שתף קטע נבחר

תיק ריקו שירזי וההסתרה: מה שהמשטרה לא ידעה

המשטרה ורשות המסים התגאו בהאשמת ריקו שירזי בהעלמות במיליונים. אבל ל-ynet נודע שעד המדינה שעליו התבססו חתם בעבר על הסכם דומה - והפר אותו בגסות. נציג המשטרה העיד: "רק אחרי החקירה הגלויה אמרו לי". המסמכים לפניכם

מבוכה גדולה לרשות המסים ולמשטרה במשפט שבו הן מנסות להפליל את היעד מספר 1: ל-ynet נודע כי רשות המסים הסתירה מהמשטרה את העובדה שעד המדינה במשפטו של ריקו שירזי הפר בגסות הסכם שעליו היה חתום בפרשה אחרת. הדבר נחשף במהלך משפטו של שירזי, שהוגדר בעבר ראש ארגון פשע ומואשם בעבירות של העלמת מס, הפצת חשבוניות פיקטיביות והלבנת הון בעשרות מיליוני שקלים.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

במרס האחרון נחשף ב-ynet כי עד המדינה הוקלט מציע לעדי תביעה אחרים לסדר להם את ענייניהם בתמורה לשוחד עבור גורמים ברשות המסים. ההקלטה הובילה לחקירה חדשה נגד עד המדינה. אם לא די בכך, רשויות החוק הובכו באחרונה שוב, במה שעשוי לשבש את המאמצים הרבים שהושקעו בניסיון להפליל את שירזי.

 

ההסכם הקודם שנחתם עם עד המדינה ד' באוקטובר 2009 נחשף במהלך משפטו של שירזי על-ידי באי כוחו, עורכי הדין שלמה בן אריה וויקי פוני, שניסו לקעקע את אמינותו של העד.

 

"בטל ומבוטל". הפסקת ההסכם הראשון מול עד המדינה ()
"בטל ומבוטל". הפסקת ההסכם הראשון מול עד המדינה

 

בהסכם שפרטיו הגיעו לידי ynet צוין כי עד המדינה ד' "יפרט את כל העבירות שבוצעו על-ידו ועל-ידי אחרים, מתן הסבר מפורט ביחס לשיטת הביצוע לרבות מסמכים וכל דבר אחר הקשור לביצוע". בתמורה לכך הבטיחה לו אז רשות המסים כי תדרוש מבית המשפט לגזור עליו במשפט שבו היה מואשם עונש של מאסר על-תנאי למשך שנה וחצי וקנס כספי בסך 200 אלף שקלים.

 

אלא שפחות מחודש לאחר מכן, ד' הפסיק לשתף פעולה עם רשות המסים. מנהל החקירות של רשות המסים כתב אז ל-ד' בתגובה: "למרות פניות חוזרות ונשנות אליך, נמנעת מלהתייצב לחקירה כמתחייב מן ההסכם ולספק את המידע המובטח. אנו רואים בכך הפרה בוטה של ההסכם ולפיכך הוא בטל ומבוטל".

 

ההסכם הראשון שנחתם עם עד המדינה ()
ההסכם הראשון שנחתם עם עד המדינה

 

המידע הדרמטי, כך מתברר, הוסתר מחוקרי המשטרה שעבדו בשיתוף עם חוקרי רשות המסים ונמסר להם רק בהמשך. ראש צוות החקירה של היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית, סגן-ניצב שחר חמדי, אמר במהלך משפטו של שירזי: "אנשי מע"מ הסתירו ממני את העובדה שהוא חתם איתם הסכם עד מדינה וחזר בו ברמה הזאת".

 

עורכי הדין של שירזי שאלו: "הם לא אמרו לך שמדובר בהסכם של עד מדינה?" ועל כך השיב חמדי: "נכון, כן. לא נגעו איתי בנקודה. רק בשלב של אחרי החקירה הגלויה, בסביבות הימים הראשונים. אז אני אמרתי לו 'תגידו, חבר'ה אתם, מה זה?' ואז אמרו לי שהוא חתם על ההסכם וחזר בו". עורכי הדין של שירזי: "איזו סיבה הייתה למע"מ להסתיר ממך שאתה ראש צוות חקירה בא לעזור להם בעצם?" סנ"צ חמדי: "תשאל אותו".

 

השבוע עלה לדוכן העדים במשפט שירזי ראש צוות החקירה מטעם רשות המסים, יאיר נחמני. ראש הצוות סיפר דברים הפוכים לגמרי וטען כי כל המידע על עד המדינה הועבר למשטרה בזמן אמת. במהלך עדות נחמני שכללה הרבה את צמד המילים "לא זוכר", הוא נשאל גם לגבי הקלטת עד המדינה שבו הוזכר כמי שמקבל ממנו 50 אלף שקלים לצורך סגירת התיק.

 

בעקבות השאלה החליט נחמני לומר דברים שצפויים לגרום כאב ראש לפרקליטות בהמשך משפטו של שירזי: "כמו שאני מכיר את הטיפוס (עד המדינה. א"ס), הוא יעשה כל שעל ידו לקבל כסף שחייבים לו. מעולם לא לקחתי שוחד. הדברים האלה לא נכונים, שהמשטרה תחקור אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבוכה במשפט. ריקו שירזי
צילום: אלי אלגרט
רפ"ק שחר חמדי. "תשאל אותו"
צילום: מוטי קמחי
"מעולם לא לקחתי שוחד". איש רשות המסים יאיר נחמני
צילום: מוטי קמחי
עו"ד ויקי פוני
צילום: מוטי קמחי
עו"ד שלמה בן אריה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים