שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר, גיל יוחנן

עיני אחרי פגישה עם לפיד: איום השביתה הוקפא

המיליארדים שלנו על הכף, ויו"ר ההסתדרות נועד אמש לפגישה ממושכת עם שר האוצר כדי לנסות להגיע להבנות על הקיצוצים הקשים בתקציב. "הושגה התקדמות, לא נדון היום בסכסוך עבודה", נמסר מההסתדרות

לפיד מצנן את האיומים של עיני? שר האוצר יאיר לפיד ויו"ר ההסתדרות עופר עיני נועדו אמש (יום ב') לפגישה ממושכת, בניסיון למנוע הכרזה על סכסוך עבודה כללי במשק היום. בתום הפגישה דיווחו הצדדים כי הושגה התקדמות במגעים, ומההסתדרות נמסר כי בישיבת הנהגת הארגון היום לא תידון סוגיית ההכרזה על סכסוך עבודה בשלב זה, אף שדיון כזה תוכנן.

 

עוד בערוץ החדשות:

חשש לקראת הקיץ: לוחמי האש בלב הלהבות

הולנד נצבעה בכתום: המלכה מעבירה הכתר לבנה

חדשות נוספות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

החוק מחייב את ההסתדרות הכללית להמתין 14 יום לפני שתפתח בשביתה על מנת למצות את האפשרות להגיע לפתרון בדרך של משא ומתן. בלוח הזמנים הנוכחי, גם אם ילך עיני לשביתה, היא תוכל לפרוץ בכל מקרה רק אחרי אישור התקציב בממשלה - אך לפני הגשתו לכנסת.

 

עופר עיני (משמאל) מגיע לבית לפיד, בתחילת החודש (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
עופר עיני (משמאל) מגיע לבית לפיד, בתחילת החודש(צילום: מוטי קמחי )

 

המחלוקות בין האוצר להסתדרות נוגעות לתוכנית האוצר לקצץ כארבעה מיליארד שקל בהוצאות הממשלה על משכורות והטבות לעובדיה. כמו כן, מעוניינים באוצר להשתמש בחוק ההסדרים הקרוב על מנת לקדם הפרטה של נמלי הים ולהנפיק 20% ממניות רפאל והתעשייה האווירית.

 

לצעדים אלו מצטרפות תכניות מגירה ישנות של משרד האוצר, שעשויות עוד להיכנס לתוכנית התקציב ולחוק ההסדרים. אחת מהתוכניות הללו, היא ביטול הפטור ממס על קרנות ההשתלמות שמהן נהנים רבים מעובדי המדינה.

 

כתב "כלכליסט" מיקי פלד ציין אמש כי השיחות בין לפיד לעיני אמורות בסופו של דבר להוביל למתווה שיאפשר ללפיד להעביר את תקציב המדינה לשנים 2013-2014 שאמור לכלול גם קיצוץ או פגיעה בתנאי השכר של עובדי המגזר הציבורי, כאשר עיני מצדו אמור לקבל בתמורה פיצוי על הפגיעה בדמות תוספות שכר גדולות יותר ב-2015. עם זאת, השיחות מעט פוגעות בניסיון של ההסתדרות לטעון כי המהלכים שמעוניינת הממשלה לבצע בתקציב המדינה נעשים באופן חד-צדדי, ללא הידברות עמה. טענה זו אמורה להיות אחת העילות המרכזית לסכסוך העבודה, אם יוכרז.

 

לדברי אחד השרים בליכוד, "בתוכנית של לפיד יש גזרות רבות, ועיני עומד ממול. הרושם הוא שעיני מחפש דרך הידברות עם האוצר ועם לפיד, כי הוא מבין שזה לא פשוט להשבית את כל המשק, מה עוד שלא בטוח איך הציבור יגיב, ואולי יביאו לו חוק שימנע שביתות של שירותים חיוניים".

 

שר בכיר אחר בממשלה התייחס לאישור הסכם "שמיים פתוחים" למרות השביתה של חברות התעופה הישראליות שהוביל

עיני: "לפיד טעם את טעם הניצחון מול הוועדים, ולמרות זאת הוא עשה את החשבון שלו והבין שכנראה עדיף לו ללכת להידברות עם עיני ולהגיע לעסקה. נראה שגם עיני מעוניין בעסקה ובהידברות".

 

אם לפיד ועיני לא יצליחו להגיע לסיכום, שר האוצר עשוי להגיש לממשלה תקציב שיכלול קיצוץ באופן חד צדדי בשכר והטבות עובדי המגזר הציבורי בסך של 4-3 מיליארד שקל. בין השאר, מדובר על הקפאת תוספת השכר בשיעור של 1% שאמורים לקבל ביולי הקרוב 300 אלף עובדי המגזר הציבורי המאוגדים בהסתדרות, כמו גם 70 אלף עובדי הקבלן במגזר במסגרת הסכם אחר שנחתם בשנה שעברה מול ההסתדרות. כמו כן, האוצר עשוי להציע גם הקפאת הטבות כמו דמי הבראה, ביגוד ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
עופר עיני. נסוג?
צילום: מוטי קמחי
יאיר לפיד. גזירות בלי שביתה?
צילום:מוטי קמחי
מומלצים