שתף קטע נבחר

ארה"ב: סרבנית המלחמה הראשונה עומדת לדין

חיילת ששירתה בעיראק ב-2006 וכעבור שנה "נפקחו" עיניה, החליטה לערוק מצבא ארה"ב וניצלה חופשה בארצה כדי לברוח לקנדה עם בעלה וילדיה: "כשאתה אלים, אתה גורם לאחרים להיות אלימים". אלא שהיא הוסגרה לארה"ב ועומדת בפני מאסר

ארצות הברית נגד קימברלי ריברה: החיילת האמריקנית הראשונה שערקה מצבא ארה"ב וברחה לקנדה כדי להימנע מהשתתפות במלחמת עיראק תעמוד היום (יום ב') לדין בבית משפט צבאי.

 

חדשות נוספות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

עוד חדשות בעולם :

"אתה רשאי לנשקוּ את הכלה". חתונה לבנה ביפן

המתנות השוות של אובמה: תיקי יוקרה ומסכות

 

העיתון "קולורדו ספרינג גאזט" דיווח כי טוראית מדרגה ראשונה קימברלי ריברה נאשמת בעריקה. אם תורשע היא צפויה להישלח לחמש שנות מאסר בכלא ולהיזרק מהצבא כשהיא נושאת עמה קלון.

 

צפו בסיפורה של ריברה

 

ריברה התגייסה לחטיבת חי"ר שמוצבת בקולורדו ושירתה בעיראק בשנת 2006. לדבריה, עיניה "נפקחו" בכל הקשור לנוכחות האמריקנית במדינה הערבית. "זה רודף אותי. כשאתה אלים, אתה גורם לאנשים להיות אלימים", היא הסבירה מה גרם לה לעזוב את הצבא.

 

בשנת 2007, כשהייתה בחופשה בת שבועיים בארה"ב, חצתה ריברה את הגבול ונכנסה לקנדה לאחר שהודיעו לה שהיא מיועדת לשוב לשירות נוסף בעיראק. החיילת העריקה הגישה בקשה לתושבות קבע בקנדה, אולם רשויות ההגירה הורו לריברה - אם לארבעה ילדים - לעזוב את המדינה אחרת תעמוד בפני סכנת הסגרה. ריברה לא עזבה מרצונה וקנדה הסגירה אותה לארה"ב.

 

בשנה שעברה נעצרה ריברה עם הגיעה לגבול האמריקני והיא הועברה לכלא צבאי. מאז כליאתה, ארגון אמריקני שתומך בסרבני מלחמה ומייצג את ריברה עודד אזרחים רבים לשלוח לה מכתבי תמיכה בשעה שהיא מופרדת מבעלה ומילדיה.

 

עיני החיילת "נפקחו". חיילות אמריקניות בעיראק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עיני החיילת "נפקחו". חיילות אמריקניות בעיראק(צילום: AFP)

  

ארגון The War Resisters Support Campaign מסר כי "קים עומדת בפני דרך קשה לפניה ואנחנו נעשה הכול שביכולתנו להבטיח שהיא ומשפחתה ימשיכו לקבל את התמיכה שהם יזדקקו לה בארה"ב".

 

במלאות עשור לפרוץ מלחמת עיראק, שבמהלכה נהרגו 4,500 אמריקנים והוצא סכום של טריליון דולר בקירוב, סבורים מרבית האמריקנים שהיא הייתה מיותרת. סקר של מכון "גאלופ" שפורסם בחודש מרס מצא כי 53 אחוזים מהאמריקנים חושבים שארה"ב "עשתה טעות בשיגור חייליה למלחמה בעיראק", בעוד 42 אחוזים מאמינים שלא הייתה זו שגיאה. 

 

לפני כחמש שנים, בנקודת השפל של המלחמה, חשבו 63 אחוזים שהיא מיותרת. האמריקנים נסוגו סופית מעיראק בדצמבר 2011.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הופרדה מבעלה וילדיה. ריברה
מומלצים