שתף קטע נבחר

אביו של הרוג הפיגוע: תבקש מה' להיות האחרון

אביתר בורבסקי, שנרצח על ידי פלסטיני בצומת תפוח, הובא למנוחות בכפר חסידים. חבריו סיפרו על "איש רוחני במיוחד", שהיה בדרכו לחזרות בתיאטרון לקידום הנפש והתרבות היהודית. ראש מועצת שומרון: המחבל הצליח בגלל הפקרות ביטחונית

בית העלמין הקטן בכפר חסידים התקשה להכיל את אלפיים האבלים שליוו למנוחות הערב (יום ג') את אביתר בורובסקי, אשר נרצח הבוקר בידי מחבל פלסטיני בפיגוע דקירה בצומת תפוח. אלמנתו של בורובסקי, צופיה, קוננה וקראה "הוא השאיר חמישה יתומים". אביו ברוך ספד לו ואמר: "תעלה למעלה, תעלה לכיסא הכבוד ותבקש מריבונו של עולם, תגיד לו 'אני האחרון. אין דבר כזה יותר, מספיק'". בורובסקי, בן 31 במותו, תושב יצהר, השאיר אחריו אישה וחמישה ילדים.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

משפחתו של בורובסקי מעל גופתו. "היית קורבן עולה" (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
משפחתו של בורובסקי מעל גופתו. "היית קורבן עולה"(צילום: אבישג שאר-ישוב)

בורובסקי. "כשמישהו צחק מהבדיחה שלך. אז, הייתה לך נחת" ()
בורובסקי. "כשמישהו צחק מהבדיחה שלך. אז, הייתה לך נחת"
 

"אני לא בטוח שאוכל לעמוד בהבטחתי שלא אבכה", אמר האב השכול מעל גופת בנו, "אני לא מאמין שאני רואה אותך ככה, ללא ניע, ללא ניד, זה לא אתה. אביתר, אתה צדיק אמיתי. אתה קודש הילולים, אתה היית קורבן עולה שעולה ונשרף על המזבח. נולדת טהור ונפלת על קידוש השם, לא יכול להיות מוות 'טוב' יותר מזה, כנראה צברת זכויות ומצוות רבות".

 

האב הזכיר את אופיו השמח והמשמח של בנו, שרבים ממכריו הדגישו גם כן: "אחת ההנאות הכי גדולות שהיו לך הייתה כשמישהו צחק מהבדיחה שלך. אז, הייתה לך נחת". בורובסקי היה שחקן בתיאטרון "אראל", עמותה לקידום הנפש והתרבות היהודית והיה בדרכו לחזרות כשנדקר למוות.

 

אמו חיה אמרה מעל הקבר, בגרון נשנק: "אכזרית הדרך בה עזבת. נרצחו חייך. לפעמים אני חושבת שאני בתיאטרון ואתה השחקן הראשי. חסרונך כבר מורגש, ואני כל כך מתגעגעת. אני רואה בעיני רוחי את היום בו הגחת לאוויר העולם, שהיה היום המאושר בחיי. אני עדיין מחכה שתקנה אוטו, שתבוא עם כל השבט אלינו. מי ישחק עכשיו עם הילדים שלך".

 

הוריו וילדיו של בורובסקי (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
הוריו וילדיו של בורובסקי(צילום: אבישג שאר-ישוב)

משפחתו של בורובסקי בהלוויה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
משפחתו של בורובסקי בהלוויה(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

בורובסקי מובא לקבורה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
בורובסקי מובא לקבורה(צילום: אבישג שאר-ישוב)
 

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל התייחס בדברי ההספד שלו לעובדה כי המחבל, סלאם עזל, שוחרר לפני חצי שנה מהכלא הישראלי. "לעם ישראל אין את האפשרות או את הזכות לסלוח. אין שחרור מחבלים. לא בעסקה כזו ולא בעסקה אחרת. בדברים האלה יש את הכלל הידוע 'הקם להורגך, השכם להורגו', אין רחמים. מי שמרים את ידו על עם ישראל זרוע זו צריכה להיגדע, ולפני, לא אחרי. אסור להבליג אפילו על אבן אחת, האבן הורגת". עזל ריצה שלוש שנות מאסר בגין יידוי אבנים.

 

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, אמר כי "הדרג המדיני אינו יכול לרחוץ בניקיון כפיו. המחבל רצח יהודי בגלל שהוא יהודי, ויכול היה לעשות זאת בגלל הפקרות ביטחונית. הוא יצא מטול כרם והגיע לתפוח בלי שעצר במחסום אחד בדרך, בלי ששאלו אותו שאלות. הצבא מעדיף את מרקם החיים של הערבים על פני חיי היהודים. יש להילחם בטרור כמו שנלחמים בטרור – דרך הכוונות. באויבים לא נלחמים בחנופה ובשיחות הנקראות שיחות שלום".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

זמן קצר לאחר ההלוויה התקיימה הפגנה בזירת הפיגוע, שבמהלכה פרצו עימותים בין כוחות הביטחון לבין עשרות המתנחלים שהפגינו במקום. העימותים החלו כאשר כמה מתנחלים החלו לצעוד לכפר הפלסטיני יתמה. בהפגנה נפצע קל ישראלי מאבנים שיידו מתנחלים שחשבו שמדובר בפלסטיני.

 

ההפגנה בצומת תפוח (צילום: גור דותן) (צילום: גור דותן)
ההפגנה בצומת תפוח(צילום: גור דותן)

 

עימותים במהלך ההפגנה (צילום: גור דותן) (צילום: גור דותן)
עימותים במהלך ההפגנה(צילום: גור דותן)

כוחות מג"ב מגיעים לזירה (צילום: גור דותן) (צילום: גור דותן)
כוחות מג"ב מגיעים לזירה(צילום: גור דותן)

 

"חייכן, מיוחד, אלטרנטיבי"

כמה דקות לפני 8:00 בבוקר שלח בורובסקי SMS לאושרי מימון, חברו הקרוב ומנהל קבוצת התיאטרון שבה היה חבר. מימון היה אמור לאסוף את בורובסקי מתחנת ההסעה בצומת תפוח והשניים תכננו לעבוד על הצגת אלתורים חדשה, אבל עד שהמכונית הגיעה לצומת בורובסקי כבר לא היה בין החיים. סלאם זעל, מחבל פלסטיני בן 24 מהכפר שוכה שליד טול כרם, דקר אותו למוות בבטנו.

 

מימון, כמו האחרים שהתראיינו לכתבה, מתארים אדם מצחיק במיוחד, מוכשר ויצירתי, שחיוך תמידי על פניו. "היינו חברים קרובים ונהגנו להיפגש על בסיס יומיומי בעבודה על ההצגות", סיפר מימון ל-ynet. "הוא היה איש מוכשר שתמיד צחק על הכול. הבן אדם היה חתיכת אישיות".  

    

יחד עם בורובסקי שיחק בתיאטרון "אראל" גם אסף פניאל, שסיפר: "הוא היה ביש מזל כזה. תמיד קרו לו צרות, הוא היה נופל, הכול היה נשבר לו, אבל תמיד סיפר על זה בצחוק ותמיד הצחיק אחרים. מיד אחרי ששמענו על הפיגוע ניסינו להגיע לבית שלו ביצהר, כדי להיות עם אשתו והמשפחה, אבל הצבא חסם את הכביש".

 

14 שנים חלפו מאז סיים בורובסקי את לימודיו בישיבת חיספין, אבל ראש הישיבה הרב משה אגוזי, זוכר את התלמיד הבולט: "הוא תמיד היה לבוש אחרת, שונה. היום החבר'ה קוראים לזה שאנטי. כל מיני שרוואלים וחלוקים כאלה. הוא היה איש מיוחד, מאוד רוחני, אלטרנטיבי, מופשט, אדם עדין מאוד. נפגשנו שוב באמצע החיים כשהקמנו בישיבה את בית המדרש לבוגרים שלנו. הקמנו את זה כדי לתת ביטוי לעולמות הרוח האלטרנטיביים שאביתר היה קשור אליהם ותמיד ניסה לשלב ביניהם".

 

נסיאל בן טוב, שהיה המחנך של בורובסקי במחזור י"ד בישיבה התיכונית ברמת הגולן, התוודע לרצח בעת שגלש באינטרנט. "אני זוכר שאביתר היה תמיד מאיר פנים, תמיד עם חיוך", סיפר. "הוא היה תלמיד עם המון דרך ארץ ואהבת הזולת. הוא אף פעם לא עשה שום דבר בעייתי".

 

אחיו של המחבל הורשע בשת"פ

הפיגוע התרחש הבוקר כשזעל התנפל על בורובסקי בתחנת ההסעה, דקר אותו כמה פעמים בבטנו ואחר כך חטף את אקדחו. לוחמי מג"ב שהיו בקרבת מקום הבחינו במעשה וירו לעבר המחבל, שנפצע באורח בינוני. 

 

המחבל סלאם זעל. אחיו הורשע בשיתוף פעולה עם ישראל ונשלח למאסר ()
המחבל סלאם זעל. אחיו הורשע בשיתוף פעולה עם ישראל ונשלח למאסר

 

ליד זירת הפיגוע, הבוקר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ליד זירת הפיגוע, הבוקר(צילום: EPA)

 

הפיגוע הצית עימותים בין מתנחלים לפלסטינים (צילום: AP) (צילום: AP)
הפיגוע הצית עימותים בין מתנחלים לפלסטינים(צילום: AP)

 

זעל הוא פעיל פתח מהכפר שוכה שליד טול כרם. על פי הערכות הוא ביצע את הפיגוע כדי לנקות את שם משפחתו, אחרי שאתמול הורשע אחיו בשיתוף פעולה עם ישראל ונשלח למאסר. בצהריים הופץ בגדה כרוז של הזרוע הצבאית של פתח, "גדודי חללי אל-אקצה", שלקחה אחריות לפיגוע. גורמים ביטחוניים ברשות לא שללו את האפשרות שזעל השתייך לארגון, אולם הטילו ספק באמינות הכרוז.

  

בעקבות האירוע החלו שורה של עימותים בין מתנחלים לבין פלסטינים בגדה.

עימותים אלימים נרשמו ליד יצהר, ושני פלסטינים נפצעו מידויי אבנים לעברם. גם אוטובוס שהסיע תלמידות פלסטיניות נרגם באבנים ושמשותיו נופצו. הנהג נפצע ופונה לבית חולים. עשרות מתנחלים יידו אבנים לעבר כלי רכב של פלסטינים ליד הכפר חווארה. אחרים נכנסו לכפר עוריף, הציתו מבנים, יידו אבנים ופצעו לפחות פלסטיני אחד. עד כה נעצרו שבעה מתנחלים, בהם שלוש נשים, בחשד להתפרעויות.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 30/04/2013 15:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנו של בורבסקי על גופתו. השאיר אחריו אישה וחמישה ילדים
צילום: אבישג שאר-ישוב
אביתר בורובסקי
מומלצים