הילכו שניים יחדיו" מאת א.ב יהושע, הפקה משותפת לתיאטרון הקאמרי ואנסמבל הרצליה, בכיכובם של השחקנים גיל פרנק ורמי ברוך. חבר השופטים בראשות בלהה בלום, כלל השנה גם את השחקנים יהודה אפרוני ושלמה בר שביט. השופטים בחרו לחלק את כספי הפרס, בסכום 50 אלף שקלים, בין המחזאי לשחקנים.

   

  יחלוק את הסכום עם רמי ברוך. גיל פרנק (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
  יחלוק את הסכום עם רמי ברוך. גיל פרנק(צילום: עופר עמרם)

   

  על ההצגה, שעוסקת במפגש בין ז'בוטינסקי לבן גוריון שהתקיים בלונדון והוביל להקמת מדינת ישראל, כתבו השופטים: "א.ב יהושע מאיר היבטים ומאפיינים אישיים של שני הענקים, ז'בוטינסקי ובן גוריון, מבלי להפחיד מחשיבותם של האידיאולוגיות החשובות שעמדו על ערש הציונות". השופטים הוסיפו והדגישו בנימוקיהם את השחקנים: "גיל פרנק ורמי ברוך מעצבים שתי דמויות מרכזיות מרתקות, הן בחולשותיהן האנושיות והן בגדולתן הרעיונית".

   

  בתחום הקולנוע יחלקו את הפרס שני סרטים: "הכוח לספר" של הבמאי נעם דמסקי והסרט "להיות כמו אבי" של הבמאית ענבל שפרינצק. ועדת הפרס בראשותו של מנחם גולן כללה גם את הבמאי דובר קוסאשווילי והשחקנית ענת ברזילי.

   

  הפרס לסרטו של דמסקי, בשווי 40 אלף שקלים, הוענק לו על החיבור בין שואה ותקומה. "זהו סרט מרגש ומעורר דיון ומחשבה. הסרט בונה סיפורים אישיים של אנשים שלא היו מודעים לסיפורי השואה ומחבר אותם באמצעות יצירה לנושא. זהו סרט קצבי שנושא הציונות מוגש בו בצורה מעניינת ולא שגרתית".

   

  הפרס לסרטה של שפרינצק, בשווי 10,000 שקלים, הוענק על הרצון של עובדים זרים להטמע בחברה הישראלית. "זו סרט רגיש ועדין שמאיר מקום יפה, טוב ומיטיב בחברה הישראלית. סרט שמצולם ברגישות ומאפשר הזדהות עם הדמויות וסיפורן על אף שהן באות מעולם שונה ורחוק. הקליטה של האפריקנים הזרים בבית ספר כדורי שמסמל ישראליות וקשור להוויה הציונית קשר עז, נותן פירוש שונה ומעניין למושג ציונות".

   

  בתחום המוזיקה יוענקו פרסים ליוצרי פרויקט "דרכך קדימה" של בית הספר Muzik ולמלחין דורון טוייסטר על "כי אנו עמך, אנו נחלתך", יצירה שכתב לתזמורת סימפונית. חבר השופטים בראשותו של אסף זהר, כלל את אלונה טוראל ויאיר דלאל. הפרס המרכזי בקטגוריה זו, בסכום 40 אלף שקלים, יחולק בין תשעה מעבדים מוזיקלים, שהיו שותפים לפרויקט "דרכך קדימה".

   

  בין השופטים. דובר קוסאשווילי (צילום: ענת מוסברג) (צילום: ענת מוסברג)
  בין השופטים. דובר קוסאשווילי (צילום: ענת מוסברג)

   

  בנימוקי השופטים למתן הפרס נכתב: "ערכו האמנותי ותרומתו הערכית של הפרויקט משמעותי וקושר את התרבות והמורשת היהודית והפייטנות הקדומה עם עיבודים עכשווים". על עבודתו של טוייסטר כתבו השופטים: "יצירתו הייחודית ממזגת את צלילי הפיוט המזרח אירופי בתזמור סימפוני צבעוני".

   

  בתחום האמנות הפלסטית יוענק הפרס המרכזי, בסכום 40 אלף שקלים, לבית הספר לצילום בשכונת מוסררה בירושלים. הפרס יוענק לבית הספר על "אוסף מוסררה" שאצר אבי סבג ובו מוצגות עבודות סטודנטים. "האוסף מתחבר ליצירה אחת שמייצגת את הרצון להצליח בעזרת מה שיש לנו", כתבו חברי ועדת הפרס שהמליצו להקדישו למלגות למשתתפי התערוכה.

   

  פרס כספי בסכום 10,000 שקלים יחלקו הציירת יוליה רבסקי והצלמת אורלי אביב. הפרס לרבסקי מוענק על הציור, "החקלאות תנצח", דו שיח אמנותי עם יצירות עבר באמנות הישראלית. הפרס לאביב מוענק על עבודת הוידאו, "Rainbow End", שמתארחת את ההוויה הישראלית העכשווית מבעד לחלון מכונית נוסעת ברחובות תל אביב.

   

  בתחום הספרות יוענק הפרס המרכזי, בסכום 40 אלף שקלים, לכתב העת, "משיב הרוח", שעוסק בשירה יהודית. חבר השופטים, בראשות זיווה שמיר, כתב בנימוקיו: "זהו מפעל קולקטיבי מרשים של משוררים ואמנים, חדשים וותיקים עם דגש על עמדה רליגיוזית, המקבלת מגע אסתטי ופואטי עם רגישות מיוחדת לשפה העברית". פרס נוסף בקטגוריה, בסכום של 10,000 שקל, יוענק לקריין דן כנר על פרויקט מיוחד לקריאת התנ"ך. "זהו מפעל יחיד מעורר השתאות של קריאה אמנותית יצירתית של כל ספרי התנך תוך מתן אינטרפרטציה מודרנית לטקסט הקדום", כתבו השופטים בנימוקיהם

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ענת מוסברג
  דן כנר. פרס בתחום הספרות
  צילום: ענת מוסברג
  לאתר ההטבות
  מומלצים