שתף קטע נבחר

השופטת שהכתירה את בוש ב-2001: "מצטערת"

זו הייתה דרמת הבחירות הגדולה בתולדות ארה"ב: בוש ניצח בפלורידה את אל גור בפער זעום ועקף אותו במניין האלקטורים. הדמוקרטים דרשו וקיבלו ספירה ידנית, אך 5 מ-9 שופטי העליון קבעו שהיא תיעצר - ושבוש יהיה נשיא. אחת מהם מכה על חטא

זה לא יחזיר לאחור את גלגלי ההיסטוריה, לא יבטל את המלחמה בעיראק ולא ימנע באיחור את הקריסה הכלכלית של ארה"ב. אבל זה תיקון קטן של מה שרבים מהאמריקנים רואים בו עוול שלא יישכח לעולם. שופטת בית המשפט העליון בארה"ב, סנדרה דיי אוקונור, שבשנת 2001 נמנתה עם חמשת השופטים שנתנו - על חודו של קול - לג'ורג' בוש הבן את הניצחון במדינת פלורידה, וכתוצאה מכך את הניצחון בבחירות לנשיאות ארה"ב על פני אל גור, מביעה באיחור של 12 שנה צער על המעורבות של בית המשפט העליון בפרשה.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

אוקונור הייתה האישה הראשונה שנבחרה לבית המשפט העליון בארה"ב, על-ידי הנשיא השמרני רונלד רייגן. השופטת, שפרשה בינתיים מכס השיפוט בגלל בריאותו הרופפת של בעלה, מביעה כעת בשיחה עם עורכי העיתון "שיקגו טריביון" את הסתייגותה בדיעבד מכך שבית המשפט הוא שקבע את זהותו של נשיא ארה"ב הבא. "יכול להיות שבית המשפט צריך היה לומר: 'אנחנו לא מתכוונים לדון בזה, להתראות'", הסבירה השופטת, "התברר שהאחראים לבחירות בפלורידה לא עשו עבודה טובה ויצרו בלאגן. קרוב לוודאי שבית המשפט העליון תרם בסופו של דבר לבעיה".

 

אל גור (משמאל) בקמפיין הבחירות בשנת 2000 (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
אל גור (משמאל) בקמפיין הבחירות בשנת 2000(צילום: איי פי)

 

בבחירות שנערכו בסוף שנת 2000, נזכיר, זכה סגן הנשיא דאז מהמפלגה הדמוקרטית אל גור בחצי מיליון קולות יותר מאשר מושל טקסס באותם ימים, הרפובליקני ג'ורג' בוש הבן. אלא שבארה"ב המנצח בבחירות הוא מי שגרף את מספר האלקטורים הגדול ביותר, ולכן המטרה היא לנצח במדינות שבהן יש מספר גדול של אלקטורים. ללא 25 האלקטורים שמחלקת פלורידה היה לגור יתרון על בוש, אולם בתום הספירה בפלורידה התברר כי בוש גרף שם כמה מאות בודדות של קולות מצביעים יותר מגור, ולפיכך זכה באלקטורים שלה - ובניצחון במערכת הבחירות כולה.

 

בכמה מחוזות בדרום פלורידה החלה אז ספירה ידנית בעקבות טענות מצד אנשי גור לטעויות שנעשו, אולם בית המשפט העליון של ארה"ב החליט להתערב - וקטע את הספירה. כך זכה בוש באלקטורים של פלורידה, ניצח את גור במניין האלקטורים הכללי ברוב של 271 לעומת 266,

והפך לנשיא החדש של ארה"ב. בשלהי כהונתו השנייה, אחרי התבוססות של צבא ארה"ב בבוץ העיראקי והאפגני ועל רקע המשבר הכלכלי הקשה בארה"ב, הפך בוש לנשיא מאוד לא-אהוד.

 

הפרשן המשפטי ג'פרי טובין, המסקר עבור רשת CNN את בית המשפט העליון, אמר לאחרונה - עוד לפני התבטאותה של השופטת - כי אוקונור מצטערת על הצבעתה, גם אם היא לא תאמר זאת לעולם: "אני מכיר את השופטת אוקונור. היא לא השתמשה במילה מצטערת, אבל היא מצטערת על פרשת בוש-גור ועל הנשיאות של בוש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'ורג' בוש. ותודה לבית המשפט העליון
צילום: רויטרס
מומלצים