שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מנהל בכלל פיננסים חשוד בתרמית בניירות ערך
  מנהל הנוסטרו של כלל פיננסים אריה לנצברג ושני חבריו חשודים כי גרפו לכיסם 15 מיליון שקל. לשלושה מיוחסים עבירות תרמית בניירות ערך, לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנות הון, עבירות מס ועבירות נוספות. בית המשפט שיחרר אותם בתנאים מגבילים בערבות של מיליון שקל כל אחד

  מנהל הנוסטרו של כלל פיננסים חשוד כי ביצע, ביחד עם חבריו, עסקאות מתואמות לרכישת ניירות ערך שהניבו להם לא פחות מ-15 מיליון שקל בחמש השנים האחרונות. בית המשפט שיחרר הערב (ב') את השלושה בתנאים מגבילים ובערבות של מיליון שקל.

   

  מה יותר מסוכן - מניות או אג"ח? הפתעה

  עובדי כלל פיננסים התאגדו בהסתדרות

  הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

   

  החשודים, איש שוק ההון אריה לנצברג, עובד בקבוצת כלל, שימש כמנהל תחום המניות בכלל פיננסים בטוחה ובהמשך כמנהל חדר הנוסטרו. ביחד איתו מעורבים שני חבריו. 

   

  לפי החקירה המתנהלת ברשות ניירות ערך ובמס הכנסה מיוחסים לשלושה עבירות תרמית בניירות ערך, לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנות הון, עבירות מס ועבירות נוספות.

   

  לפי חשד הרשות, במסגרת תפקידיו, פעל לנצברג בדרכי מרמה על מנת להשיא רווחים אסורים לעצמו ולמקורביו הן על חשבון כלל והן על חשבון גופים מוסדיים אחרים הפועלים באמצעותו. זאת, באמצעות שימוש בחשבונות מקורבים, שאפשרו לו להסתיר את הרווחים התרמיתיים. לפי הבקשה שהוגשה לבית המשפט, חקירת הרשות העלתה את החשד, בין היתר, "להוצאתה לפועל של פעילות עבריינית מתוכננת בידי החשודים" כשאיש שוק ההון מקשר ביניהם.

   

  הפעילות המיוחסת לשלושה התבצעה במשך חמש שנים, ובין השנים 2013-2008 והביאה לגריפת רווחים בהיקף של כ-15 מיליון שקל לכיסם של המעורבים, "זאת בין השאר על חשבון כספי משקיעים וכספי גופים מוסדיים שפעילות המסחר בהם מבוצעת באמצעות חבר בורסה כלל פיננסים בטוחה, וזאת בשל ניצול מעמדו ותפקידו של אחד מהחשודים", לשון הבקשה שהוגשה על ידי נציגי הרשות.

   

  ברשות טוענים כי לנצברג ניצל את תפקידו בכלל פיננסים, את הידע המוקדם אודות מדיניות המסחר ואת הגישה לחשבונות כלל וגופים מוסדיים אחרים כדי ליצור עסקאות מתואמות ופעולות מוכוונות שער, בהיקפים משמעותיים, במהלך תקופת זמן ארוכה המתפרשת על פני מספר שנים, בין חשבונות כלל שבשליטתו לבין חשבונות יתר החשודים וזאת כדי ליצור רווח תרמיתי למקורביו ולעצמו, על חשבון כלל ולקוחותיה.

   

  לנצברג, כך לפי החשד, הנחה את חבריו לבצע רכישות של ניירות ערך לחשבונם, בזמן שברשותו מידע שאותן ניירות ירכשו בהמשך על ידי כלל או גופים מוסדיים אחרים הפועלים באמצעותה. זמן קצר לאחר שבוצעו הרכישות, כך לפי החשד, החלו חשבונות כלל וחשבונות המוסדיים לבצע רכישות בהיקפים גדולים של ניירות ערך, פעולה שהביאה לעליית שער הנייר.

   

  רווח מובטח

  בנקודה כלשהי, טוענים ברשות, הנחה לנצברג את חבריו לבצע מכירה מאותם חשבונות, פעולה שהניבה רווח מובטח .

  "החשודים", נכתב בבקשת המעצר, "כיד אחת, ביצעו אלפי עסקאות מתואמות, בין חשבונות כלל ולקוחותיה המוסדיים, לבין תשעה חשבונות פרטיים שכולם שייכים למקורביו של לנצברג". דפוס הפעולה הקבוע של המעורבים, צוין עוד, הביא ליצירת פערי שער מובנים ולגריפת רווחים מובטחים על חשבון כלל ועל חשבון לקוחותיה המוסדיים.

   

  נציג הרשות, ערן שחם שביט, ביקש מבית המשפט לשחרר את המעורבים בתנאים מגבילים, זאת לנוכח היקף החקירה, הממצאים הרבים שהתגלו, העובדה שישנם מעורבים נוספים שיש לחקור ולאור חומרת העבירות ותחכומן.

   

  באת כוחו של לנצברג, עו"ד נוית נגב, טענה במהלך הדיון כי מדובר במי שמכחיש את החשדות נגדו. לדבריה, "לנצברג משתף פעולה בחקירה באופן מלא כדי להזים את החשדות".

   

  שופטת המעצרים התורנית בבית משפט השלום בתל אביב, תרצה שחם-קינן, נענתה לבקשתו הרשות ושחררה את המעורבים בערבות של מיליון שקל לכל אחד, ערבות בנקאית שנעה בין 700 אלף שקל ל-1.4 מיליון שקל וצו איסור יציאה מהארץ.

   

  עו"ד נוית נגב ממשרד שינמן-נגב-ניב: "אריה לנצברג משתף פעולה בחקירה באופן מלא כדי להזים את החשדות בעניינו. הוא משוכנע בחפותו ובכך שכל פעילותו היתה לגיטימית ובהתאם לחוק. להערכתי, בסופו של תהליך הבירור יובהר כי אין בסיס לחשדות".

   

  כלל פיננסים בטוחה בתגובה: "אנו מבקשים להבהיר כי אין לנו מידע על הפעולות המיוחסות לעובד, לכאורה, אולם למיטב ידיעתנו החקירה אינה כנגד החברה או כנגד נושאי משרה בה. עם זאת, נבקש להדגיש כי העובד הרלבנטי פועל החל משנת 2009 בחשבונות נוסטרו בלבד, הוא אינו חשוף לחשבונות לקוחות חברת הברוקראז' ואין לו הרשאות לפעול בחשבונות אלו. יובהר כי בחברת הברוקראז' ישנם נהלי עבודה, לפיהם קייימת הפרדה מוחלטת בין פעילות הנוסטרו לבין פעילות הברוקראז' עבור לקוחות, כולל הפרדה פיזית ומיכונית, והכל בהתאם לרגולציה הקיימת בעניין זה. נבהיר כי המעשים המיוחסים לעובד בתקשורת, ככל שבוצעו, נעשו על דעת עצמו בלבד וכן כי החברה ממשיכה להתנהל כסדרה ולהמשיך בפעילויות השונות, בהתאם להנחיות ולנהלים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים