שתף קטע נבחר

דרעי מונה ליו"ר ש"ס: "נהיה אופוזיציה לוחמת"

הרב עובדיה יוסף החליט כי האיש שחזר לחיים הפוליטיים לפני כחצי שנה הוא זה שיוביל את המפלגה ויעמוד בראשה. דרעי אמר: "מינו אותי למנצח התזמורת, אבל לתזמורת ביחד תהיה מנגינה נפלאה". ישי ביקש 10 ימים כדי להחליט אם לקבל את תפקיד יו"ר רשת החינוך של התנועה

חצי שנה אחרי שחזר לחיים הפוליטיים ולש"ס הוכתר אמש (יום ה') ח"כ אריה דרעי ליו"ר הרשמי של תנועת ש"ס. מי שהחליט על המהלך, שבעצם מדיח מהפסגה את היו"ר ב-14 השנים האחרונות ח"כ אלי ישי, הם מועצת חכמי התורה והרב עובדיה יוסף, שלמעשה פירק בכך את ההחלטה על הנהגה משולשת למפלגה החרדית-ספרדית. לישי נתפר תפקיד יו"ר רשת החינוך של התנועה, ואילו הצלע השלישית, ח"כ אריאל אטיאס, יהיה יו"ר הסיעה בכנסת. ישי ביקש עשרה ימים כדי להחליט אם לקבל את התפקיד.

 

דרעי הודה לישי "שניווט את הספינה בטוב טעם". "אני לא רואה בזה שררה, אני יודע את כובד המטלה, נושא התקציב, חוקים שמשנים את הסטטוס קוו בענייני יהדות, חברה והשכבות החלשות", הוסיף היו"ר החדש. "מינו אותי למנצח התזמורת, אבל לתזמורת ביחד תהיה מנגינה נפלאה. אני אומר לכל חברי התנועה, אנחנו יוצאים לדרך ארוכה. נהיה אופוזיציה לוחמת". על קודמו בתפקיד, אמר דרעי: "אין לי ספק שאלי ישי ינהל את מוסדות החינוך בתקופה הקשה של כל הגזירות וינווט אותם בחוכמה". 

 

 

דרעי מקבל את המינוי, הערב. סוף ליריבות (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
דרעי מקבל את המינוי, הערב. סוף ליריבות(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

 

עוד בחדשות ynet:

 

ישיבת מועצת החכמים שהייתה אמורה להיארך דקות ספורות לפרוטוקול, כדי לאשרר את החלטת הרב עובדיה, התארכה בסופו של דבר לשעה וחצי. דרעי התחייב בדבריו כי היריבות בהנהגת התנועה כבר מאחוריה. "כל מה ששמעתם בתקופה האחרונה בטל ומבוטל, אעשה כל מאמץ שתשרור אהבה ואחווה".

 

עוד לפני תום ישיבת מועצת החכמים התגודדו תומכיו של אריה דרעי מחוץ לאולם הדיונים וחגגו את הניצחון. אחד מהם היה יוסי לוי, מגיבורי קלטת "אני מאשים" שבה האשים דרעי את מערכת המשפט ברדיפה עדתית לאחר כניסתו לכלא. "אלי ישי החזיר סוף-סוף את הפיקדון שניתן לו לפני 14 שנה, ולמען האמת הוא היה צריך להחזיר את המפתחות כבר שאריה השתחרר מהכלא", הצהיר לוי. "דרעי יפיל את הממשלה הזו שהיא ממשלת שמד. הכוח שלו הוא בחוכמה שלו. זו המטרה שלו לפני הכול, להפיל את הממשלה".

 

הדיונים לפני ההכרזה (צילום: יעקב כהן ) (צילום: יעקב כהן )
הדיונים לפני ההכרזה(צילום: יעקב כהן )

 (צילום: יעקב כהן ) (צילום: יעקב כהן )
(צילום: יעקב כהן )

 

בש"ס ראו לפני הבחירות את הדברים בצורה אחרת. במפלגה היו בטוחים שיהיו בממשלה ואף הציגו תמיכה בלתי מסויגת בראש הממשלה בנימין נתניהו בתשדירי הבחירות שלהם. אלא שההישג בבחירות, 11 מנדטים, הוביל את המפלגה לספסלי האופוזיציה ולשורה של האשמות הדדיות באשר לכישלון. כולם ידעו שמדובר בעניין של זמן עד לפירוק הטריו המוביל, וכעת זה קורה. ישי, שמוקם ראשון ברשימה לכנסת יפנה את מקומו לטובת דרעי, שחזר רק לפני כמה חודשים, אחרי שישב בכלא וריצה את קלונו מחוץ לבית הנבחרים.

 

בסביבתו של הרב עובדיה יוסף היה מי שטען כי הכישלונות, לצד האתגרים החדשים כמו הבחירות לרבנות הראשית, המאבק בנושא גיוס תלמידי הישיבות, תקציב המדינה והבחירות לרשויות המקומיות - הם שהביאו את רבני ש"ס להכריע בדבר זהות היו"ר החדש. כעת, משהוכרעה המערכה, יצפו בש"ס מדרעי לממש את מנהיגותו, אחרי שטען כי ההנהגה המשולשת מקשה עליו להוביל את המפלגה להצלחות.

 

דרעי היה ממקימי ש"ס ב-1984 ועד מהרה הפך לאחד האנשים הבולטים בשורותיה.

הוא שימש מנכ"ל "אל המעיין", ואחר כך מזכ"ל תנועת ש"ס ויועץ בכיר לשר הפנים יצחק פרץ. שנתיים מאוחר יותר מונה למנכ"ל משרד הפנים ולאחר הבחירות לכנסת ה-12 היה לשר הפנים הצעיר ביותר בישראל.

 

באפריל 1999 נגזרו על דרעי ארבע שנות מאסר וקנס בסך 250,000 שקל בעוון קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. כן נקבע שמדובר בעבירה שיש עמה קלון. שנה לאחר מכן קיצר בית המשפט העליון את עונשו בשנה. לקראת הבחירות לכנסת ה-19 חזר דרעי לחיים הפוליטיים והוצב במקום השני ברשימת ש"ס לכנסת.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 02/05/2013 22:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ דרעי. עכשיו לבד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים