שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  האופוזיציה עם לפיד: "הקטנת הקיצוץ - מבורכת"

  אחרי חודשים של ביקורת והשמצות אישיות, מחמיאים בעבודה, במרצ ובש"ס לשר האוצר שרוצה לצמצם את הקיצוץ ב-6.5 מיליארד שקל על חשבון העלאת הגירעון. יחימוביץ': "לראשונה, צעד נכון". גלאון: "הוא קנה עוד שנה לשירותים החברתיים". דרעי: "נתמוך בו". גפני תוקף: "הקיצוץ יורגש בענק ב-2014"

  לראשונה מאז הקמת הממשלה – ואולי אף מאז מערכת הבחירות – זוכה שר האוצר יאיר לפיד לשבחים מיריבותיו באופוזיציה. התוכנית לרכך את הגזירות הכלכליות ולהקטין ב-6.5 מיליארד שקל את הקיצוץ בתקציב המדינה, כפי שנחשף אתמול (ד') ב-ynet, הביאה את יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' לתמוך בלפיד ולהחמיא לו: "ההחלטה לפרוץ את מגבלת ההוצאה היא החלטה מבורכת, ויהיה בה כדי להקטין מעט את הגזרות ואת המחנק הקשה של המשק ושל הציבור כולו".

   

   

  לפיד. מחמאות מהאגף השמאלי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  לפיד. מחמאות מהאגף השמאלי(צילום: EPA)

   

  מחמאות ללפיד? כך נשמעה האופוזיציה עד עכשיו:

   

  ביום ראשון יביא לפיד לאישור בישיבת הממשלה את תוכניתו לקיצוץ בתקציב המדינה לשנים 2014-2013. הצעת המחליטים

  שהגיעה לידי ynet עוסקת בהקטנת הוצאות הממשלה לשנת 2013 בהיקף של 6.5 מיליארד שקל בלבד – ולא 13 מיליארד כפי שתוכנן בתחילה.

   

  בתגובה אמרה יו"ר העבודה יחימוביץ' כי "לראשונה מאז שנכנס לתפקידו נוקט לפיד צעד נכון". היא ביקשה להשוות בין הכלכלה בישראל לבין מדינות אירופה: "אפילו האיחוד נעשה ספקן באשר ליעילותה של מדיניות הצנע ובעולם גוברים והולכים הקולות הקוראים להזרים חמצן למשק כדי לאושש אותו ולמנוע האטה ומיתון, במקום לחנוק ולדכא אותו".

    

  על פי יחימוביץ', כעת יש לייצר בדחיפות חבילת תמריצים שיחוללו את גל הצמיחה הבא במשק: "אל לשר האוצר לשכוח שמנוע הצמיחה החשוב ביותר למשק הוא מעמד הביניים, וכל פגיעה בו – העלאת מע"מ, הטלת מסים, שחיקת שכרו, וקיצוץ בבריאות ובחינוך שהוא מקבל – היא פגיעה במשק ובמדינה".

   

  כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

   

  עם זאת, הבשורות הכלכליות של שר האוצר מתייחסות לתקציב 2013 בלבד, והממשלה מתכוונת לעמוד ביעד הקשוח של הקיצוץ בשנת התקציב הבאה. הקיצוץ הגדול ב-2014 יורכב מחמישה סעיפים עיקריים: קיצוץ בתקציב הביטחון בהיקף של 4-3 מיליארד שקל, קיצוץ בתקציב סלילת כבישים והנחת מסילות רכבת בהיקף של 4-3 מיליארד שקל, קיצוץ בקצבאות ילדים בהיקף של 4-3 מיליארד שקל,

  קיצוץ בשכר עובדי המדינה בהיקף של 3-2 מיליארד שקל וקיצוץ של 5-4 מיליארד שקל ברכיבים תקציביים קטנים יותר.

   

  ח"כ אריה דרעי מש"ס קרא לחזק את ידי לפיד: "הגדלת יעד הגירעון תצמצם את הפגיעה במשק ובאזרחי המדינה. הממשלה תקבל את תמיכתנו בכל החלטה נבונה שתקבל, אבל יחד עם זאת ניאבק בכל כוחנו בגזירות ובקיצוצים שעדיין מתוכננים".

   

  גפני. "לפיד מבין בתקשורת, לא בכלכלה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  גפני. "לפיד מבין בתקשורת, לא בכלכלה"(צילום: גיל יוחנן)

   

  גם יו"ר מרצ זהבה גלאון בחרה לברך את לפיד, ובמקביל שלחה עקיצה לראש הממשלה בנימין נתניהו. "לפיד קיבל החלטה נכונה וקנה לשירותים החברתיים עוד שנה של חיים באמצעות מכונת הנשמה", אמרה. "אי אפשר לסגור בבת אחת את הגירעון הקיצוני שנתניהו יצר בארבע השנים האחרונות בלי לחתוך בבשר החי ובלי לחרב את מה שנשאר מהשירותים הסוציאליים בישראל. יעד הגירעון החדש הוא מחויב המציאות והוא תוצאה ישירה של מדיניות הורדת המסים חסרת האחריות של נתניהו".

   

  גלאון טוענת שהנזק שעלול להיגרם כתוצאה מעלייה קטנה ביחס החוב-תוצר של ישראל, שנמצא בירידה בשנים האחרונות, קטן עשרות מונים מהנזק האדיר שייגרם בעקבות קיצוץ בשירותי הבריאות, החינוך והרווחה. "ראש הממשלה הוא עדיין אותו ראש ממשלה שהכניס אותנו למצב הזה",

  הוסיפה. "כדי לשקם את מדיניות הרווחה, להקטין את האי-שוויון ולהגיע ליציבות כלכלית וגירעון נמוך בעתיד, יש לבנות מתווה חדש של העלאות מסים על ההכנסות הגבוהות, להעלות משמעותית את מס החברות ולבטל את הפטורים ממס לחברות הגדולות".

   

  היחיד שממשיך לתקוף את לפיד גם אחרי שהביע רצון לרכך את הגזרות הוא ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שהגיב בביטול להודעה. "שר האוצר הוא גאון בתקשורת אבל לא מבין בכלכלה. אף אחד לא ירוויח כלום מהגדלת התקציב ב-2013 כי כולנו נרגיש את הקיצוץ ב-2014 בענק", אמר גפני בטקס של נציגי מרכז השלטון המקומי. "להערכתי הוא אמר לפקידי המשרד שיש ביקורת ציבורית קשה, אז הוא מבקש לצמצם את הקיצוץ בתקציב על ידי העלאת תקרת ההוצאה. הם אמרו לו שאפשר לעשות את זה ב-2013 אבל לשמור על קיצוץ מלא ב-2014.

   

  "אם היו מציעים לי את הפתרון הזה הייתי מתפוצץ מצחוק. הרי גם ככה התקציב יאושר רק לקראת ספטמבר, כבר לא נשארו חודשים כמעט ב-2013, אז מאיפה הם יקצצו? אין להם מאיפה. גם אי אפשר להעלות מס הכנסה או מס חברות באמצע השנה. אז מה החוכמה בכך שהגדילו את ההוצאה ב-2013?".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  יחימוביץ' עם לפיד. "יקטין מעט את המחנק"
  צילום: גיל יוחנן
  גלאון. לפיד מתקן את נזקי נתניהו
  צילום: אוהד צויגנברג
  צילום: גיל יוחנן
  דרעי. "ניאבק בקיצוצים המתוכננים"
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים